Toto Wolff prozradil své začátky u Mercedesu

Toto Wolff prozradil své začátky u Mercedesu

Rakušan ve službách Stříbrných šípů odhalil, kdy se postavil proti vedení Mercedesu a následně získal větší objem finančních prostředků pro svůj tým. Toto Wolff byl sice akcionářem od chvíle, kdy v roce 2013 nastoupil do Mercedesu, ale jeho vliv nebyl tak silný jako dnes.

Když přišel poprvé, našel tým, který nebyl vybaven k tomu, aby bojoval o to, za co si Mercedes podle jeho názoru zaplatil – šanci bojovat o mistrovské tituly – a věděl, jak to napravit. Návrat Mercedesu do formule 1 byl spojen s neobvyklým aspektem, kterým byla koupě týmu, jenž získal titul, v podobě Brawn GP – tomu se podařilo nemožné a v roce 2009 získal oba mistrovské tituly.

Vzhledem k tomuto úspěchu mohl Mercedes očekávat okamžitou návratnost své investice, ale ukázalo se, že tomu tak není. Red Bull se stal dominantní silou královny motorsportu a krátce před svým příchodem Toto Wolff rychle zjistil, v čem je problém.

„Řekl jsem jim, že jsem ve Williamsu, který hospodaří s naprosto stejným rozpočtem, a moje očekávání je první šestka, a vy máte stejný rozpočet a vaše očekávání jsou mistři světa. To je špatně. Byli velmi naštvaní, ale já jsem řekl “nestřílejte posla“, takže když jsem přišel, řekl jsem Mercedesu, že musím mít stejný rozpočet jako naši hlavní soupeři – Ferrari a Red Bull. Nezaručím vám, že díky tomu vyhrajeme šampionát, ale mohu vám zaručit, že pokud nám to nedáte, nevyhrajete ho. To byl rozhodující moment a představenstvo reagovalo, ať řeknu, co potřebuji,“ vysvětloval Toto Wolff.

Rakušan vzpomínal na to, jaké měl pocity, když se poprvé přestěhoval do Brackley, a jak se z toho brzy stala práce se vším všudy.

„Než jsem přišel do Brackley – protože jsem jim říkal tým Brackley – byl tým přeživších, protože přežili závody, přežili Hondu, přežili Brawn a přežili přechod k Mercedesu v těch letech, takže byli přeživší. Nebyl v nich ale pocit týmu, jaký by podle mě tým měl mít, ale měli tam velmi silnou skupinu, která tam byla dlouho a měla spoustu zkušeností. To, co jsem se snažil zavést, byla soudržnost a týmové hodnoty. Správné myšlení, posílení pravomocí a kultura bez obviňování.“

„Byl jsem zcela ponořen do každého rozhodnutí, ať už technického, nebo obchodního. Vždycky jsem měl dlouhé vztahy a věděl jsem, že pokud přijmu rozhodnutí, pak je to rozhodnutí na celý život. Už by to nebyla jen investice, protože jsem si uvědomil, že F1 je moje specializace a že miluji to, co dělám,“ dodal šéf Mercedesu.

Sdílejte na:
Zavřít