Indy 500: Double Josefa Newgardena

Indy 500: Double Josefa Newgardena

Na předjíždění a havárie bohatou honičku oválem v Indianapolisu vyhrál jezdec týmu Penske, Josef Newgarden. Američan tak obhájil prvenství z minulého roku.

Sto osmému vydání „největšího závodu světa“ nepřálo počasí. Kvůli silnému a vytrvalému dešti se startovalo až se čtyřhodinovým zpožděním. Když vítěz v 19:45 h projel cílem, tak již hrozil soumrak. Se štěstím ale v Indianě skutečně absolvovali vypsaných 500 mil, či 200 kol závodu.

Do závodu vyrazili v roli favoritů jezdci Rogera Penskeho, kterým patřila kompletní první startovní řada. Nejšťastnější z jeho trojice byl nakonec Američan Josef Newgarden, kterému se podařil nevšední kousek, zopakovat si vítězství z minulé sezony. Naposledy se to povedlo jinému Penskeho jezdci, Helio Castronevesovi v letech 2001 a 2002. Jen za tuto skutečnost inkasoval Newgarden zvláštní bonus 440.000 dolarů.

Prvním lídrem velké honičky byl poleman Scott McLaughlin. Již v první zatáčce za ním ovšem havarovali tři v Evropě dobře známí piloti: Tom Blomqvist šel do smyku a vytrhl s sebou ze závodu i Marcuse Ericssona a Pietra Fittipaldiho. Angličanka Katherine Legge odstoupila kvůli defektu motoru také již v první čtvrtině podniku.

Údajných 400.000 diváků zažilo osm restartů. Mimo jiné kvůli šťouchanci zkušeného Scotta Dixona vůči Ryanovi Hunter-Rayemu, letu do zdi Linuse Lundqvista a „hodinám“ Coltona Herty. O polovinu závodu vedl stále ještě McLaughlin a závěrečných 50 kol na Brickyardu zahájil dalším z nepříjemných „polibků zdi“ někdejší vítěz Will Power. Po posledních stopech v boxech vedl Newgarden před Rossim, Dixonem, O’Wardem a Kirkwoodem.

Jak už to na amerických oválech bývá takřka zvykem, padlo rozhodnutí až v posledním kole. Mexický jezdec McLarenu, Pato O’Ward se nechal strhnout k tomu, aby koncem 199. kola Newgardena předjel a projel pod bílou vlajkou hlásající poslední kolo jako první. Newgarden ovšem měl soupeře tam, kde ho potřeboval a ve třetí zatáčce perfektním manévrem ze závětří po vnější stopě O’Warda předjel. Pak už se mohl jen nechat slavit frenetickým publikem.

Výsledek Indy 500 roku 2024:

  1. Josef Newgarden, Penske-Chevrolet
  2. Pato O’Ward, McLaren-Chevrolet
  3. Scott Dixon, Ganassi-Honda
  4. Alex Roxxi, McLaren-Chavrolet
  5. Alex Palou, Ganassi-Honda
  6. Scott McLaughlin, Penske-Chavrolet
  7. Kyle Kirkwood, Andretti-Honda
  8. Santino Ferrucci, Foyt-Chavrolet
  9. Rinus van Kalmhout, Carpenter-Chevrolet
  10. Connor Daky, Dreyer 6 Reinbold-Chevrolet

 

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít