Ranní sprint F2 v Baku: Švarcman pamatuje, jak vítězit

Ranní sprint F2 v Baku: Švarcman pamatuje, jak vítězit

První sprint formule 2 v Baku vyhrál z pole position Rus Robert Švarcman nekompromisním stylem start-cíl. Pro tým Charouz Racing System založil ázerbájdžánské bodové konto David Beckmann dobrým 9. místem.

Dokud si páni na rozhodujících postech FIA neuvědomí, že motorsport by pořád ještě měl obsahovat především objemnou dávku sportovního ducha, a neměl by představovat jen jakési Loto-Toto, tak se budeme ve formuli 2 muset vypořádat se skutečností, že má 10. místo páteční kvalifikace pro sobotní sprint mnohem větší hodnotu, než čas nejlepší. A tak se přihodilo, že na první pozici starovního roštu dnes ráno stál Rus Robert Švarcman – prozatím jeden z největších propadáků sezony. Za jezdcem Premy se směli seřadit další „mazáci“ Jehan Daruvala (Carlin), Kuan-Jü Čou (UNI-Virtuosi) a Ralph Boschung (Campos), zatímco páteční dominátoři Liam Lawson a Juri Vips byli za své výkony „odměněni“ startovními místy 10 a 9. Mnohem lépe by se jistě rádi „odměnili“ i piloti týmu Antonína Charouze David Beckmann s Guilhermem Samaiou. Němcovi na 13. místě ovšem chybělo trochu štěstí (a desetinek) na místo mezi top 6, Brazilec prostě na více než dolní čtvrtinu pole nemá.

Zkušený Švarcman, který do sezony 2021 vyrazil s těmi největším ambicemi, odjel po zhasnutí červených světel do ulic Baku perfektně – podobné dárečky jako tuto pole position si ve své situaci beztak nesmí nechat ujít. Za ním se relativně poslušně seřadili Daruvala, Čou a Armstrong. Přesto se již v prvním kole neutralizovalo: Aitkena otočil Zendeli v první zatáčce do outu, něco podobného se ve druhé zatáčce stalo za „pomoci“ Piastriho Lawsonovi. Jezdcům Charouz Racing Systemu takové šarvátky hráli do karet: Beckmann poskočil na bodovanou 10. pozici, Samaia na 15.

Odstranit několik málo poškozených monpostů z betonového kanálu Baku trvalo maršálům pětinu závodu, a tak se naplno jelo až zase od 5. z 21 stanovených kol. Restart proběhl hladce a Švarcmanovi se poté podařilo sérií rekordních kol Daruvalovi ujet. Beckmann postoupil díky penalizaci Drugoviche nominálně na 9. místo, tlačil se na něj ale jezdec, se kterým měl v Monaku zlé zkušenosti: Nizozemec Viscaal. Úspěšný tah kupředu předváděl během první poloviny závodu především Dan Ticktum (Carlin). Nechal za sebou nejen Boschunga, Armstronga a Daruvalu, ale i Čoua, takže po 11 kolech znělo pořadí prvních pěti Švarcman, Ticktum, Čou, Daruvala a Armstrong. Ticktum – jezdec, kterého dr. Marko před několika lety za podivných okolností vyřadil ze svého kádru, svůj slibný postup poté ale ukončil: Švarcman kontroloval svůj náskok 4,5 s prostě příliš suverénně.

Blonďatý Rus vyhrál svůj první závod roku 2021 a doufá, že „tímto pro něj sezona teprve pořádně začala“. Ticktum zazářil druhým místem před spolehlivým Čouem a poněkud bledým Daruvalou. Monacká senzace Théo Pourchaire vyrval 5. místo těsně před koncem Armstrongovi, podobně s Novozélanďanem naložil i úžasný outsider Boschung, jehož sportovní výsledky letos udělaly ohromný skok kupředu. Beckmann dojel týmu Charouz Racing System po výborném výkonu pro důležité dva body, Samaia skončil po výletu do bezpečnostní zóny 17.

Do druhého sobotního sprintu vyrazí formule 2 odpoledne v 15:40.

Výsledek ranního sobotního sprintu F2 v Baku:

  1. Robert Švarcman, Prema
  2. Daniel Ticktum, Carlin
  3. Kuan-Jü Čou, UNI-Virtuosi
  4. Jehan Daruvala, Carlin
  5. Theo Pourchaire, ART
  6. Ralph Boschung, Campos
  7. Marcus Armstrong, DAMS
  8. Juri Vips, Hitech
  9. David Beckmann, Charouz Racing System
  10. Bengt Viscaal, Triden

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít