Tři sprint závody potvrzeny pro tuto sezonu

Tři sprint závody potvrzeny pro tuto sezonu

Vedení formule 1 schválilo zavedení sobotních sprintů na trojici Velkých cen v letošním roce, což je největší změna ve formátu za poslední roky. Jezdci za ně dokonce obdrží i body do šampionátu.

Pořadatelé šampionátu se již několik let snaží upravit strukturu víkendu. Mimo jiné byly brány v potaz návrhy pro závody s obráceným startovním roštem, jenž však nesklidily takový úspěch u vedení F1 a fanoušků.

Proto organizátoři zvolili odlišný přístup pro rok 2021.

Celková koncepce je veřejně dostupná již několik měsíců, ale o podrobnějších detailech – včetně finančních dopadů – se dnes diskutovalo mezi týmy a funkcionáři šampionátu.

Upravený formát byl nyní ratifikován, vybranými závody jsou: Velká cena Velké Británie, Velká cena Itálie a Velká cena Brazílie

Obvyklý kvalifikační formát bude přesunut na páteční odpoledne, v sobotu po druhém hodinovém tréninku proběhne sprint závod.

Ten bude omezen vzdáleností 100 km, výsledek tohoto sprint závodu určí startovní rošt nedělní Velké ceny.

Tři body budou uděleny řidiči na prvním místě, dva body připadnou druhému jezdci a jeden bod bude udělen za třetí místo.

„Jsme nadšeni touto novou příležitostí, která přinese našim fanouškům ještě poutavější závodní víkend v roce 2021,“ řekl šéf formule 1 Stefano Domenicali.

„Vidět, jak řidiči závodí během tří dnů, bude úžasný zážitek a jsem si jistý, že řidiči tento boj uvítají.

„Jsem potěšen, že všechny týmy tento plán podpořily, což je důkazem našeho společného úsilí pokračovat v zapojení našich fanoušků novými způsoby a zároveň zajistit, že budeme i nadále oddaní dědictví našeho sportu.“

Prezident FIA Jean Todt přivítal krok F1 hledat nové a vzrušující způsoby, jak zapojit nové i stávající fanoušky.

„Jsem rád, že formule 1 hledá nové způsoby, jak zatraktivnit tento sport prostřednictvím konceptu sprint závodů.

„Vše je umožněno, díky pokračující spolupráci mezi FIA, formulí 1 a všemi týmy. F1 se ukazuje být silnější než kdy jindy, když všechny zúčastněné strany spolupracují tímto způsobem. Věřím, že bylo učiněno vše pro zajištění technických a finančních aspektů spjatých s tímto formátem závodů.“

Sdílejte na:
Zavřít