Podle Alonsa je možné nyní závodit do padesáti let

Podle Alonsa je možné nyní závodit do padesáti let

Fernando Alonso prozradil, jak přechod na rostlinnou stravu přispěl k jeho „historicky nejlepším“ výsledkům ve fyzických testech před startem sezóny formule 1 v roce 2024. Promluvil i o věku, do kterého by reálně mohl závodit a o tom, co vše je třeba tomu obětovat.

S výjimkou jednoroční pauzy v roce 2002 a volna v letech 2019 a 2020 závodí Fernando Alonso ve formuli 1 od roku 2001 a chystá se na svou 21. sezónu v tomto sportu. Přestože Španěl loni oslavil 42. narozeniny, nadále se vymyká všeobecnému mínění, že sportovci mají po překročení třicítky tendenci upadat.

Alonso v uplynulé sezóně vynikal, když využil vzestupu Aston Martinu a získal osm pódií a porazil svého týmového kolegu Lance Strolla v poměru 206 ku 74 bodům. Přestože mu na konci letošního roku končí smlouva s britským týmem, španělský jezdec naznačil, že se připravuje na to, aby si mohl své působení ve formuli 1 prodloužit.

„Cítím se dobře, jak jsem řekl na začátku, cítím se fit jako nikdy předtím,“ řekl vybraným médiím před představením monopostu Aston Martin pro sezónu 2024.

„Čísla, kterých dosahujeme ve všech fyzických testech, které děláme každou sezónu, byla letos historicky nejlepší. Letos jsem trénoval trochu jinak. Do týmu jsem také přidal výživového poradce, což trochu změnilo můj pohled na věci a přípravu těla,“ dodal Španěl ke své předsezónní přípravě.

 „Všechno, co v životě dělám, a všechno, co jsem dělal v uplynulých měsících, bylo jen proto, abych se lépe, než kdy jindy připravil na velmi dlouhou sezónu a abych se připravil na to, že budu chtít jezdit dál a být lepší než kdy jindy. Takže pokud se zavážu k nějakému projektu do budoucna, na příští rok nebo na několik příštích let, musím být nejprve sám připraven se tomu věnovat. Nebudu jezdit ve formuli 1 několik dalších let jen proto, abych jezdil a bavil se. Nejsem tento typ jezdce, nejsem tento typ člověka. Pokud chci dál jezdit, tak proto, že vím, počínaje mnou samotným, že mohu týmu odevzdat 200 %, a to jak na trati, tak mimo ni. Práce na simulátoru, marketingové aktivity, doručování výsledků na trati. Připravuji se na to pro případ, že budu chtít dál závodit, a pokud budu chtít dál závodit, uvidíme, jaké budou možnosti,“ doplnil španělský jezdec.

Alonso se s příchodem výživového poradce pustil do zkoušení rostlinné stravy, na kterou se už dávno přeorientoval sedminásobný mistr světa Lewis Hamilton.

Španělský jezdec dodal: „Ohledně výživového poradce nevím, je mnoho věcí, které určitě znají, pokud jde o vysvětlení lepších změn. Možná více na rostlinnou stravu, nebo více či méně, řekněme, že tato cesta. Možná ne úplně striktní, ale touto cestou, snažíte se najít trochu více energie z jídla, které jíte, a trochu více ze svých vlastních rezerv, stejně jako ve vašem těle a pokoušíte se mít více výdrže odsud.“

Tyto pozitivní výsledky testů podpořily Alonsovo přesvědčení, že by mohl pokračovat v závodění ve formuli 1 až do svých padesáti let, ale připouští, že náročný program by mu v tom mohl zabránit. Na otázku, zda má na paměti věk, dokdy by mohl pokračovat v závodění, Španěl odpověděl: „Číslo do budoucna a pokračování v závodění, to nevím.“

„Před několika lety bych řekl, že 42 nebo 41 je hranice. Nyní, když jsem se loni viděl, jak jsem byl motivovaný a jak dobré výkony jsem podával, tak jsem si říkal, že bych možná mohl ještě pár let závodit. Teď v zimě jsem trochu překonal očekávání, co se týče veškerých fyzických testů a všeho, co jsem dělal. Takže bych řekl, že pokud máte motivaci a chcete se tomu věnovat, můžete jezdit třeba až do 48, 49 nebo klidně i do 50 let. Ale zároveň se musíte vzdát veškerého svého života. Formule 1 vyžaduje naprostou oddanost. Tohle je moje 24. sezóna nebo kolikátá ve formuli 1. Tomuto sportu jsem obětoval 24 let svého života, což mě těší, a jsem s tím spokojený. Můžu v tom pokračovat ještě pár let, ale nevím, jestli budu závodit do padesáti, při tak náročném závodním kalendáři a podobných záležitostech. Ne kvůli schopnostem, ale protože jsou v životě jiné věci, na které jsem zvědavý.“

Vzhledem k rekordně nabitému kalendáři o 24 závodech, které nás v letošní sezóně čekají, budou podle Alonsa muset jezdci také takticky plánovat svůj rozvrh, aby se vyvarovali hrozbě vyhoření.

„Myslím, že budeme muset cestovat efektivněji; budeme muset trávit správnou dobu na správných místech. Myslím, že každý z nás je jiný, ale v mém případě se v tomto kalendáři budu snažit být o něco méně času ve vzdálených závodech, v daném městě, na daném závodním okruhu. Takže v Japonsku, Austrálii, Číně se budu snažit bojovat s pásmovou nemocí jiným způsobem, a to tak, že nebudu jezdit do té země příliš brzy, protože tím se dny strávené mimo domov neustále hromadí a energie i baterky se v průběhu sezony stále vybíjejí. Myslím, že druhou věcí bude jídlo. Myslím, že stravovací režim dokáže udržet energii déle, pokud nad tím máte kontrolu. A ano, budou to právě tyto dvě věci, které se letos budu snažit zvládnout s ohledem na dlouhý kalendář,“ dodal jezdec Aston Martinu.

Sdílejte na:
Zavřít