Jaké je zažít přenos F1 „na živo“ ve studiu na Nově?

Jaké je zažít přenos F1 „na živo“ ve studiu na Nově?

F1 se na Novu vrátila po deseti letech s mnoha inovativními novinkami a tou největší pro diváky je, že mohou být přímo ve studiu a sledovat na vlastní oči komentování Števa Eiseleho, Pepy Krále a Pavla Fabryho. Redaktoři Svět Formule dostali pozvání na vlastní kůži zažít přenos královny motorsportu a přinášíme naše dojmy.

Jako první každého asi napadne, jak se vlastně do studia na Nova Sport 5 může dostat? Je to v celku jednoduché, buď jste členem EisKing týmu a usměje se na váš štěstí u losování anebo vyhrajete pozvánku přes sociální sítě Nova Sport 5, kde probíhají soutěže. My jsme se na VC Austrálie museli před brány studia dostat již ve 3 ráno, ale brzké vstávání se rozhodně vyplatilo.

Vřele všechny přivítá Zuzka, která má na starost diváky a informace o pohybu ve studiu. Odevzdáte povinné papíry, dostanete občerstvení a po chvíli se jde na věc. Předzávodní studio začíná hodinu před velkou cenou a trvá 45 minut. Studio ať už v televizi působí prostorně je překvapivě docela malé a všechno máte blízko. Kromě štábu a čtyřčlenného moderátorského týmu je zde nachystáno přes 20 židlí pro publikum. Skupinky jsou jistě pestré, každý přece fandí jinému týmu a pilotovi, ale ze vzájemného respektu si diváci přišli především užít nevšední zážitek. Před začátkem natáčení padnou poslední pravidla obecného chování, odpočet, jede se. Cíl je jasný od začátku, užít si královnu motorsportu plnými doušky.

Kromě možnosti sledovat celou Velkou cenu i s předzávodním a pozávodním studiem přímo na místě máte i příležitost sledovat, jak taková práce ve studiu vypadá. Nejede se ale bez přestávky. Do televize se co pár minut pustí krátký spot, a to je šance jak pro komentátory, tak i pro vás si narychlo oddechnout. Máte padesát sekund. Odkašlat si, napít se. Poslouchat vtipy komentátorů. Dvacet sekund. Prohodit pár slov se spolusedícím vedle. Pět sekund. Nastává hrobové ticho a natáčení pokračuje. Také máte omezený čas na to, používat svůj mobilní telefon.

Komentátoři si na každý závod dělají své domácí úkoly a jsou připraveni na vše, dokonce i na otázku pro publikum. Asi tak v polovině natáčení se Števo zvedne a položí otázku první řadě, proto pokud se do studia dostanete, rozmyslete si, zda sedět právě zde. Atmosféra je velmi uvolněná a všichni se těší na to hlavní. Jak již zmiňujeme, komentovat takhle před publikem je unikát, v momentě, kdy skončí předzávodní studio, musíte se připravit rychle a precizně (šlo by říci jako při pitstopu F1). Pokud potřebujete na toaletu, máte opravu malou chvilku. Před židlemi se také poskládá speciální stolek na komentování, všichni se svolají zpět, začne odpočet a přichází hlavní závod. Na stolečku je i kamera na živé vysílání komentování, které se přenáší na stránky Novy a kde vidíte jak reakce komentátorů, tak i diváků. Zde jsou totiž emoce povoleny, protože mikrofony komentátorů jsou speciálně odhlučněné. Ze záběrů kolikrát vzniknout i vtipné reakční fotky.

Start. To je to, na co všichni čekají. Červené svetlá zhasli a máme odštartované! V Austrálii překvapivě bez problémů. Údiv přišel po chvíli, kdy je Max Verstappen ve druhém kole předjet Carlosem Sainzem a ukáže se, že Nizozemec má technické problémy. Po jeho dlouhé šňůře výher až neuvěřitelná situace. Trojnásobný mistr světa odstoupí a mnoho diváků již na začátku okusí trpkost. Ve studiu se ozývají hlasy zklamání. Carlos Sainz na první pozici, po operaci slepého střeva a bez větší fyzické přípravy. Celé studio mu rázem fandí. Ferrari a McLareny na prvních místech? Nádherný to pohled, a pro někoho nostalgická vzpomínka na obvyklý boj týmů před 20 lety. Nás v euforii nezastavila ani únava ranních hodin.

Jako divák máte možnost sledovat závod různými způsoby. Na bocích jsou televize, hlavní přenos je vepředu, někdo má to štěstí, že vidí klukům přímo pod ruce. Vidí jejich tablety se všemi možnými informacemi. Poslouchat Števa, Pepu a Pavla, jak si po celou dobu pinkají myšlenky a navzájem si nahrávají je skvělý zážitek. Jsou to profíci a vědí, co dělají a pozorovat jejich um vyvolá jen radost.

Ve studiu byli i fanoušci Mercedesu a v momentě odstoupení Lewise Hamiltona přišel další nával emocí. Brit jistě prožívá nejhorší začátek sezóny za celou kariéru. Studiem se nesl bolestný smích, když probíhal dlouhý pitstop v boxech Kick Sauberu. Znovu se pozornost ubírá k předním pozicím. Dvě Ferrari za sebou a za nimi oba McLareny. Lando Norris se ještě snaží dostat druhého Charlese Leclerca. Studio slaví a výhru přeje španělskému pilotovi, který italskou stáj na konci roku opustí. Poslední kolo ale co to!

Števo vyskočil ze židle. Nehoda George Russella v šesté zatáčce vypadá děsivě. Celé studio je v šoku. Červená vlajka nikde a jeho monopost je uprostřed trati. Z opakovaného záznamu vidíme, že nehoda nebyla tak vážná, ale možná jsme kvůli ní přišli o kamarádství mezi Russellem a Fernandem Alonsem. Španěl Brita v podstatě vybrzdil, jak ukázala telemetrie. Oba vozy Mecedesu nedojely.

Závěrečný ceremoniál je plný radosti i ve studiu. Výhru přejí Ferrari všichni, ne nadarmo se říká, že každý je v koutku duše fanouškem červené. Čekalo nás i pozávodní studio odstartováno potleskem. Zde se hlavně řeší události ze závodu. Emoce máte pořád a jen si osvěžujete události závodu. I přes únavu se všichni usmívají. Po ukončení vysílání máte možnost popovídat s komentátory a odnést si i fotku. Opravdu zážitek. Je ráno a sluníčko už dávno vylezlo.

Naše redakce by chtěla poděkovat za možnost podívat se do studia a prožít jedinečný zážitek. Každému fanouškovi, který se zde dostane, přejeme, ať si čas a atmosféru ve studiu užije stejně jako my.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Jan Fridrich a Helena Chovancová)
Sdílejte na:
Zavřít