Týmy formule 1 brzy dosáhnou rozpočtového stropu

Týmy formule 1 brzy dosáhnou rozpočtového stropu

Již druhou sezónu závodíme se stanovenou rozpočtovou hranicí, kterou týmy nesmí překročit. Rozpočtový strop byl zaveden z důvodu zabránění velkým výrobcům převyšovat výdaje konkurenčních týmů a vytvořit tak větší propast mezi nimi. Ovšem v období inflace některé týmy vyzvaly F1, aby pozvedla hranici, která je stanovena na 140 milionů dolarů.

Sám šéf stáje Ferrari, Mattia Binotto, říká, že v inflačním období bude pro některé týmy složité zůstat pod stanovenou hranicí. I Christian Horner, šéf stáje Red Bull, požaduje zvýšení rozpočtu, se kterým Binotto souhlasí: „Myslím, že i většina týmů s ním souhlasí.“

„Je to něco, co už jsme mezi sebou probírali. Věříme, že rozpočtová hranice, která je stanovena finančními pravidly druhým rokem, je pravidlo, které nejvíce diskutujeme. Důvodem, proč došlo k možná nepředvídatelné vyšší moci, je inflace, kterou nikdo nepředpokládal tak vysokou. Šestiprocentní inflace je opravdu velký tlak na naše ramena. Mohli jsme se připravit na snížení hranice, ze 145 na 140 milionů. Mohli jsme se připravit na úplně nové auto, nové díly, které nebyly používány v minulém roce. Ale nemohli jsme se připravit na tak vysokou inflaci. Takže jsem si docela jistý, že všichni z nás, nejen top tři týmy, ale i střed pole, dosáhne rozpočtového stropu v této sezóně velmi brzy,“ sdělil Mattia Binotto.

Guenther Steiner, šéf týmu Haas, je naopak proti zvyšování rozpočtu, ale Binotto říká, že by byla ostuda nechat rozpočet diktovat budoucnost tohoto sportu.

„Myslím si, že bude škoda, že sport jako je formule 1, bude nakonec diktován rozpočtovým stropem. Musí to zůstat sportovní a technickou výzvou. Rozpočtový strop neboli finanční pravidlo je rozhodně dobré. Je pouze druhým rokem a jeho doladění bude trvat spoustu let. A znovu si myslím že, kvůli té nízké vyspělosti finančních pravidel, kde možná nebude dokonce ani žádná spravedlnost nebo rovnocennost pro týmy tím, jak si je vykládáme, že bude zcela špatné, když bude rozpočtový strop diktovat výzvy na trati.“

„Takže si myslím, že jedinou věc, kterou můžeme jako F1 udělat, je smysl pro zodpovědnost, abychom se trochu nadechli. Zvýšit rozpočet kvůli inflaci, která je něco, jak jsem již řekl, s čím nikdy nepočítáme. A myslím si, že bude správná věc, abychom se vyhnuli možným diskuzím na konci roku a mistrovství, nebo možná tým, který vyhrál šampionát, prostě utrácel nejvíce. A to bude špatné,“ řekl šéf stáje Ferrari Mattia Binotto.

Sdílejte na:
Zavřít