Porsche vyzvalo Ferrari, Lexus překvapil svou jízdou

Porsche vyzvalo Ferrari, Lexus překvapil svou jízdou

Kategorie vytrvalostních závodů WEC zavítala na belgický okruh Spa-Francorchamps v rámci třetího kola této sezóny. Vyzývavá trať odhalila již při čtvrtečních trénincích, kdo bude benefitovat z kvalifikace a kdo naopak ostře ztrácí.

World Endurance Championship (WEC) si v rámci třetího kola letošní sezóny vybral okruh v belgickém Spa. Piloty zde čeká 7.004 km dlouhá trať s těžkými úseky a vyzývavými zatáčkami. V ikonické zatáčce Eau Rouge jezdci dělali časté korekce jízdního stylu vzhledem k její komplikovanosti. 1. trénink nebyl nijak narušen deštěm, pozastavením či jinými procedurami, které by mohli ovlivnit tréninkovou jízdu jednotlivých stájí.

V prvním tréninku se ukázal tým Ferrari AF Corse jako nejsilnější tým v poli poté, co obsadil první dvě příčky v celkovém pořadí, přičemž nejrychlejší kolo zajel Antonio Fuoco s časem 2:05.690. Třetí místo doplnil Daniil Kvjat za volantem hypercar Lamborghini SC63 s časem 2:06.998. V kategorii hypercar se na čtvrtém místě udržel bývalý pilot F1 Robert Kubica se žlutě zbarveným Ferrari 499P týmu AF Corse. Proton Competetion doplnil nejlepší pětici týmů.

V kategorii LMGT3 se na prvním místě umístil tým, který zajel s Danielem Juncadellou za volantem rekord v nejrychlejším kole na okruhu ve Spa v kategorii LMGT3. Růžové Lamborghini Iron Dames se umístilo 4. místě. Team WRT s vozem číslo 46 uzavřel první pětku stájí s nejrychlejšími časy na jedno kolo.

V druhém tréninku však vrátilo úder Porsche Penske Motorsport, které obsadilo 1. místo nad Ferrari o 0.121 s. Jejich čas 2:04.162 nepřekonal ani tým Cadillac Racing, který uspěl nad Toyotou, která vyhrála poslední závod v italské Imole.

Objevilo se také větší množství dvojitě žlutých vlajek, které zamíchaly kartami, průběžným pořadím a výsledky. Jednu z těchto žlutých vlajek způsobil vůz číslo 31 týmu WRT, který vyjel z trati v druhé zatáčce a skončil zapadnutý ve štěrkové zóně, odkud jej museli vyprostit až traťoví maršálové. Tyto okolnosti využil tám Akkodis, který se svým Lexusem získal první příčku v kategorii s časem 2:21.257.  S malou časovou ztrátou je na 2. místě doplnili Iron Dames, jezdící v růžovém Lamborghini. TOP 3 doplnil tým WRT s vozem, který nese číslo, legendárního mistra světa v Motogp, Valentina Rossiho – 46. Ti s časem 2:21.745 uzavřeli první trojici.

Program WEC pokračuje již v pátek třetí tréninkovou jízdou, která zakončí možné přípravy na kvalifikaci, která čeká jezdce hned odpoledne v 14:45. Po kvalifikační jízdě bude zahájen Hyper Pole, díky kterému se rozhodne o konečném pořadí na startu.

 

TRÉNINK 1

MÍSTO ČÍSLO TÝM JEZDCI
HYPERCAR
1. 50 FERRARI AF CORSE A. FUOCO / M. MOLINA / N. NIELSEN
2. 51 FERRARI AF CORSE A. PIER GUIDI / J. CALADO / A. GIOVINAZZI
3. 63 LAMBORGHINI IRON LYNX M. BORTOLOTTI / A. CALDARELLI / D. KVJAT
4. 36 ALPINE ENDURANCE TEAM N. LAPIERRE / M. SCHUMACHER / M. VAXIVIERE
5. 83 AF CORSE R. KUBICA / R. ŠWARCMAN / Y. YE
LMGT3
1. 82 TF SPORT H. KOIZUMI / S. BAUD / D. JUNCADELLA
2. 54 VISTA AF CORSE T. FLOHR / F. CASTELLACCI / D. RIGON
3. 27 HEART OF RACING TEAM I. JAMES / D. MANCINELLI / A. RIBERAS
4. 85 IRON DAMES S. BOVY / R. FREY / M. GATTING
5. 46 TEAM WRT A. AL HARTHY / V. ROSSI / M. MARTIN

 

TRÉNINK 2

MÍSTO ČÍSLO TÝM JEZDCI
HYPERCAR
1. 6 PORSCHE PENSKE MOTORSPORT K. ESTRE / A. LOTTERER / L. VANTHOOR
2. 50 FERRARI AF CORSE A. FUOCO / M. MOLINA / N. NIELSEN
3. 2 CADILLAC RACING E. BAMBER / A. LYNN
4. 7 TOYOTA GAZOO RACING M. CONWAY / K. KOBAJAŠI / N. DE VRIES
5. 12 HERTZ TEAM JOTA W. STEVENS / C. ILOTT
LMGT3
1. 78 AKKODIS ASP TEAM  A. ROBIN / C. SCHMID / R. MIYATA
2. 85 IRON DAMES S. BOVY / R. FREY / M. GATTING
3. 46 TEAM WRT A. AL HARTHY / V. ROSSI / M. MARTIN
4. 82 TF SPORT H. KOIZUMI / S. BAUD / D. JUNCADELLA
5. 87 AKKODIS ASP TEAM T. KIMURA / E. MASSON / J. LOPEZ

 

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Tereza Chvílíčková)
Sdílejte na:
Zavřít