Mercedes si chce udržet svého chráněnce Kimiho Antonelliho

Mercedes si chce udržet svého chráněnce Kimiho Antonelliho

Šéf Mercedesu Toto Wolff přiznává, že se tým nezavázal k dlouhodobější smlouvě s Lewisem Hamiltonem, protože nechtěl riskovat ztrátu chráněnce Kimiho Antonelliho.

Loni v srpnu Lewis Hamilton podepsal s týmem dvouletou smlouvu, o níž se všeobecně předpokládalo, že je pevně stanovena na celé období a nechává Mercedesu otevřenou možnost podepsat kontrakt s Kimim Antonellim v roce 2026. Hamilton však využil únikovou klauzuli a rozhodl se přijmout nabídku Ferrari, čímž se jeho místo uvolnilo na sezónu 2025 a Mercedes tak má možnost podepsat smlouvu s Antonellim již příští rok.

Antonelli, kterému je teprve 17 let, bude v letošní sezóně debutovat ve formuli 2 s týmem Prema. Mladý jezdec v roce 2022 vyhrál italský pohár formule 4 a loni vyhrál mistrovství Evropy regionálních formulí.

Toto Wolff přirovnal situaci k roku 2014, kdy chtěl tým podepsat smlouvu s Maxem Verstappenem, ale neměl ho kam umístit, zatímco Red Bull mu mohl nabídnout místo v Toro Rosso pro následující rok.

„Před mnoha lety byla situace, kdy jsme měli možnost nechat Maxe (Verstappena – pozn. red.) jezdit,“ řekl Wolff rakouské televizní stanici ORF. „A to tehdy nebylo možné, protože jsme prostě neměli kokpit. Nico Rosberg a Lewis Hamilton k nám byli dlouhodobě vázáni smlouvami a Red Bull se samozřejmě chopil příležitosti. Dali mu smlouvu s Toro Rosso s možností jezdit za Red Bull i v následujícím roce. Přišli jsme o mladého řidiče a vidíte, jak úspěšným se stal. A právě proto, že máme na obzoru juniora, který jezdí opravdu na velmi vysoké úrovni, jsme si prostě chtěli nechat tuto možnost otevřenou.“

Wolff minulý týden v Bahrajnu zopakoval svá slova pro server Autosport, když uvedl, že nově uvolněné místo v roce 2025 nemusí být nutně Antonelliho: „Hamiltonův odchod neznamená, že příští rok skutečně posadíme Antonelliho do vozu. Je mu 17 let, a to by mohlo být trochu brzy. Ale s výhledem na dalších pět nebo deset let jsme prostě chtěli mít tuto možnost. Svým způsobem je to zázračné dítě. V motokárách vyhrál všechno, co se vyhrát dalo, a pak přešel do formule 4. Ve svém nováčkovském roce vyhrál všechny šampionáty, pak postoupil o úroveň výš a vyhrál všechno i tam.“

„Teď vynechá formuli 3, částečně proto, že tam není moc času na testování. Místo toho půjde rovnou do formule 2, což je pro něj obrovský skok. Jsou to opravdu velká auta s velkým výkonem. Většina závodů je součástí programu formule 1, takže budeme mít o všem dobrý přehled.“

Wolff potvrdil, že Antonelli absolvuje několik soukromých jízd ve voze z roku 2022, a poznamenal, že Mercedes s ním v roce 2024 provede velký testovací program, aby viděl, zda je připraven na rok 2025. Dohady ohledně rozhodnutí zdržet ho až do roku 2026 spočívají v tom, že by to vyžadovalo, aby jiný jezdec nastoupil pouze na rok 2025 za předpokladu, že George Russell zůstane jezdcem Mercedesu a jeho smlouva bude prodloužena i po příštím roce.

Wolff uvedl, že trh s jezdci bude neuvěřitelně zajímavý, protože pro rok 2025 budou k dispozici opravdu dobří piloti a že Mercedes situaci přezkoumá během následujících dvou nebo tří závodů.

Sdílejte na:
Zavřít