Testy F3 na Red Bull Ringu: nejlépe lámal rekordy Collet

Testy F3 na Red Bull Ringu: nejlépe lámal rekordy Collet

První mistrovský podnik šampionátu FIA formule 3 se pojede již za měsíc, týmy měly ale teprve teď možnost prvního testu. V rakouském Spielbergu si mohli mladí borci během dvou dnů zkoušet závodnický materiál a spokojeni byli především dva z nich: V sobotu byl nejrychlejší Rus Alexander Smoljar (ART) a v neděli se prosadil Brazilec Ciao Collet (MP). Oba při tom výrazně zlepšili existující rekord okruhu v kategorii F3. Také v přestavěném Charouz Racing Systemu mohli být velmi spokojeni.

Sobota: Tak se pomalu rozhýbeme a závěrečnou čtvrthodinku zabereme.

Pro bezmála dvě třetiny účastníků znamenal velikonoční rakouský test vůbec první příležitost usednout do silných monopostů Dallara Mecachrome F3 a proto se v sobotu dopoledne vydali na velmi chladnou trať jen opatrně – a do instalačních kol počátečně dokonce na profilovaných pneumatikách.

Charouz Racing System nechal úvodní dvě hodiny jezdit pouze svého (zatím) jediného smluvního jezdce Reshada de Geruse a když Francouz přezul na bezprofilové pneumatiky, mohl se na čas hřát na výsluní špičky časové tabulky. Později měl manažer týmu Bob Vavřík připravené vozy i pro Rusa Michaela Belova a Američana Logana Sargeanta a na konec dopolední tříhodinové části to byl především Belov, kdo překvapil 9. časem. Špička ovšem patřila favoritům: Na oběd šel jako nejrychlejší Francouz Clement Novalak (Trident) před juniory Renaultu Caiem Colletem a Victorem Martinsem z týmu MP.

Rozumné pojetí testu vykreslila skutečnost, že dopolední část byla jen jednou přerušena: poté, co Dán Rasmussen zabořil vůz týmu HWA do bariéry před šikanou nad paddockem.

Za slunečného počasí, silného větru a lehkého sněžení (!) se týmy a jejich jezdci i odpoledne jen pomalu přibližovali optimálnímu nastavení. Asi 20 minut před koncem se dráha ovšem zaplnila a všichni se chtěli pokusit o opravdu rychlé kolo. Konkurenci šokoval Rus Smoljar. Je druhým rokem ve stáji ART, výborně se tam zabydlel a svou formu podtrhl časem 1:18,894. Nejen, že byl nejrychlejším jezdcem soboty – stal se zároveň prvním jezdcem F3, který Red Bull Ring objel v čase pod 79 sekund, což se v sobotu nikomu jinému nepodařilo.

Těsně za ním demonstrovali svůj talent junioři Red Bullu Johnny Edgar (2.), Jak Crawford (4.) a Dennis Hauger (5.), mezi které se třetím časem vmísil úřadující šampion regionální F3 Frederik Vesti (ART). Výborný debut v barvách anglické stáje Hitech odvedl po svém odchodu od Charouze i Roman Staněk: Byl rychlejší než japonský kolega Iwasa a zapsal si vynikající 6. odpolední čas.

Vicemistr F3 minulé sezony Logan Sargeant se na testu dohodl s Antonínem Charouzem teprve před dvěma dny, přesto byl ihned konkurenceschopný a vypálil na ledovém asfaltu 7. čas. Belov znovu potvrdil, že umí, svým 12. časem, Reshad de Gerus byl po prvním dni čtyřiadvacátý.

Výsledek sobotního testu F3 ve Spielbergu:

1. Alexander Smoljar, ART 1:18.894

2. Jonny Edgar, Carlin 1:19,046

3. Frederik Vesti, ART 1:19,056

4. Jak Crawford, Hitech 1:19,085

5. Dennis Hauger, Prema 1:19,110

6. Clement Novalak, Trident 1:19,162

7. Roman Staněk, Hitech 1:19,197

8. Logan Sargeant, Charouz Racing System 1:19,198

9. Jack Doohan, Trident 1:19,238

10. Matteo Nannini, HWA 1:19,288

12. Michael Belov, Charouz Racing System 1:19,406

24. Reshad de Gerus, Charouz Racing System 1:19,933

Neděle: Brazilce Caia Colleta sníh nerozházel

Předpověď počasí se nemýlila: ve Štýrsku v noci sněžilo a vločky poletovaly vzduchem i po zahájení nedělní dopolední části. Týmy na čas nechaly své vozy v boxech, když se ovšem slunce přeci jen lehce prosadilo, vyzkoušeli někteří měkké pneumatiky. Povedlo se to především Australanovi Calanu Williamsovi. Pilot švýcarské stáje Jenzer dokázal zlepšit Smoljarův rekord a zapsal si nejrychlejší dopolední čas. Doposud magickou hranici 79 sekund tentokrát ovšem prorazili i Nannini, Frederick, Martins, Crawford a – k velké radosti Boba Vavříka – i „rychlá dvojice Charouz Racing Systemu“ Belov se Sargeantem! Jaké to slibné vykročení týmu Antonína Charouze do sezony 2021. Zatím ovšem chybějí podpisy těchto dvou borců na smlouvách pro celý ročník…

Roman Staněk jezdil dopoledne jen málo, což stačilo jen na 20 měřených kol a 18. čas, zatímco si de Gerus polepšil na 19. pozici.

Odpoledne se měly špičkové časy na „ogumované“ a tudíž zrychlující trati logicky ještě jednou výrazně zlepšit. Brazilská naděje Collet vykouzlila na trati čas 1:18,592 a pilot týmu MP se stal nejrychlejším mužem celého testu. O desetinku za ním se seřadila trojice juniorů Red Bullu – Nor Hauger (Prema), Crawford (Hitec) a Edgar (Carlin). Do další desetinky se vešli slibný Nannini (HWA), Vesti (ART), Novalak (Trident) – a kupodivu i znovu výborně naladěný Belov. Jaké to pádné doporučení pro jeho sponzora, banku SMP, pustit Michaela do jeho první kompletní sezóny F3 s Charouzem. Logan Sargeant se odpoledne smířil s časem ve středu pole, Reshad de Gerus ztrácel na kolegu Belova rovnu sekundu.

Také v týmu Hitech se zdá být o „rozložení sil“ jasno: vicemistr německé F4 Jak Crawford byl celý víkend nejsilnějším z tohoto tria, Roman Staněk má pak Japonce Isawu jasně pod kontrolou.

Formule 3 bude před zahájením sezony testovat již jen jednou – za dva týdny v Barceloně. Pak musí všechno „sedět“.

Výsledek nedělního testu F3 ve Spielbergu:

1. Caio Collet, MP 1:18,592

2. Dennis Hauger, Prema 1:18,711

3. Jak Crawford, Hitech 1:18,775

4. Jonny Edgar, Carlin 1:18,791

5. Calan Williams, Jenzer 1:18,836

6. Matteo Nannini, HWA 1:18,858

7. Frederik Vesti, ART 1:18,880

8. Clement Novalak, Trident 1:18,886

9. Michael Belov, Charouz Racing System 1:18,894

10. Logan Sargeant, Charouz Racing System 1:18,981

24. Reshad de Gerus, Charouz Racing System 1:19,801

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít