Jak se Lando Norris v Rakousku vyhnul penalizacím

Jak se Lando Norris v Rakousku vyhnul penalizacím

Poté, co na trati Max Verstappen a Lando Norris kolidovali, dojeli oba do boxů. Norris však dojel s autem, ze kterého odlétaly kusy karbonu. Zároveň také Britovi hrozil trest pěti sekund za překročení traťových limitů, o kterém tým nevěděl, zda se přenese do příštího závodu.


Před třemi týdny dostal Sergio Pérez penalizaci tří míst do příštího závodu za to, že ve Velké ceně Kanady odjel s poničeným autem do boxů. Red Bull nechtěl riskovat spuštění safety caru, který by mohl ohrozit Maxe Verstappena, a proto Pérezovi řekli, aby s vozem k týmu dojel.

Podobná situace nastala i nyní o víkendu. Ve Velké ceně Rakouska se spolu v 64. kole srazili Max Verstappen a Lando Norris. Jednalo se sice o malý ťukanec, měl však obrovské následky. Oba měli defekt a oběma bylo přikázáno, aby se vrátili do boxů. Norris k tomu ale dostal penalizaci za překročení traťových limitů, zpráva se objevila až dvacet jedna sekund poté, co se přihodil kontakt. Do pitlane dojel Norris s kompletně roztrhanou pneumatikou a ta mu v deváté zatáčce dokonce utrhla kus podlahy. Norris tak mohl čelit potenciálně dvěma penalizacím – jedné za jízdu s příliš poškozeným vozem a druhé, která by se v případě odstoupení přenesla do další velké ceny.

Zatímco Sergio Pérez jel s poničeným vozem, ze kterého odpadaly kousky karbonu více než kilometr, Norrisovi se tak stalo přímo u vjezdu do boxové uličky. Kdyby se ale Norrisův vůz takto poničil dříve, McLaren by musel auto odstavit přímo na místě a pokud by s monopostem pokračoval, trestu by se nevyhnul.

 

 

Co se týče penalizace za traťové limity, o té Norris zatím ani nevěděl, protože mu o ní v chaosu nestihl tým říci. McLaren o ní ale věděl a mechanici potřebných pět sekund počkali, než se Norrisova auta dotkli, a až poté Brit odstoupil. Penalizaci ale ani stejně odsloužit nemuseli. Norris měl za sebou již 90 % z celkové vzdálenosti závodu a trest mu mohl být přičten k finálnímu času. Pokud by se však incident mezi Verstappenem a Norrisem stal dříve, díky rychlé reakci od McLarenu by tak či tak do Velké ceny Velké Británie startoval bez trestu.

Sdílejte na:
Zavřít