Preview VC Belgie: Spa netradičně ukončí první polovinu sezony

Preview VC Belgie: Spa netradičně ukončí první polovinu sezony

Oblíbený okruh Spa-Francorchamps obvykle zahajuje druhou polovinu sezony, ovšem letos netradičně bude „rozlučkovou“ velkou cenou před letní přestávkou. Belgie je prakticky druhým domácím závodem lídra šampionátu Maxe Verstappena, takže okolí okruhu bude opět zaplaveno „Oranje Army“, ovšem očekává se také velký výskyt druhého odstínu oranžové, té papayové, jelikož se zdá, že McLaren je momentálně druhým nejrychlejším monopostem.

Okruh ve Spa- Francorchamps byl vybudován v roce 1921, avšak první Grand Prix se jela až o čtyři roky později. Následujících pět sezon byl na trati klid. Od té doby, co se závod započítával do šampionátu se několik ročníků střídal se Zolderem a Nivelles. Počínaje rokem 1985 se závodilo už pouze ve Spa-Francorchamps.

Nejúspěšnějším jezdcem je Michael Schumacher s šesti triumfy. Ze současného pole má čtyři výhry Lewis Hamilton a dvakrát zvítězil Max Verstappen a mezi týmy se nejvíce dařilo Ferrari, jejichž piloti stáli na stupínku nejvyšším 18x a o čtyři triumfy méně má McLaren.

Ve Spa se konal nejkratší závod v historii formule 1, když v roce 2021 v neděli vydatně pršelo. Jelikož byla viditelnost téměř nulová, tak závod odstartoval za safety carem a trval pouze dvě kola, než byl ve třetím kole zastaven. Na pódiu se tak nečekaně objevil spolu s Maxem Verstappenem a Lewisem Hamiltonem George Russell na Williamsu. Jezdci však obdrželi pouze polovinu bodů.

Co na jezdce čeká?

Přes sedm kilometrů dlouhá ikonická trať čítá celkem 19 zatáček, přičemž byly nově vyasfaltovány sekce mezi zatáčkami 2 až 4 a zatáčkami 8 a 9. V těchto úsecích zmizely boule a jezdci zde budou mít více gripu. Rovněž byl přidán do výběhových zón v zatáčkách 1, 6,7 a 9 štěrk s ostrými  kameny, takže piloti si budou muset dávat velký pozor, aby si nepoškodili pneumatiky. DRS pak bude možné aktivovat na cílové rovince a mezi zatáčkami 4 a 5.

Belgium_Circuit.png

 

Italové do nevyzpytatelných ardenských kopců nominovali sady C2-C4.

13-BE23-Preview-EN

Třetí sprintový víkend

První „poločas“ kolotoč formule 1 zakončí třetím sprintovým víkendem, takže kvalifikace pro velkou cenu se pojede už v pátek po prvním tréninku a v sobotu je na programu nejprve kvalifikační rozstřel a posléze sprint, který je vypsán na 100 km a body dostává osm nejlepších.

McLaren útočí na titul „best of the rest“

Papayové vozy navázaly na svoji skvělou formu ze Silverstone také v Maďarsku přesto, že okruhy jsou svoji charakteristikou naprosto odlišné. Momentálně se zřejmě jedná o druhý nejrychlejší monopost v poli, což dokazují Norrisova dvě pódia, a to, že Oscar Piastri dojel v nejlepší pětce.

Na Hungaroringu zažil solidní comeback Daniel Ricciardo, který v kvalifikaci s přehledem porazil Júkiho Cunodu a i přes nepovedený start v neděli skončil nakonec na slušném třináctém místě. Očekává se, že vždy usměvavý Australan bude na očích i ve Spa, kde jej v sobotu čeká premiérový shootout.

Pátek 28.7.. 1. trénink 13:30-14:30
kvalifikace 17:00-18:00
Sobota 29.7 sprintový rozstřel 12:00-12:44
sprint 16:30-17:00
Neděle 30.7.. závod 15:00

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Barbora Goldmannová)
Sdílejte na:
Zavřít