Potvrzeno: F1 se v roce 2021 podívá do Saúdské Arábie

Potvrzeno: F1 se v roce 2021 podívá do Saúdské Arábie

Formule 1 poprvé navštíví Saúdskou Arábii v listopadu 2021 s pouličním závodem, který se bude konat v noci v druhém největším městě Saúdské Arábie Džiddě. F1 je dalším motorsportem, který zavítá do této země.

Saúdská Arábie hraje ve světě motorsportu stále významnější roli, v posledních letech jsme tuto zemi navštívili díky Race of Champions, formuli E a Rally Dakar.

Státní ropný gigant Aramco se stal globálním partnerem formule 1 na začátku roku 2020 a jeho značka byla na letošní Grand Prix prominentní.

Bude to třetí závod formule 1 na Středním východě, navazující na Bahrajn a Abú Zabí, které se do kalendáře připojily v letech 2004 a 2009.

Jedná se o třetí novou dohodu o závodech, která byla uzavřena pod vedením Liberty Media, hned po závodech ve Vietnamu a Nizozemsku, jejichž závody byly kvůli covidu-19 odvolány.

Pro svůj debut ve formuli 1 budou použity ulice druhého největšího pobřežního města Saúdské Arábie Džidda. Tento závod se bude konat v noci, přičemž se připojí k Singapuru, Bahrajnu a Abú Zabí.

Okruh bude veden podél pobřeží Džiddy sousedící s Rudým mořem a bude první akcí víceleté dohody mezi saúdskoarabskou sportovní federací a formulí 1.

Další podrobnosti o přesném umístění okruhu a jeho uspořádání budou poskytnuty v pravý čas.

Jsme nadšení, že můžeme uvítat Saúdskou Arábii ve formuli 1 pro sezónu 2021. Vážíme si jejich závazného potvrzení po spekulacích v posledních dnech,“ uvedl generální ředitel formule 1 Chase Carey.

Saúdská Arábie je země, která se rychle stává centrem sportu a zábavy, kde se v posledních letech odehrává mnoho významných událostí, a jsme velmi rádi, že v ní bude od příští sezóny závodit i formule 1.“

Tento region je pro nás nesmírně důležitý a vzhledem k tomu, že 70 procent populace Saúdské Arábie je mladších 30 let, jsme nadšení z potenciálu oslovit nové fanoušky a přivést naše stávající fanoušky po celém světě vzrušujících závodů z neuvěřitelného a historicky bujného umístění.“

V nadcházejících týdnech zveřejníme náš plný prozatímní kalendář na rok 2021.“

Džidda byla zatím potvrzena pouze na rok 2021, přičemž se očekává, že Velká cena Saúdské Arábie se v rámci dlouhodobé spolupráce přesune v roce 2023 na jiný okruh.

Na okraji hlavního města Rijádu je v současné době ve výstavbě zábavní, sportovní a umělecké zařízení v hodnotě několika miliard dolarů známé jako Qiddiya a součástí komplexu je i okruh 1. stupně.

Sdílejte na:
Zavřít