Kde závodili současní jezdci F1 před 10 lety?

Kde závodili současní jezdci F1 před 10 lety?

Za nedlouho v Rakousku zhasnou startovní světla a jezdci se vydají vstříc prvnímu vítězství sezóny. Popere se o něj dvacítka těch nejvybranějších pilotů světa. Těchto dvacet může považovat za úspěch už jen to, že stanuli na startovním roštu F1. Jak vypadala jejich kariéra před 10 lety? Co dělali, kolik jim bylo, kde závodili? Usedněme společně do stroje času a vydejme se o jednu dekádu zpět…

Než se pustíte do čtení, rád bych se podělil o jednu myšlenku hlavně s těmi z vás, kteří pravidelně navštěvují motokárové závody ať už v České republice, nebo v zahraničí.

Při tvorbě článku jsem si uvědomil, jak snadno se mi může stát, že se na nějakých motokárových závodech setkám s budoucím pilotem formule 1. Samozřejmě každý z nás ví, že si všichni piloti museli motokárovými závody projít, ale málokdo si ve skutečnosti uvědomí, že i dnes může na těchto závodech potkat budoucího mistra světa.

Jsou to přeci jen malé děti, zhruba ve věku páťáka nebo šesťáka. Ale ve chvíli, kdy usednou za volant, jsou pravými závodníky. Nemusí ani vyhrát, budoucího mistra světa můžete vidět dojíždět na 5. nebo 8. místě.

Až příště pojedete na juniorské závody, zamyslete se nad tím. Za deset let může jedno z těch dětí sedět v kokpitu Ferrari na pole position před zraky desetitisíců fanoušků, kterým se jeho jméno nesmazatelně zapíše do paměti. A vy budete ti, kteří měli tu čest pozorovat jej od samých začátků.

Lewis Hamilton

Věk: 25 let

Závodní série: Formule 1

Začněme jedním z pouhých dvou pilotů současného pole, kteří už před 10 lety ve formuli 1 závodili. Lewis Hamilton, který tehdy závodil pro McLaren, se zrovna vracel z GP Evropy, kde dojel na druhém místě. Z Valencie odjížděl jako lídr šampionátu s náskokem 6 bodů na týmového kolegu Buttona.

Dohromady měl v té době Hamilton na kontě 13 vítězství a byl už také korunovaným mistrem světa.

V roce 2010 ale titul nezískal. Dohromady vybojoval tři výhry a stanul devětkrát na stupních vítězů. Do posledního závodu byl jedním z kandidátů na mistrovský titul, na vedoucího Alonsa ale už tehdy ztrácel 24 bodů, takže musel závod vyhrát. Nakonec skončil na celkovém čtvrtém místě.

Valtteri Bottas

Věk: 20 let

Závodní série: Formule 3 Euro Series

Dnes nadějný kandidát na pozici chladného Fina v době, kdy Kimi Räikkönen odejde z formule 1, byl před 10 lety pouhým finským kvítkem, který se snažil prosadit v sérii formule 3 Euro Series.

Valtteri Bottas zde závodil pro francouzský tým ART Grand Prix a v prvních šesti závodech sezóny skončil dvakrát na pódiu. Do konce roku získal i dvě vítězství a v celkovém pořadí skončil na 3. místě. Titul získal Edoardo Mortara před druhým Marcem Wittmannem.

Kromě toho se stal 20letý Bottas testovacím pilotem Williamsu ve formuli 1. Zúčastnil se i dvou samostatných závodů F3 – GP v Macau a Masters of Formula 3. Druhý zmiňovaný dokázal vyhrát, slavný závod v Macau pak v kokpitu stáje Prema Powerteam dokončil na třetím místě.

Sebastian Vettel

Věk: 22 let

Závodní série: Formule 1

Sebastian Vettel byl tím druhým pilotem, který před 10 let ve formuli 1 závodil. V kokpitu Red Bull RB5 zrovna triumfoval v GP Evropy a připsal si na své konto druhé vítězství roku. Dohromady jich měl v té době tolik, kolik jich má dnes celkově Daniel Ricciardo – rovných sedm.

V poháru jezdců byl po 9 závodech sezóny na třetím místě a ztrácel 12 bodů na Lewise Hamiltona. Ročník 2010 se však měl stát v jeho kariéře přelomovým. Po pěti triumfech dokázal o pouhé 4 body překonat Fernanda Alonsa a v posledním závodě uzmout titul mistra světa. Stal se tak nejmladším mistrem světa a tento rekord zatím drží dodnes.

Charles Leclerc

Věk: 12 let

Závodní série: Motokáry

Nyní se přesouváme k mladším pilotům – v tomto případě k 12letému Charlesi Leclercovi, který před 10 lety stále navštěvoval základní školu.

Přesto, že byl stále malým klukem, byl Leclerc už v té době pořádnou závodnickou střelou. Měl za sebou tři tituly v lokální motokárové sérii a v roce 2009 se stal francouzským národním šampionem.

V roce 2010 přestoupil do kategorie KF3 (kategorie pro závodníky mezi 11 a 15 lety). Největším úspěchem byl v tomto roce jeho triumf v monackém juniorském poháru, který se každoročně pořádá v ulicích Monte Carla na krátké verzi závodní tratě, po níž se prohání monoposty formule 1.

Uprostřed vítěz juniorského poháru Charles Leclerc, třetí (vpravo) dojel Pierre Gasly

Max Verstappen

Věk: 12 let

Závodní série: Motokáry

Ačkoliv si Verstappen vyzkoušel monopost formule 1 už v 16 letech, jeho debut ve formulovém monopostu byl na začátku minulé dekády stále v nedohlednu. V roce 2010 závodil v mezinárodních soutěžích pro tým CRG.

Verstappen se zúčastnil světového poháru kategorie KF3, ale nedokázal jej vyhrát. Skončil na druhém místě, chuť si však spravil v sérii WSK Euro Series, kde už vyhrát dokázal.

Jeho dalším úspěchem byla také výhra ve WSK World Series. Zde porazil románského pilota Roberta Vișouia, který se v letech 2015 a 2017 zúčastnil 36 závodů GP2 nebo formule 2.

Alexander Albon

Věk: 14 let

Závodní série: Motokáry

Na řadě máme dalšího motokárového juniora, který si svými výsledky dokázal prorážet cestu vzhůru. Alexanderovi Albonovi bylo před deseti roky 14 let a zrovna jej čekala poslední sezóna v kategorii KF3.

Albon byl opravdu rychlým pilotem – dokonce porazil svého současného týmového kolegu ve světovém poháru kategorie KF3, kde dokázal zvítězit. Verstappen ho ale porazil v šampionátu WSK World Series.

Albon se účastnil také evropského motokárového šampionátu pod hlavičkou CIK-FIA. Bez problémů zde dokázal zvítězit. Kromě běžného programu absolvoval i zimní pohár, kde ale skončil až na třetím místě.

Carlos Sainz

Věk: 15 let

Závodní série: Formule BMW

Rok 2010 byl pro 15letého Carlose Sainze juniora přelomovým. Po dlouhých letech strávených v motokárách se totiž zúčastnil svého úplně prvního ročníku v závodních monopostech.

Ihned absolvoval celou sezónu šampionátu formule BMW. Plno pilotů se potřebuje při přestupu z motokáry do závodního speciálu rozkoukat a chvilku jim trvá, než začnou zajíždět pořádné výsledky – to ale nebyl Sainzův případ. Hned ve svém prvním závodě získal pódium. Dále získal jedno vítězství a na celkovém 4. místě slavil ocenění nejlepšího nováčka roku.

Vyhrál také 3 závody v pacifické formuli BMW, ale v poháru jezdců byl veden pouze jako host, takže za své úspěchy nezískával body.

Mimo to se zúčastnil evropské F3 Open, kde opět jako host neposbíral žádné body, ale vybojoval jedno pódium. Jako host se zúčastnil i čtyř závodů evropského poháru formule Renault 2.0.

Lando Norris

Věk: 10 let

Závodní série: Motokáry

Lando Norris je nejmladším jezdcem z celého seznamu. V roce 2010 mu bylo teprve pouhých 10 let a svět motorsportu teprve objevoval.

Jeho sezóna se tehdy skládala z národních motokárových šampionátů, v kterých byl malý Lando opravdu úspěšný. Kromě úspěchů se ale musel vyrovnat s některými porážkami – v britské Kartmasters British GP totiž skončil až 27. a v sérii Formula Kart Stars MSA získal 10. příčku.

Jeho prvním větším úspěchem bylo až třetí místo v poháru Super 1 National Comer Cadet. Za tehdejším vítězem zaostal o 49 bodů.

Rozhovor s Landem Norrisem z roku 2011

Daniel Ricciardo

Věk: 21 let

Závodní série: Formule Renault 3.5

A nyní se pojďme podívat na 21letého Ricciarda. Usměvavý sympaťák tehdy závodil po boku Brendona Hartleyho a později Jeana-Érica Vergného ve formuli Renault 3.5 pro tým Tech1 Racing.

Už tehdy byl součástí juniorského programu Red Bullu, takže měl k dispozici nejlepší možný tým a techniku potřebnou pro úspěch. Kromě toho se stal testovacím jezdcem týmu Toro Rosso ve formuli 1.

A že nebylo od velkého úspěchu daleko prozrazují body, kterých australský „honey badger“ získal 136. Jen o dva body ho předčil Michail Alešin, který se stal následně celkovým šampionem.

Ačkoliv Ricciardo skončil na druhém místě, jeho postupu výše to nezabránilo. Už o rok později dostal příležitost v královně motorsportu, kde závodil pro tým HRT.

Esteban Ocon

Věk: 13 let

Závodní série: Motokáry

Stejně jako řada dalších pilotů závodil před 10 lety i Esteban Ocon v motokárové kategorii KF3.

Kromě řady národních eventů v Itálii se Ocon zúčastnil světového poháru pořádaném pod hlavičkou CIK-FIA. Dohromady zde vybojoval 7. místo. V národním poháru WSK skončil na šestém místě a stejného výsledku dosáhl i v evropském Bridgestone poháru.

Jeho největším úspěchem bylo v roce 2010 druhé místo vybojované v prestižním závodě Trofeo Andrea Margutti. Ocona tehdy porazil pouze Loris Spinelli. 13letý Francouz se zúčastnil také zimního poháru, kde obsadil celkovou sedmou příčku.

Esteban Ocon stojí na stupínku vítězů úplně vpravo

Pierre Gasly

Věk: 14 let

Závodní série: Motokáry

Před 10 lety čekala Gaslyho poslední sezóna, kterou strávil za volantem motokáry. A že byla jeho kampaň v kategorii KF3 úspěšná.

Gasly se stejně jako Alex Albon zúčastnil evropského šampionátu pořádaného pod záštitou CIK-FIA. Zatímco Albon zvítězil, Gasly se musel spokojit s druhým místem. Přesto byl velmi rychlý a dokazoval to také jeho výsledek ve světovém poháru, kde dojel na čtvrtém místě.

Zimní pohár zakončil desátý, stejně jako Charles Leclerc se zúčastnil také monackého juniorského poháru. Zde obsadil třetí příčku, mezi ním a vítězným Leclercem dojel Nor Dennis Olsen.

Daniil Kvjat

Věk: 16 let

Závodní série: Formule BMW, Formule Renault

Ruský závodník se ve svých 16 letech přesunul z motokár do světa závodních formulí. Jako junior Red Bullu absolvoval sezónu v evropské formuli BMW, kde dokázal po zisku pódia v Monze skončit na celkovém 10. místě.

