Středeční návrat do historie: GP Velké Británie 2003

K sedmdesátému výročí formule 1 dnes bude odvysílána GP Velké Británie 2003, která se jela na okruhu Silverstone. Právě zde totiž před 70 lety odstartovala éra mistrovství světa formule 1.

Formule 1 se fanoušků na sociálních sítích zeptala, jakou GP Velké Británie by k příležitosti 70. výročí měla odvysílat. Nakonec zvítězila ta z roku 2003, která se do historie zapíše nejen díky jedněm z nejlepších stíhacích jízd, ale také díky poblázněnému knězi v oranžové sukni…

Před závodem

Velká Británie hostila 11. z 16 závodů sezóny 2003 a o titul spolu urputně zápasili čtyři jezdci – Michael Schumacher, Kimi Räikkönen, Ralf Schumacher a Juan Pablo Montoya.

Před tímto závodem každý ze čtyř jmenovaných alespoň jednou zvítězil, na svá prvenství pak čekali například Fernando Alonso, který stanul třikrát na pódiu, ale také Rubens Barrichello, kolega Michaela Schumachera u Ferrari.

V tu dobu pětinásobný šampion Michael Schumacher vedl šampionát s osmibodovým náskokem na druhého Räikkönena. Ten ale neměl na růžích ustláno, o tři body za ním se pohyboval Ralf Schumacher s Williamsem, přičemž kolega mladšího z bratří Schumacherů, Juan Pablo Montoya, okupoval čtvrté místo se ztrátou 17 bodů na lídra šampionátu.

I mezi týmy to bylo vyrovnané. Ferrari, jež panovalo v předchozích 4 sezónách, sice vedlo, ale jen s tříbodovým náskokem na Williams. Ani McLaren se nedržel opodál, na vedoucí tým z Maranella ztrácel 18 bodů.

Kvalifikace

Tehdejší formát kvalifikace umožňoval zajet každému jezdci jediné měřené kolo. Nejrychleji projel britský okruh Rubens Barrichello s Ferrari, který zastínil svého týmového kolegu Michaela Schumachera. Ten sice vyhrál první kvalifikaci, která určovala pořadí, v němž jezdci zajedou svá kvalifikační kola v druhé části, jenže ani nejvýhodnější pozice ho nedokázala ochránit před výletem mimo trať v zatáčce Abbey. Lídr šampionátu tak odstartoval až z pátého místa.

Se ztrátou menší než dvě desetiny sekundy na vítězného Barrichella startoval druhý Jarno Trulli na Renaultu. Do druhé řady se postavili další dva kandidáti na mistrovský titul – Kimi Räikkönen odstartoval z třetího místa před čtvrtým Ralfem Schumacherem.

Juan Pablo Montoya se musel smířit až se sedmou pozicí, naopak kvalifikační čas nezajel domácí oblíbenec Jenson Button s týmem BAR.

Na co se těšit?

Renault se řadil mezi nejsilnější týmy v oblasti startů, z kterých nejen v roce 2003 francouzská automobilka značně těžila. Jarno Trulli startující z druhého místa tedy představoval v nájezdu do Copse pro Barrichella hrozbu.

Závod byl ovlivněn římskokatolickou církví. Zrak vás opravdu nešálí, čtete správně. Římskokatolický kněz Neil Horan se totiž rozhodl šířit náboženskou osvětu a ve své oranžové sukni vyběhl na trať s transparentem „Čtěte bibli, bible má vždy pravdu“.

Římskokatolický kněz na rovince Hangar, vlevo Antonio Pizzonia na voze Jaguar, © Motor Sport Magazine

Horan běžel po rovince Hangar směrem k vysokorychlostní zatáčce Chapel, odkud se jezdci vydali na rovinku v rychlosti přes 220 km/h. Několik závodníků si poblázněného kněze všimlo až na poslední chvíli, naštěstí jej ale nikdo nesrazil.

Na trať byl okamžitě povolán safety car a nechtěný návštěvník byl maršálem sražen k zemi a odtažen mimo asfalt. Kdo by byl řekl, že tato událost ovlivní následující dějství?

Několik jezdců se rozhodlo během safety car fáze navštívit své mechaniky – v některých případech zajeli oba piloti jednoho týmu najednou, druhý v pořadí tedy musel čekat, než bude odbaven jeho týmový kolega.

Do boxů nezajela ani jedna toyota, obě se tak nacházely v čele s Cristianem da Mattou, třetí byl David Coulthard (který stavěl o několik kol dříve). Räikkönen se nacházel na pátém místě, Barrichello kroužil osmý a Michael Schumacher dokonce až čtrnáctý.

Na všechny zmíněné čekal velmi zajímavý závod plný stíhacích jízd a ambiciózních manévrů. Povedlo se Toyotě dojet si pro první pódium ve formuli 1? Získal Coulthard na domácí trati vítězství, nebo se z triumfu radoval Kimi Räikkönen nebo Rubens Barrichello?

Kde a kdy závod sledovat?

Stejně jako v předchozích týdnech bude záznam závodu odvysílán na youtubovém a facebookovém kanálu F1. Přenos bude zahájen v 8 hodin večer, přičemž bude k dispozici i ke zpětnému zhlédnutí.

Závodem nás provede komentátorské duo James Allen a Martin Brundle.