Tip na napínavou podívanou? Už zítra GP Evropy 1997!

Další ze série historických závodů, který F1 odvysílá, bude finále sezóny 1997 na okruhu v Jérezu. V boji o titul se tehdy utkali Michael Schumacher a Jacques Villeneuve.

Formule 1 v těchto složitých časech nabízí fanouškům sledovat záznamy několika vybraných závodů. Prvně byla odvysílána GP Brazílie 2016 následována GP Bahrajnu 2014. Po těchto dvou moderních perličkách jsme si mohli užít napínavý souboj o titul z GP Austrálie 1986 a poté chaotickou GP Monaka 1996.

Fanoušci měli možnost hlasovat o tom, jaký závod odvysílá F1 příště. S 44 % hlasů zvítězila GP Evropy 1997, jednalo se o finální závod sezóny, který měl rozhodnout o mistrovském titulu mezi Michaelem Schumacherem a Jacquesem Villeneuvem.

Závod můžete sledovat ve středu od 8 večer na oficiální facebookové nebo youtubové stránce F1.

Proč se dívat?

Po šestnácti závodech sezóny přijel do Jérezu jako lídr šampionátu Michael Schumacher. Jeho náskok na Jacquese Villeneuva činil ale pouhý bod, což znamenalo, že bylo důležité, aby svého kanadského soupeře porazil.

Villeneuve potřeboval k zisku svého premiérového titulu skončit šestý nebo výše, oproti Schumacherovi měl ale tu výhodu, že za celou sezónu posbíral o dvě vítězství více. Kdyby oba jezdci získali stejný počet bodů, zvítězil by právě Villeneuve, jelikož by rozhodoval počet vyhraných závodů.

Napětí se v Jérezu dalo krájet nožem už od samého počátku. Před kvalifikací Jacquese Villeneuva vyblokoval Schumacherův týmový kolega Eddie Irvine.

Kvalifikace zvedala diváky ze sedadel. Villeneuve stanovil čas 1:21.072. Michael Schumacher měl po průjezdu druhým sektorem o tři desetiny rychlejší čas a vypadalo to, že Kanaďanovi uzme pole position z rukou. To se ale nestalo – když projel cílem, činil jeho čas rovných 1:21.072, tudíž stejný čas, který zajel jen o chvíli dříve Villeneuve.

Posledním, kdo mohl vedoucí dvojici výrazně ohrozit, byl Villeneuvův kolega Heinz-Harald Frentzen. Po průjezdu druhým sektorem činil jeho náskok 99 tisícin sekundy, když ale projel cílem, zaznamenal úplně stejný čas jako jeho soupeři – 1:21.072. Výsledky tedy byly seřazeny podle pořadí, v jakém jezdci daný čas stanovili – z pole position tak odstartoval Villeneuve.

Co vás čeká?

Rozhodně nepropásněte start závodu. Oba kandidáti se nehodlali vzdát bez boje – pro Schumachera by to znamenalo zisk prvního mistrovského titulu pro Ferrari, Villeneuve by naopak dokázal to, co se nepovedlo jeho otci.

Poslední závod coby dodavatel motorů absolvoval Renault, který dodával motory Williamsu a Benettonu. Svůj poslední závod v kariéře zde odjel Gerhard Berger.

A nakonec je tu McLaren, který rozhodně bedlivě sledujte. Sezóna 1997 začínala být náznakem lepších zítřků pro stáj z Wokingu, která po tříleté absenci na nejvyšším stupínku získala dvě vítězství v podání Davida Coultharda. Jak se jim podařilo sezónu zakončit?

Pokud nebudete stíhat závod zhlédnout v 8 večer, nemusíte se obávat. Záznam bude k dispozici jak na facebooku, tak na youtube.