Největší tlak na sebe vyvíjím já sám, přiznal Piastri

Největší tlak na sebe vyvíjím já sám, přiznal Piastri

Ve formuli 1 jezdí teprve prvním rokem, ve své nováčkovské sezóně však podává výkony, za které se nemusí vůbec stydět. Oscar Piastri promluvil, že očekávání, která má McLaren na něj nevyvíjejí žádný tlak. A proč? Jednoduše proto, že si sám stanovil ještě mnohem větší cíle.

Mladý Australan ohromoval svými výkony v nižších kategoriích a nyní se rozvíjí ve stáji McLaren. Všechno přitom mohlo být úplně jinak, v průběhu loňského roku se šuškalo, že by mohl dostat příležitost ve Williamsu kam by jej umístil Alpine, kde působil jako rezervní jezdec. Po dlouhých tahanicích mezi stájemi Alpine a McLaren dostal Piastri zelenou a mohl závodit v papájovém monopostu.

Už první ročník ve formuli 1 se mu daří slušně. Začátky sice byly krušné, ale po přidání upgradů na monopost MCL60 se Australanovi podařilo zajet velmi solidní výsledky. Už pětkrát dojel na bodech, velmi cenná je i druhá pozice ze sprintu v Belgii, kde byl rychlejší pouze Max Verstappen.

„Myslím si, že je budoucím mistrem světa,“ vzkázal v květnu Zak Brown. „Je velmi vyspělý. Je velmi soustředěný a technický. Nedokážu si představit lepší kombinaci jezdců, než jsou Lando a Oscar.“

Na mnoho závodníků by tato slova vyvinula obrovský tlak, Piastri však přiznává, že zůstává v klidu. Především proto, že na sebe vyvíjí mnohem větší tlak, jelikož má větší očekávání.

„Je hezké slyšet tyto komentáře a víru od Zaka a celého týmu. Jsem rád, že ve mě věří, a také, že tu nejsme proto, abychom se flákali, jsme tu, abychom něčeho dosáhli. Přiznávám, že toho chci dosáhnout i já, a možná ještě víc než Zak,“ rozpovídal se Piastri.

„Takové komentáře a komplimenty jsem slýchával ve svých juniorských kategoriích, kde jsem se vždy snažil klást na sebe mnohem větší nároky než na ostatní. Při tomto způsobu myšlení asi největší tlak vždycky vychází z vás samotných. To v jistém smyslu usnadňuje vyrovnávání se s tlakem zvenčí. Ale ano, je určitě příjemné slyšet od Zaka taková slova a doufám, že toho jednou společně dosáhneme.“

S chválou na australského jezdce nešetřil ani šéf týmu Andrea Stella: „Jezdci, kteří mají potenciál stát se mistry světa, musí mít přirozenou rychlost, což jsme u něj viděli hned. Pak musí mít hlavu, konkrétněji kapacitu, schopnost využít svůj talent, což Oscar zjišťuje zajímavým způsobem. Udržuje si hlavu velmi čistou od rušivých vlivů. Má dobrý přístup k učení, protože se nenechá rozptýlit.“

„Viděli jsme to hned při testování, ale také v prvních závodech sezony. Pak se s rostoucí konkurenceschopností vozu ukázalo, že může závodit na špičce formule 1. Takže on má dobrý mix přirozeného talentu, schopností učit se, a pak je to dobrý člověk, s jasně nastavenými hodnotami,“ přiznal Stella.

Sdílejte na:
Zavřít