Proč by Albon mohl být letos nejdůležitějším pilotem F1

Proč by Albon mohl být letos nejdůležitějším pilotem F1

Alexander Albon patřil v minulé sezóně k nejlepším pilotům formule 1, když pomohl Williamsu k sedmému místu v Poháru konstruktérů. Mohla by se další jeho silná sezóna ukázat jako klíčová?

Kariéra Alexandera Albona ve formuli 1 by se dala označit za povstání z popele. Thajsko-britský pilot na sezónu 2019 dostal sedačku v týmu Toro Rosso a v polovině sezóny dostal šanci v Red Bullu, jelikož Pierre Gasly nepodával potřebné výkony a musel být nahrazen.

Navzdory několika slibným ukázkám toho, čeho je Alexander Albon schopen, mu nejlepší výsledky často unikaly – včetně oněch dvou incidentů s Lewisem Hamiltonem v Brazílii a Rakousku. Jenže mezi ním a jeho týmovým kolegou Maxem Verstappenem byly výkonnostní rozdíly, a tak sezónu 2021 strávil mimo monopost formule 1.

Přestup do Williamsu v roce 2022 však jeho šance znovu oživil a v loňské sezoně předvedl ohromující formu, díky níž je nyní nejdůležitějším pilotem F1.

Trh s piloty 2025

Startovní rošt pro novou sezónu F1 zůstává oproti konci minulé sezóny nezměněn, což je pro tento sport velmi neobvyklé. S takovou stabilitou však přichází i spousta smluv, které na konci sezóny vyprší. Momentálně je těchto smluv více než polovina, ale některé týmy již naznačily, že sestavu měnit nechtějí.

O letní přestávce musí padnout jeden klíčový přestup, aby ostatní následovali, a teprve když padne hlavní hráč, vyjasní se situace v celé formuli 1. V tomto případě by se dalo očekávat, že spouštěčem všech přechodů bude Sergio Pérez, vzhledem k jeho nejisté situaci u Red Bullu po jeho bojích v průběhu loňského roku.

Často se však stává, že rozhodující vliv má spíše to, který pilot je podepsán než to, který vypadne, a proto bude středem pozornosti to, kterého pilota si Christian Horner vybere jako kolegu Maxe Verstappena. Vzhledem k jeho výkonům v minulé sezoně není vyloučeno, že by jím mohl být právě Alexander Albon.

Ten nejenže prokázal naprostou rychlost na trati, což mu stačilo k zisku 27 bodů a 13. místu v Poháru jezdců, ale také silné vedení mimo trať, když v úzké spolupráci s technickým týmem pomohl posunout vozy Williamsu na vyšší příčky.

Byl to pro něj výrazný krok vzhledem ke zlepšení, které tým z Grove předvedl ve srovnání s předchozím rokem. Vůz FW45 ukázal, že má dostatečné tempo, i když do značné míry závislé na okruhu.

Zlepšení Williamsu?

Alexander Albon nyní může být velmi žádaným pilotem. Také se mu podařilo odstranit časté chyby, které ho brzdily v postupu s Red Bullem, a je možné, že se vrátí do čela startovního pole. Pro tým, jako je právě Red Bull, nebo dokonce Ferrari, je tento thajsko-britský pilot pravděpodobně tím nejvhodnějším, který by mohl nabídnout rychlost, zkušenosti, vůdčí schopnosti a hlavně konzistenci. Může být dobrým přínosem pro každý tým, který v současné době působí v F1.

Aby však Albon podtrhl svou pozici, musí pokračovat ve své trajektorii z minulého roku, prosadit se s Williamsem a teprve pak se může prezentovat v pozici silného lídra. Nic ovšem není zaručeno, ať už jde o jeho výkony, nebo o zlepšení Williamsu. Přestupy pilotů budou vypadat úplně jinak, pokud se tým zlepší natolik, aby jeho pilot uvěřil, že může v příštích letech bojovat o stupně vítězů a vítězství.

Williams posílil spolupráci s Mercedesem v oblasti motorů a šéf týmu James Vowles usilovně plánuje zlepšení manažerského týmu a infrastruktury. Pat Fry je pozoruhodné jméno, které se již připojilo. Pokud by se tedy týmu podařilo v tomto období například proniknout do první pětky v Poháru konstruktérů, Alexander Albon by mohl být přesvědčen, aby zůstal.

Samozřejmě, že startovní pole by se pravděpodobně změnilo s jeho přispěním nebo bez něj, ale jeho pravděpodobný přestup z Williamsu znamená, že bude spouštěcím bodem pro změny v týmech.

Sdílejte na:
Zavřít