Stejně jako Carlos Sainz se i Daniil Kvjat zúčastnil pacifického šampionátu formule BMW, ale nebyly mu uděleny žádné body. Je to škoda, protože dokázal dvakrát zvítězit. Dostal také příležitost zúčastnit se zimní série formule Renault, kde skončil se ziskem dvou pódií na celkovém čtvrtém místě.

Jako host bez možnosti získávat body se svezl i v evropském poháru formule Renault 2.0. Ve stejném šampionátu tehdy závodili dva čeští jezdci Adam Kout a Jakub Knoll.

Sergio Pérez

Věk: 20 let

Závodní série: GP2

A co dělal před 10 lety jeden z dnes nejdéle působících pilotů formule 1? Připravoval se na svůj skok do královny motorsportu účastí v šampionátu GP2.

Sergio Pérez byl týmovým kolegou Gieda van der Gardeho u týmu Brawa Addax Team a je třeba říct, že se mu dařilo.

V roce 2010 vyhrál rovnou pět závodů a celkem sedmkrát dojel na stupních vítězů. Dohromady získal 71 bodů a stal se vicemistrem série. Titul v GP2 tehdy získal Pastor Maldonado, který ve formuli 1 závodil v letech 2011 až 2015.

Lance Stroll

Věk: 11 let

Závodní série: Motokáry

Lance Stroll měl za sebou před 10 lety teprve jeden rok závodních zkušeností. I z toho důvodu zatím nepronikl na mezinárodní motokárovou scénu, poměrně úspěšně však závodil v Severní Americe.

V lokálním poháru v Québecu v kategorii Rotax Junior dokázal skončit na druhém místě. Úspěšnější byla jeho účast v juniorské kategorii kanadského národního šampionátu, kde s přehledem dominoval a dojel si pro sladké vítězství.

Stroll ale nezávodil jen v Kanadě, na závody dojížděl až do americké Floridy. A zde během zimního poháru oslavil svůj další triumf, kde v kategorii Rotax Mini Max zdolal druhého Jordana Perryho o 130 bodů (sám jich posbíral 1161).

Kimi Räikkönen

Věk: 30 let

Závodní série: WRC

Slavný Iceman zahájil rok 2010 poměrně neobvykle. Právě se rozloučil se svou devítiletou kariérou ve formuli 1, ale stále pobíral plat – Ferrari mu tehdy platilo za neúčast v závodech – Räikkönen měl totiž původně smlouvu až do konce sezóny 2010, ale italská stáj chtěla najmout španělského závodníka Fernanda Alonsa o rok dříve, než bylo původně v plánu.

Räikkönenovi ale dvouletá přestávka ve formuli 1 rozhodně nevadila. Netajil se svou vášní pro závody rally, takže když se naskytla příležitost, využil jí. Ve světovém poháru WRC závodil pro juniorský tým tovární stáje Citroën a je třeba říct, že i přes několik karambolů patřil k velmi rychlým pilotům.

Jeho nejlepším výsledkem bylo páté místo z turecké rally. Dohromady zakončil rok 2010 desátým místem v celkovém hodnocení jezdců.

Antonio Giovinazzi

Věk: 16 let

Závodní série: Motokáry

Italský závodník byl poměrně nezvykle v šestnácti letech stále účastníkem motokárových závodů. V některých pohárech se mu dokonce ani příliš nedařilo.

Závodil v kategorii KF2, která je určena pro jezdce starší věku 14 let. V zimním poháru vybojoval až 31. místo, větší úspěchy nepřinesly ani evropské šampionáty pořádané pod záštitou CIK-FIA nebo WSK. Skončil v nich na 18., respektive 27. místě.

Ve světovém poháru vybojoval celkové 12. místo, ve WSK poháru pořádaném na světové úrovni dojel na 13. příčce.

Lépe si vedl ve španělském poháru Copa Campeones, kde obsadil 4. příčku. Poté dokázal zvítězit v kategorii WSK Master Series a v domácím závodě Trofeo delle Industrie obsadil osmou příčku.

Kevin Magnussen

Věk: 17 let

Závodní série: Formule 3

Současný jezdec Haasu se před 10 lety účastnil šampionátu německé formule 3. Závodil pro tým Motopark Academy a je třeba říct, že už v 17 letech měl velmi ostré lokty.

Dokázal vyhrát tři závody a celkem osmkrát převzal trofej za umístění mezi nejlepšími třemi. V celkovém pořadí skončil na třetím místě za Francouzem Tomem Dillmannem a Němcem Danielem Abtem, který byl nedávno vyhozen z týmu Audi ve formuli E.

S týmem Motopark stanul také na startovním roštu třetího podniku šampionátu formule 3 Euro Series. Sobotní závod pro něj skončil neuspokojivým sedmým místem, chuť si ale spravil nedělním vítězstvím. Dalších závodů se ale nezúčastnil.

Romain Grosjean

Věk: 24 let

Závodní série: GP2, Auto GP, FIA GT1

I Romain Grosjean měl za sebou před 10 lety krátkou zkušenost s formulí 1. V předchozí sezóně byl totiž povolán jako náhradník za Nelsona Piqueta juniora do Renaultu. Odjel sedm závodů, ani v jednom však nebodoval.

V roce 2010 se vrátil zpět do juniorských kategorií. V první polovině sezóny se s týmem DAMS zúčastnil několika závodů série Auto GP. Ačkoliv nestartoval v Brně a ani na Imole, dokázal sezónu ovládnout. Ve stejné sérii tehdy závodil také český závodník Jan Charouz.

Mimo to se Romain Grosjean účastnil prvních pěti závodních víkendů šampionátu FIA GT1. S vozem Ford GT1 dokázal v posádce s Thomasem Mutschem zvítězit ve dvou závodech. Mutsch závodil až do konce roku a stal se vicemistrem světa.

Společně s Mutschem a Jonathanem Hirschim absolvoval také čtyřiadvacetihodinovku v Le Mans. Jeho posádka ale do cíle nedojela.

Na konci roku se pak vrátil zpět do kategorie GP2, kde v předchozích dvou letech závodil. Získal dvě pódia a sezónu zakončil na 14. místě.

George Russell

Věk: 12 let

Závodní série: Motokáry

Stejně jako jeho rival Lando Norris startoval i George Russell před 10 lety v národních motokárových pohárech.

George Russella by dnes mnozí rádi viděli v kokpitu Mercedesu. Jeho kariéra v juniorských kategoriích byla totiž excelentní – a to už i na národní úrovni ve 12 letech. Russell prostě přišel, viděl a zvítězil.

Jeho největšími úspěchy byla výhra v šampionátu Super 1 National Rotax v kategorii Mini Max, poté vyhrál juniorskou kategorii Kartmasters British GP a triumfoval i v kategorii Mini Max v rámci poháru Formula Kart Series.

Nicholas Latifi

Věk: 15 let

Závodní série: Motokáry

Stejně jako Lance Stroll, i Nicholas Latifi před 10 lety závodil v kanadských národních šampionátech. Ne však tak úspěšně, jako mladší Stroll.

Dostal se do finále poháru Rotax Max Challenge, kde obsadil celkové 13. místo. Zúčastnil se také lokálního poháru v Torontu, kde v kategorii Rotax Junior obsadil čtvrté místo.

Jeho největším úspěchem bylo bezpochyby druhé místo v kanadském motokárovém mistrovství. Stejného šampionátu se zúčastnil i o tři roky mladší Stroll. Zatímco dnešní jezdec Racing Pointu vyhrál, Latifi dojel na druhém místě.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Petr Čermák)
Sdílejte na:
Zavřít