Při Velké ceně Brazílie došlo k bezpečnostnímu selhání

Pořadatelé Velké ceny Brazílie přiznali selhání bezpečnostních protokolů poté, co diváci vnikli na okruh před koncem nedělního závodu. Organizátoři nyní musí celou situaci prošetřit a domluvit nápravu.

Velká cena Brazílie zaznamenala v průběhu víkendu rekordní návštěvnost 267 000 diváků, což se shodovalo s oznámením, že závod byl prodloužen až do roku 2030. Když si však Max Verstappen dojel pro sedmnácté vítězství v sezóně, diváci přetlačili personál okruhu a probojovali se na trať závodu v přímém přenosu, zatímco někteří závodníci ještě nedojeli na cílovou rovinku. Zúčastněné strany se dohodly na čase, kdy se otevřou brány, aby se fanoušci mohli vydat na trať a sledovat slavnostní vyhlášení na stupních vítězů. Vedení okruhu však ztratilo kontrolu nad situací, takže někteří fanoušci předčasně přelézali ploty.

FIA si předvolala členy Sao Paulo F1 Organisation (SPF1) poté, co zjistila, že se velké skupině diváků podařilo prolomit bezpečnostní linie a dostat se do výběhu v první zatáčce v době, kdy závod končil a vozy byly stále na trati.

„Sao Paulo F1 Organisation otevřeně přiznala selhání, pokud jde o bezpečnostní protokoly a bezpečnostní opatření,“ poznamenali následně řídící závodu. „SPF1 se ztotožnila se zprávou sportovního delegáta Mezinárodní automobilové federace (FIA) a ředitele závodu a souhlasila s tím, že srovnatelné okolnosti již v Brazílii nastaly a že se jednalo o nepřijatelnou situaci, která mohla mít katastrofální následky. SPF1 prohlásila, že provede důkladné vyšetřování a podnikne kroky k nápravě do příštího závodu v Brazílii.“

Rozhodlo se, že promotér nedodržel článek 12.2.1.h Mezinárodního sportovního kodexu FIA, který zakazuje jakékoli nebezpečné jednání nebo nepřijetí přiměřených opatření, což vede k nebezpečné situaci. SPF1 nyní prošetří porušení bezpečnostních předpisů a předloží FIA formální plán nápravy nejpozději do 31. ledna. Záležitost byla rovněž předána k dalšímu šetření Světové radě motoristického sportu FIA, která rozhodne, zda by měla být přijata nějaká další opatření nebo kroky nad rámec plánů nápravy, které již byly s SPF1 dohodnuty.

V dubnu došlo k podobnému incidentu v Melbourne, kdy fanoušci vtrhli na trať před závěrem Velké ceny Austrálie. Společnost Australian Grand Prix Corporation dostala pokyn provést komplexní revizi narušení trati poté, co se diváci dostali k vozu Nica Hülkenberga, který byl ponechán v potenciálně nebezpečném stavu kvůli možnému elektrickému výboji.