Po závodě F3 v Zandvoortu: Na Staňka čeká boj o titul mistra

Po závodě F3 v Zandvoortu: Na Staňka čeká boj o titul mistra

Oběma závody v Nizozemsku si nejlepší výchozí pozici pro velké finále ročníku 2022 F3 v Monze připravil Francouz Victor Martins. Po druhém místu v neděli má 5 bodů náskoku na krajana Hadjara a 17 na výborného Čecha Romana Staňka. Vítězstvím se dnes k okruhu uchazečů o titul připojil také Zane Maloney z Barbadosu.

Nizozemští „fandové motorsportu“ ještě vyspávali kocoura nočních oslav a tak zažila jen hrstka diváků, jak se ráno o 8:45h při startu prosadil Victor Martins (ART). Poleman Zane Maloney (Trident) se Francouze sice snažil blokovat, ba dokonce natlačit do zádky boxů, junior Renaultu se ale prosadil a oplatil konkurentovi akci „vytlačení z dráhy“ hned při výjezdu z první zatáčky (ano, právě na místě, kde se roku 1977 odehrála stejná akce mezi Andrettim a Hutem). Z prvního kola se za nimi vrátili Crawford, Colapinto a dobře naladěný Staněk, který krátce po startu dokonce pošilhával po třetím místě, moudře ale příliš neriskoval. Z pilotů Antonína Charouze si vedl nejlépe David Schumacher na 20. pozici, Francesco Pizzi byl 22. a Laszlo Toth jako obvykle uzavíral pole.

Roman Staněk měl rozjeto a v 8. kole se po Crawfordově chybě  posunul na 4. pozici. Také jeho týmový kolega Maloney „měl svůj den“. Ve 12. kole vystřídal Martinse ve vedení. Druhou, neutralizacemi často pokaženou polovinu závodu na 26 kol absolvoval bez chyby a slavil velké vítězství. Za ním měl Martins plné ruce práce s obranou vůči  Colapintovi (Van Amersfoort) a těsně za nimi číhajícím Staňkem. Zatímco jezdec s Barbadosu svůj výkon ještě „přisladil“ nejrychlejším kolem závodu, zůstalo pořadí za ním beze změny.

Mezi DTM a F3 podivně alternující David Schumacher dojel závod jako 17., a ani Pizzi s Tothem se nedokázali o body pro Charouz Racing System postarat.

Výsledek Zandvoortu připravil ohledně finálového závodu sezony za dva týdny v Monze velkou a napínavou podívanou. Ještě 6 jezdců si může dělat realistické naděje na zisk titulu mistra. A patří k nim po stabilní druhé polovině šampionátu přeci jen i Roman Staněk

 

Výsledek závodu F3 v Zandvoortu:

 1. Zane Maloney, Trident
 2. Victor Martins, ART
 3. Frando Colapinto, Van Amersfoort
 4. Roman Staněk, Trident
 5. Isack Hadjar, Hitech
 6. Jak Crawford, Prema
 7. Caio Collet, MP
 8. Sebastian Montoya, Campos
 9. Jonny Edgar, Trident
 10. Oliver Bearman, Prema
 11. David Schumacher, Charouz Racing System
 12. Francesco Pizzi, Charouz Racing System
 13. Laszlo Toth, Charouz Racing System

 

Celkový stav šampionátu před posledním podnikem:

 1. Victor Martins, ART 126 b.
 2. Isack Hadjar, Hitech 121 b.
 3. Roman Staněk, Trident 109 b.
 4. Oliver Bearman, Prema 106 b.
 5. Zane Maloney, Trident 102 b.
 6. Arthur Leclerc, Prema 101 b.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít