Mateschitz miloval formuli 1. Tohle vítězství bylo pro Didiho, vzdává mu hold Red Bull

Mateschitz miloval formuli 1. Tohle vítězství bylo pro Didiho, vzdává mu hold Red Bull

Favoritů na vítězství bylo zejména ve druhé části Velké ceny USA více než dost. Solidně měl našlápnuto na vítězství Hamilton, Leclerc měl také potenciální šanci a ve vedení se na chvíli dokonce objevil Vettel. Nakonec se však opět radoval Verstappen. Letos už po třinácté. Triumf věnoval zesnulému Dietrichovi Mateschitzovi.

Neděle v Austinu se nesla ve smutném duchu, jelikož světem proletěla zpráva o úmrtí zakladatele Red Bullu Dietricha Mateschitze. Právě Didimu, jak se mu přezdívalo, věnoval Max Vestappen vydřené vítězství na Okruhu Amerik. Nizozemec startoval z druhé pozice, ale po Sainzově nehodě se dostal do vedení. Avšak posléze přišel zpacakaný pitstop, který ho stál drahocený čas a z boxů se vrátil až za Chalresem Leclercem. Ve 39. kole svedli fantastický souboj a Verstappen se posunul na druhé místo za Lewise Hamiltona. Ani Brit se hladovému pilotovi Red Bullu neubránil a propadl se za něj.

„To je pro Didiho! Pro závodní sport toho udělal tolik. Pro nás všechny v Red Bullu a AlphaTauri, pro mě osobně. Dnes jsem chtěl vyhrát – bezvýhradně! Jalmile se podělala výměna gum, tak jsem se začal samozřejmě bát. Ale dal jsem do toho všechno, a nevzdal bych se Lewisovi za nic na světě – bylo pro mě velmi důležité, zajistit toto vítězství.“

Nejenže mu nepřáli okolnosti v boxech, ale vrásky na čele mu dělaly jako ostatním jezdcům také povětrnostní podmínky: „Všechno bylo trochu hektičtější, než jsme čekali. Byl to tvrdý kus práce, také proto, že jsem měl plné ruce práce kvůli větru. Samozřejmě, nejprve mě zatávka velmi naštvala, ale pak jsem si řekl – teď se to toho opřu a uvidím, co ještě dokážu.“

„Kvůli smrti Didiho Mateschitze to byl pro nás všechny náročný víkend, ale jsem rád, že jsme odjeli závod, díky kterému by byl na nás Didi patřičně hrdý. Tohle vítězství pro mě znamená opravdu hodně.“

Rodák z Hasseltu získal letos 13. vítězství, čímž vyrovnal rekord Michaela Schumachera z roku 2004 a Sebastiana Vettela ze sezony 2013. „Ještě mám tři šance, to překonat!“ dodal žertovně. Ovšem to, že Verstappen triumfuje i ve zbývajících závodech, je více než reálné, pokud nedojde k něčemu nečekanému.

Po osmi letech nadvlády Mercedesu odjel z Austinu jako čerstvý šampion mezi týmy právě Red Bull, který se tak z titulu raduje poprvé od roku 2013.

Ze snu o jednom týmu Red Bullu byly nakonec dva – Red Bull a Toro Rosso

Také šéf týmu Christian Horner vzpomíná na „Mr. Red Bull“ se slzami v očích. Matischitz byl vášnivým fanouškem motorsportu, což ho přivedlo k bláznivě vypadajícímu snu: založit tým Red Bull. Kdo by ale řekl, že se tento sen „zdvojnásobí“?

„Zejména toto vítězství pro nás nemsmírně hodně znamená. Vzpomínám si na dlouhou cestu, kterou jsme s Didim Mateschitzem podnikli. Díetrich si vážil svého soukromí, ale žil s neuvěřitelnou vášní. Měl rád především sport, obzvláště formuli 1. Měl sen, že jednoho dne dostane Red Bull na start závodní stáj a na konec z toho byly dokonce dvě,“ čímž naráží na fakt, že se startovní rošt nerozrostl pouze o Red Bull, nýbrž také o juniroku Toro Rosso (dnešní AlphaTauri). „Daroval nám neuvěřitelnou možnost. Věřil v nás a vždycky nás podporoval. Toto vítězství a letošní titul patří jemu. Budeme dnes slavit na jeho počest, neboť by si to tak přál.“

Jelikož u Red Bullu „Didiho“ znali, tak namísto černých pásek zněli z jejich garáže Mateschitzovo oblíbení Rolling Stones a členové týmu nosili na jeho počest džíny.

„Nějakou chvíli trvalo, než jsme zase získali konstruktérský titul. Ale nikdy jsme se nevzdali. Vždy jsme věřili v to, že se nám jednoho dne opět podaří pohár získat. Teď to vyšlo, a to všechno vypovídá o talentu, obětavosti a vytrvalosti tohoto mašaftu. Neustále na Didiho myslím. Byl fanouškem formule 1. Miloval závodníky, pro něj byli skutečnými hrdiny. To je důvod, proč dostalo tolik mladých jezdců od Red Bullu pomoc. Mateschitz byl skvělou osobností s nakažlivým smíchem. Bude nám nesmírně chybět, ale je dobré vědět, že by byl dneska šťastný,“ uzavřel 48 letý Brit.

Sdílejte na:
Zavřít