Pole position získala Pin. Roli hrály traťové limity

První kvalifikace sezóny F1 Academy přinesla prvotní ukázku reality. První pozici bez konkurence obsadila Doriane Pin, druhé místo patřilo Abbi Pulling, doplnila je Maya Weug. Krom náročné trati se pilotky trápily s traťovými limity a smazanými časy.

Okruh v Saudské Arábii se stal prvním závodním víkendem sezóny pro F1 Academy. Do tohoto ročníku nastoupilo 15 dívek, na divokou kartu se připojila Reema Juffali, která ze Saudské Arábie pochází.

Novinkou pro tuto sezónu se stala podpora týmů z formule 1. Každý tým v tomto ročníků má svěřenkyni, která závodí pod barvami příslušného týmu. K již zmíněným týmům se připojil také tým pod záštitou kosmetické značky Charlotte Tilbury nebo ikonické značky oblečení Tommy Hilfiger.

První na trať vyjela Pin, která nastavila úvodní kvalifikační kolo na 2:09.285. V dalších kolech ji značně vyzývala Abbi Pulling, která Pin v úvodních kolech překonala s fialovými sektory a časem 2:05.501. Doriane Pin se však nenechala tak lehce překonat a místo si vzala zpátky.

Postupem času se pole začalo zrychlovat, některé pilotky neměly do druhé poloviny kvalifikace zaježděný žádný kvalifikační čas. Mezi tyto dívky patřila Nerea Martí, Chloe Chambers nebo Carrie Schreiner.

Dívky se potýkaly s velkými problémy na výjezdu z poslední zatáčky, kde následně přejížděly čáru pro nájezd do boxové uličky. Ředitelství závodu tuto skutečnost nenechávalo jen tak, proto byly časy pilotek často smazány. Pro představu v 10 minutách mohlo dojít i k 8 smazaným časům.

Jednou z dívek, která neměla štěstí na traťové limity byla Maya Weug, která získala bílo-černou vlajku právě za opakované přejetí boxové čáry. Právě ona byla poslední pilotkou na roštu, která neměla zajeté ani jedno rychlé kolo, ztratila tři rychlá kola. Později přišla týmová vysílačka s žádostí: „Mayo, prosíme tě, zajeď jedno čisté kolo,“ které zajela s časem, který ji dosadil na průběžné druhé místo.

Amna Al Qubaisi, jezdící za tým Visa Cash App RB, měla problém v obtížnějších zatáčkách se zatáčením monopostu. V těchto úsecích se však trápila již ve dvou volných trénincích, ve kterých se i roztočila, naštěstí si monopost nepoškodila. V rámci několik kol však došlo ke korekci a vyjela si nakonec celkové 13. místo.

V závěrečné části kvalifikace své kola zdokonalovala Španělka Martí, která se dostala se ztrátou 1.427s na 4. místo. Bianca Bustamante, která byla v celé kvalifikaci skoro až neviditelná se dopracovala na místo páté.

Redakce SvětFormule.cz (Tereza Chvílíčková)