IndyCar v Birminghamu: Nástup mladé gardy

IndyCar v Birminghamu: Nástup mladé gardy

Čtvrtý podnik amerického mistrovství NTT IndyCar Championship Series – Velkou ceny Alabamy vyhrál v Birminghamu Mexičan Pato O´Ward, který patří do „mladé vlny“ pilotů, stejně tak, jako Alex Palou a Rinus VeeKay na pozicích bezprostředně za ním.

Ke čtvrtému závodu sezóny IndyCarů roku 2022 se dostavilo 26 účastníků na přírodní trať Barber Park u Birminghamu ve státě Alabama. Po „městských“ okruzích v St. Petersburgu a Long Beach a po oválu ve Fort Worthu se tedy jednalo o první klasický silniční okruh kalendáře.

Nejrychlejší v kvalifikaci byl na americké scéně vyrostlý Nizozemec Rinus „VeeKay“ (čti van Kalmthout) z týmu Eda Carpentera před Mexičanem Patricio O´Wardem (McLaren), Španělem Alexem Palou (Ganassi), Novozélanďanem Scottem McLaughlinem (Penske), Američanem Alexandrem Rossim (Andretti) a Švédem Felixem Rosenqvistem (McLaren). „Známí Evropané“ Romain Grosjean (Andretti) směli vyrazit z 8., Callum Ilott (Juncos) z 11. a Marcus Ericsson (Ganassi) ze 12. místa.

Proces letmého startu na líbivé, diváky ale málo frekventované trati nevedl na špičce za pozorným VeeKayem ke změnám. Grosjean s Ilottem se ovšem dokázali posunout kupředu na 7.  a 8. místo.

Dráha připomínající Brands Hatch, či Sachsenring, neposkytuje příliš mnoho příležitostí k předjetí a tak se mezi top 6 dlouho nikdo ani nesnažil o nějakou nepromyšlenou akci. Na pořadí VeeKay, O´Ward, Palou, McLaughlin, Rossi, Rosenqvist a Ilott se proto do třetiny závodu na 90 kol nic nezměnilo. V této fázi měnila špička pneumatiky a slibně rozjetý Ilott se krátce poté postaral výletem do štěrku o první neutralizaci.

VeeKay vedl s malým časovým polštářem i po polovině závodu, starosti mu ovšem asi dělala trojice Herta-Newharden-Grosjean, která měnila pneumatiky ve zcela jiném intervalu a ve zmíněné neutralizaci fasovala druhou čerstvou sadu.

O výrazné změny se pak postarala až závěrečná třetina, právě když jezdci naposledy přezuli. Dosavadní lídr ztratil touto akcí hodně času a když se vracel na trať, stal se nejdříve obětí rozjetého  O´Warda a o pár kol později ho předjel i Palou. Úřadující šampion Palou v posledních kolech sice zkrátil O´Wardův náskok na jedinou sekundu, na rozhodující útok mu ale již nezbyl čas. 22letý Mexičan ve službách McLarenu, Pato O´Ward si tedy zopakoval loňské vítězství na stejné trati, třetí místo zachránil VeeKay před „frakcí zkušených“ –Powerem a Dixonem.

Výsledek IndyCarů v Birminghamu:

  1. Patricio O´Ward, McLaren-Dallara
  2. Alex Palou, Ganassi-Dallara
  3. Rinus VeeKay, Carpenter-Dallara
  4. Will Power, Penske-Dallara
  5. Scott Dixon, Ganassi-Dallara
  6. Scott McLaughlin, Penske-Dallara

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít