Recenze F1 TV Pro: Revoluce online přenosů formule 1?

Recenze F1 TV Pro: Revoluce online přenosů formule 1?

Od začátku tohoto roku je v Česku a Slovensku dostupná služba F1 TV Pro, která umožňuje divákovi sledovat živě závody s informacemi, které běžně nejsou dostupné v televizi. V následující recenzi porovnám výhody a nevýhody této služby a jestli se vyplatí fanouškovi předplatit F1 TV Pro.

Už třetím rokem píši hlavně souhrn kvalifikací a závodů, které si následně můžete přečíst na našem webu. Za tu dobu jsem si vytvořil určité nároky na informace, které potřebuji, aby články byly dostatečně kvalitní.

První možnost, jak mít něco „navíc“ kromě informací z televize, je oficiální live timing F1, který poskytuje informace ohledně pořadí, časů, kde se jezdec nachází na trati a popřípadě dodatečné rádiové vysílačky, které nejdou do televize. Využívají ho i komentátoři v televizi.

Tahle služba se jmenuje F1 TV Access a po dlouhou dobu to byla jediná služba, která byla oficiálně v Česku a na Slovensku dostupná. Kromě informačních dat ze závodního víkendu nabízí i záznamy určitých závodů a doprovodných materiálů. Tahle služba stojí buď 2,99 euro/měsíc (zhruba 78 kč/měsíc) nebo 26,99 euro/rok (zhruba 705 kč/rok). Navíc si šlo během závodního víkendu nastavit anglický komentář k live timingu, který byl vysílaný pouze jako audio stopa.

Tuhle aplikaci využívám už třetím rokem a nemůžu si ji vynachválit. Nicméně tomu pořád „něco chybělo.“ A to byla právě F1 TV Pro, která v zahraničí byla už dlouho dostupná, nicméně k nám se dostala až po podepsání nové smlouvy mezi F1 a společností AMC Networks International, která vlastní práva na přenos televizních přenosů pro Česko a Slovensko. Možná se ptáte, v čem byl podpis nové smlouvy tak zásadní?

Stará smlouva byla podepsána ještě za éry Bernieho Ecclestona, který sociální sítě a možnost internetové medializace neměl zrovna v lásce a preferoval, aby výhradní práva měla televize. S novou smlouvou se tohle mění a domácí fanoušek má konečně stejnou možnost jako fanoušek zahraniční.

F1 TV Pro stojí buď 5,99 euro/měsíc (zhruba 156 kč/měsíc) nebo 49,99 euro/rok (zhruba 1306 kč/rok). Zásadní rozdíl oproti F1 TV Access je v tom, že umožňuje živě sledovat přenos na několika zařízeních, a hlavně lze neomezeně sledovat záznamy závodů od roku 1980. Před sezónou 1980 jsou dostupné pouze souhrnné hodinové záznamy k sezónám 1970 až 1979. K tomu se musí ještě připočíst přenos závodů F2, F3, Porsche Supercup a doprovodné analýzy od Willa Buxtona nebo dokumenty, které jsou velmi kvalitní a zajímavé.

Tuto službu už jsme v redakci testovali během předsezónních testů, nicméně závěrečné hodnocení muselo přijít až po prvním závodě, kde jsem ji vyzkoušel „se vším všudy“ naplno.

F1 TV Pro nabízí doprovodný komentář v angličtině, němčině, francouzštině, holandštině nebo je možnost užít si přenos bez komentáře. Bohužel není k dispozici žádný český ani slovenský komentář a podle dostupných informací se s přidáním do budoucna prozatím nepočítá.

Při živém přenosu máte k dispozici 5 možností, co můžete sledovat. Nicméně záleží, na jakém zařízení přenos sledujete, protože některé funkce jsou dostupné pouze na mobilu/tabletu a nejsou dostupné na PC/notebooku. Ale k tomu se vyjádřím později.

Main Feed nabízí hlavní přenos, který je stejný jako v televizi a pokud si zvolíte anglický komentář, tak uslyšíte známé hlasy Davida Crofta a Martina Brundla, kteří komentují pro anglický Sky Sports.

Pit Lane nabízí hlavní přenos plus 2 doprovodné záběry, kde jsou většinou on-boardy závodníků během soubojů, takže zde byly např. on-boardy Hamiltona a Verstappena během jejich souboje v Bahrajnu. Pokud i zde zvolíte anglický komentář, tak uslyšíte známé hlasy Sama Collinse, Alexe Brundla (syn Martina Brundla) a Rosanny Tennant. Tihle speciálně komentují pro F1 TV Pro, takže doplňují informace ke všem 3 záběrům, které máte na obrazovce. Bohužel zde si už nejde zvolit anglický komentář od Sky Sports, což sice na jednu stranu může někoho mrzet, ale i tak jsem si přenos užil.

Tracker ukazuje pozici všech pilotů na trati plus informace, kdo je v boxech (vizualizace Trackeru na fotografii v pravém horním rohu).

Data jsou obdobou live timingu, kde jsou aktuální informace ohledně rozestupů mezi jezdci, jaké pneumatiky mají nazuté, jejich stáří, aktivace DRS nebo čas posledně zajetého kola. Na takto zobrazená data si aktuálně ještě zvykám, live timing se mi zdá přehlednější, ale to je jen o zvyku.

Driver Cams nabízí on-board na určitého jezdce plus jeho rádiovou komunikaci s boxovou zídkou, která není zpožděná ani cenzurovaná.

Jak jsem zmínil výše. Záleží, na jakém zařízení přenos sledujete. Pokud je to PC/notebook, tak si bohužel nemůžete dodatečně zvolit, koho chcete sledovat. Nicméně na mobilu/tabletu tahle možnost je a můžete si ještě k tomu zvolit např. pilota, kterému fandíte. Takže ve výsledku můžete mít na mobilu/tabletu nastavený hlavní přenos plus třeba on-board Kimiho Räikkönena. Nebo si nastavíte tracker a k tomu hlavní přenos. Bohužel tohle prozatím verze pro PC/notebook nepodporuje a je to velká škoda.

Možná někoho po přečtení těchto řádků napadá docela důležitá otázka, jak je to zpožděné oproti skutečnosti na trati? Tohle jsem porovnával podle live timingu, který je nejpřesnější, pokud teda nejste osobně přítomni na závodním okruhu.

Běžné zpoždění přenosu v televizi je zhruba 10-20 sekund, záleží, kde se koná Velká cena.

F1 TV Pro má přibližně stejné zpoždění jako přenos v televizi, když se to porovnává s live timingem. Nicméně výhodou oproti live timingu je, že i doprovodná data jsou zpožděná stejně jako přenos F1 TV Pro a nedozvíte se tak nic dopředu. Možná si říkáte, že tohle není důležité, ale běžně se mi stávalo, že jsem sledoval live timing a než jsem si nastavil podobné zpoždění jako bylo v televizi, zjistil jsem například, kdo naboural a v televizi jsem se o havárii dozvěděl v lepším případě až o 10 sekund později a moment napětí, které mám na královně motorsportu rád, zmizelo.

A jaké je teda celkové zhodnocení?

Nebudu se pouštět do toho, jestli je lepší český nebo slovenský komentář, protože komentátoři se snaží z dostupných dat, které mají k dispozici, vytvořit co nejprofesionálnější hlasový doprovod k přenosu. Nicméně komentátoři Sky Sports nebo F1 TV Pro mají těch dat o poznání více a taky tomu odpovídá jejich komentář, který je bohužel na jiné úrovni než u nás v Česku a na Slovensku.

F1 TV Pro míří hlavně na hardcore diváka, který umí anglicky nebo další z podporovaných jazyků této aplikace a formuli 1 zná a nepotřebuje vysvětlovat některé věci, které se běžně musí novým fanouškům vysvětlovat během televizního přenosu. Takže pro někoho jako já, tzn. někoho, kdo si rád analyzuje data, je to naprosto skvělé.

U F1 TV Pro vidím výhody:

 • během přenosu nejsou žádné reklamy (s těmi jsem měl problém od začátku, protože Sport 1 a Sport 2 jsou placené kanály)
 • více informací, které lze vyčíst z dat, které nejsou v TV
 • mám možnost se dívat na přenosy odkudkoliv a nejsem limitován pouze na svoji televizi
 • mám konečně legální možnost poslouchat komentář Sky Sports, který považuji za špičku v oboru
 • míří na hardcore fanoušky, takže některé situace se nemusejí vysvětlovat dopodrobna
 • dostupné záznamy z historie či ikonických závodů formule 1
 • podrobné analýzy
 • dostupné dokumenty (například o Michaelu Schumacherovi) a doprovodné materiály

F1 TV Pro má samozřejmě i nevýhody:

 • PC verze nemá stejné vymoženosti jako verze pro mobil/tablet
 • i přes kvalitní internetové připojení se mi občas aplikace „kousla“
 • není aplikace pro chytrou televizi
 • není dostupný český nebo slovenský komentář

Problém ohledně aplikace do TV jsem vyřešil tak, že jsem svůj notebook připojil pomocí HDMI konektoru k televizi a vytvořil si z ní druhou plochu, kde jsem následně měl spuštěnou webovou aplikaci F1 TV Pro.

Závěrem?

Především se mi líbí možnost Pit Lane a obzvláště v kvalifikaci jsem tohle zobrazení ocenil nejvíce. Během závodu jsem byl první na Main Feedu, ale to bylo jen z toho důvodu, že během prvních kol závodu nefungoval komentář u Pit Lane. Pit Lane zabere mnohem více z dění a fanouškovi neuniknou skoro žádné souboje.

Dále jsem využíval tablet, kde jsem měl dohromady zobrazené kanály „Data“ a „Tracker“, jelikož mám rád všechny dostupné informace a člověk si pak připadá, že je sám „na boxové zídce“.

Za mě osobně je F1 TV Pro revolucí ve sledování královny motorsportu a investovaných financí rozhodně nelituji, ke klasickému televiznímu přenosu se již pravděpodobně nevrátím, protože mi neposkytuje nejlepší možnost na trhu. Pokud bych to měl vyjádřit v procentech, tak tuto službu hodnotím 85 %.

Jestliže vás napadá jakýkoliv dotaz, napište nám na pod příspěvek na facebooku. Pokud to bude v mých silách, odpovím vám na něj.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Jan Fridrich)
Sdílejte na:
Zavřít