Stevardi budou jednat o úpravách trestů s FIA

Stevardi budou jednat o úpravách trestů s FIA

Stevardi Velké ceny Miami plánují vznést námitku ohledně možné změny v uplatňování trestů ve formuli 1 poté, co byl Kevin Magnussen zproštěn obvinění z údajného nesportovního chování ve sprintovém závodě.

Jezdec týmu Haas Kevin Magnussen dostal během sobotního sprintu v souboji s Lewisem Hamiltonem z Mercedesu tři samostatné tresty týkající se vyjetí z trati a získání výhody. Magnussenova jízda odrážela taktiku, kterou použil na začátku letošního roku v Saúdské Arábii, kde se po penalizaci dokázal bránit do té míry, že jeho týmový kolega Nico Hülkenberg si ubránil bodovanou pozici.

Po sprintu Magnussen pro Sky Sports F1 řekl, že všechny tresty byly zasloužené a dodal: „Začal jsem používat tyto hloupé taktiky, což nedělám rád, ale konec konců jsem odvedl svou práci jako týmový hráč.“Poté, co Magnussen dostal tři desetivteřinové tresty za své přestupky, byl předvolán ke stevardům, aby zjistili, zda se jeho chování vzhledem k jeho komentářům pro televizi rovnalo nesportovnímu chování.

Jejich zpráva vysvětluje: „Jezdec upřímně vysvětlil, že si myslí, že měl právo závodit s vozem 44 způsobem, jakým závodil, a že byl ochoten přijmout to, co považoval za standardní trest, který by mu byl uložen za jakékoli porušení předpisů, k němuž by v boji o pozici došlo. Byl také toho názoru, že vytváření odstupu mezi ním a vozy před ním je naprosto v souladu s předpisy a není neobvyklé, že se jezdec v průběhu závodu snaží tímto způsobem pomoci svému týmovému kolegovi. V žádném okamžiku si nemyslel, že to, co dělá, je špatné nebo že je to jakkoli nesportovní. Zdůraznil, že stevardi obvykle nezvyšují přísnost trestů za opakované přestupky.“

Stevardi dospěli k závěru, že neexistuje žádný jasný důkaz o úmyslu chovat se způsobem, který by se dal označit za nesportovní, a vzhledem k vysokým standardům stanoveným pro určování nesportovního chování by proti Magnussenovi neměly být podniknuty žádné další kroky. Ve zprávě se však uvádí, že stevardi nesouhlasili se způsobem jízdy vozu 20.

Vzhledem k opakovaným přestupkům Magnussena zpráva naznačuje, že se bude jednat o úpravách předpisů, které by stevardům poskytly větší pravomoci při zpřísňování trestů pro jezdce. Zpráva pokračovala: „Do budoucna budou muset stevardi zvážit, zda je v příslušných situacích, zejména v případě opakovaných porušení, třeba zvýšit tresty za každé porušení, aby se zabránilo takovým scénářům, jaké jsme dnes zjistili. Na tuto otázku výslovně upozorníme FIA a tým stevardů.“

Sdílejte na:
Zavřít