Kauza DRS: Verstappen vyvázl s pokutou, Hamilton diskvalifikován!

Kauza DRS: Verstappen vyvázl s pokutou, Hamilton diskvalifikován!

Verstappen po dojetí kvalifikace v parc fermé „osahával“ DRS na Hamiltonově autě. Následně techničtí delegáti zjistili, že DRS není zcela v pořádku. Mercedes se ale bránil tím, že zadní přítlačné křídlo poškodil právě nizozemský závodník…

Max Verstappen po páteční kvalifikaci prováděl „inspekci“ svého a Hamiltonova vozu, přičemž se dotknul DRS právě na Britově voze. Posléze technický delegát Jo Bauer se svými kolegy zjistil, že se zadní přítlačné křídlo na formuli #44 otevírá více, než je povoleno.

Mercedes obviňoval Verstappena, že to právě on poškodil zadní přítlačné křídlo. Dnes odpoledne šel před sportovní komisaře na kobereček nejprve Verstappen a posléze i Mercedes, jehož zástupci strávili u komisařů téměř hodinu.

Holanďan dostal pokutu 50 000€, jelikož porušil článek 2.5.1. sportovních pravidel, který říká, že „není povolena žádná operace, kotrola, vylepšování, nebo oprava, pokud to není schváleno“. Nakonec vyvázl „pouze“s pokutou, protože ke zkoumání vozů soupeřů dochází bězně. Proslulý je tím například Sebastian Vettel, který nejednou kontroloval monoposty rivalů. Bylo to ale s jedním zásadním rozdílem: Němec prováděl průzkum zpravidla po závodě, nikoliv po kvalifikaci v parc fermé.

Ovšem dohra pro Hamiltona, resp. Mercedes je mnojem horší. Brit byl diskvalifikován, jelikož konečný verdikt komisařů je takový, že mezera po otevření DRS systému byla doopravdy větší než 85 milimetrů, což je porušení technických pravidel.

Hamilton tedy odstartuje do večerního sprintu, který začne ve 20:30, z posledního místa, zatímco Verstappen z pole position.

 

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Barbora Goldmannová)
Sdílejte na:
Zavřít