Neutralizacemi pokažený závod F2 v Monze vyhrál Bearman

Neutralizacemi pokažený závod F2 v Monze vyhrál Bearman

Nedělní závod formule 2 v Monze vyhrál Oliver Bearman. S pěti neutralizacemi pokažené honičce Královským parkem to bylo 4. vítězství Juniora Ferrari v roce 2023. Theo Pourchaire udělal 3. místem velký krok směrem titulu, zatímco Roman Staněk dojel po nervozním představení znovu pro bod.

Před pomalu se plnícími tribunami využil lídr šampionátu Theo Pourchaire výhody nejlepšího startovního místa naprosto perfektně. První šikanou projel první před Oliverem Bearmanem, mladý Angličan  ovšem Francouze předjel hned při průjezdu následující Curvou Grande. Za nimi hrál ze 3. pozice startující Roman Staněk nechtěně důležitou roli ohledně rozhodnutí v celkovém šampionátu: v šikaně do něj nejdříve strčil Victor Martins, se kterým poté bojoval až do Variante Roggia. Tam ho Francouz předjel, načež se Staněk snažil bránit před útočícím Frederikem Vestim. Nekompromisně při tom o titul bojujícího Dána blokoval. Vesti se vyhnul do trávy a šel do hodin… Zatímco junior Mercedesu plakal za svodidlem, obdržel Moravák za svou tvrdou akci penalizaci 5 sekund.

Po 7 kolech se kvůli Leclercově nehodě poprvé neutralizovalo, čehož špička využila k odbytí povinné výměny pneumatik. Restart ovšem nevyšel. Ještě na startovní rovince strčil Roy Nissany zezadu do Zaneho Maloneyho a poslal jezdce z Barbadosu za špičkové rychlosti do svodidel. Nehoda skončila naštěstí jen lehkým zraněním nohy pilota Carlinu.

Ve druhé polovině závodu si junior Ferrari, Bearman zdánlivě suverénně jel pro důležité vítězství. Za ním Pourchaire chladně počítal s tučným body za druhé místo, než Maini havaroval s Crawfordem a znovu se neutralizovalo. Při restartu ztratil Pourchaire druhé místo vůči Iwasovi, což již nemohl napravit, protože se vzápětí po kontaktu mezi Staňkem a Crawfordem neutralizovalo znovu.  Závod skončil nedůstojně jízdou za safety carem…

Roman Staněk si dojel i přes penalizaci pro bod za 10. pozici, jezdci PHM Racingu by Charouz opět nebodovali.

V celkovém hodnocení nyní junior Saubera Pourchaire vede s velkým náskokem 25 bodů na Vestiho. „Geniálně“ sestavený kalendář sezóny 2023 znamená pro týmy formule 2 téměř 3měsíční přestávku: o šampionovi se rozhodne mezi Francouzem a Dánem až koncem listopadu na trati Yas Island.

Výsledek závodu F2 v Monze:

  1. Oliver Bearman, Prema
  2. Aymu Iwasa, DAMS
  3. Theo Pourchaire, ART
  4. Enzo Fittipaldi, Carlin
  5. Dennis Hauger, MP
  6. Jack Doohan, Virtuosi
  7. Jahan Daruvala, MP
  8. Amaury Cordeel, Virtuosi
  9. Ralph Boschung, Campos
  10. Roman Staněk, Trident

12. Josh Mason, PHM Racing by Charouz
15. Roy Nissany, PHM Racing by Charouz

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít