Nina Rindtová a sir Jackie Stewart vzpomínali na Jochena

Nina Rindtová a sir Jackie Stewart vzpomínali na Jochena

Panu Dietrichovi Mateschitzovi, soudobně asi nejbohatšímu Rakušanovi, se dá možná vytknout, že nahromadil víc peněz, než by jeho rodina mohla za 100 životů spotřebovat – jedno se mu ale musí uznat k dobru: své miliony investuje z velké části do sportu, hlavně do motorsportu.

Bez Mateschitzových milionů by Mercedes neměl ve formuli 1 již léta soupeře, Rakušané by neměli vlastní velkou cenu a jezdci rázu Vettela nebo Webbera, by si museli přivydělávat někde v DTM… Není proto překvapením, že to byl opět právě “limonádový Joe od Red Bullu”, jehož iniciativa a peníze se postaraly o senzačně obsazené večerní “vzpomínání na Jochena Rindta, 50 let po pilotově smrti”. Akce se (kvůli pandemii s ročním zpožděním) samozřejmě konala v Mateschitzově honosné restauraci-muzeu “Hangar 7” v Salzburgu a přenášel ji samozřejmě Mateschitzův televizní kanál ServusTV. Vzpomínaly dvě osobnosti, které jsou v tomto ohledu skutečně ty nejpovolanější: Rindtova vdova Nina a jeho velký přítel a soupeř, trojnásobný mistr světa sir Jackie Stewart (čím měl k tématu přispět jako náhrada za Dr. Marka narychlo přivolaný Hans-Joachim Stuck je mi záhadou). Pro Rindtovou se Stewartem s jistě jednalo o velmi zábavný a jednoduše probíhající večer. Se soukromým tryskáčem přistáli po kraťoučkém letu z Ženevy několik metrů od Hangaru 7, chvilku se podepisovali asi 20 fandům, než se šli výborně navečeřet a poté necelou hodinku před kamerami povídali.

Ne, nedozvěděli jsme se zde žádná nová fakta o Rindtovi. Pamětníci se jen oháněli známými stereotypy rázu “Jochen byl vždy fér. V Silverstone jsme se jednou 30krát vzájemě předjeli – a přitom jsme si mohli naprosto důvěřovat. Byli jsme tehdy jedna velká rodina – ne jako dnes,”  řekl Stewart nebo: “Byla jsem mladá a teprve když se zabil Clark, tak jsem začala mít obavy, že by nás to také mohlo potkat. Chapman hrál při Jochenově smrti také jistou roli – takové to tehdy prostě bylo,” uvedla Rindtová.

Potkat se a prohodit pár slov s těmito velkými osobnostmi ale bylo pro autora něco velmi zvláštního a nezapomenutelného. Nina příliš necestuje a kdo ví, jestli se veřejně ještě často objeví…

Ono toužebně očekávané letadlo ze Ženevy přistálo v Salzburgu něco po páté hodině večer – no a krátce před devátou se již zase vznášelo s Jackiem a Ninou zpět směrem Švýcarska. Díky za ty tři hodinky pane Mateschitz…

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít