Honda obdržela nabídky pro sezonu 2026 od více týmů

Honda obdržela nabídky pro sezonu 2026 od více týmů

Japonský motorář tvrdí, že jej kontaktovalo ohledně spolupráce počínaje rokem 2026 vícero týmů.

Honda sice není aktuálně oficiálním dodavatelem, ale pořád úzce spolupracuje s Red Bull Powertrains na vývoji pohonné jednotky. Ovšem od roku 2026 budou vozy stáj rakouského energetického giganta pohánět motory RBPT ve spolupráci s Fordem. Honda se tak porozhlíží po novém působišti a podle slov prezidenta Honda Racing Corporation Koji Watanabeho projevilo o spolupráci vícero stájí.

„Formule 1 dělá velké kroky směrem k elektrifikaci a být CO2 neutrální je cílem koncernu Hondy. Podle nás se budoucí směřování formule 1 shoduje s našimi cíli, proto jsme se zaregistrovali coby dodavatel motorů. Jsme zvědaví, jakým směrem se formule 1 bude vyvíjet. Je vrcholovou kategorií motorsportu. Jak to bude vypadat, když bude silněji elektrifikována? To chceme sledovat.“

„Momentálně se omezujeme na podrobné sledování směřování formule 1. Zatím jsme se konkrétně nerozhodli,“ pokračuje Watanabe v návaznosti na zájem týmů o jejich pohonné jednotky. Potenciálními kandidáty jsou McLaren a Williams, neboť ostatní týmy mají přímé spojení s velkou automobilkou nebo aliancí, jako je například spolupráce Haasu a Ferrari.

Tradiční stáj z Wokingu se ale nechala nedávno slyšet, že nijak nespěchají s rozhodnutím ohledně spolupráce s novou automobilkou. „Na rozhodnutí máme ještě nějaký čas. Pro formuli 1 je skvělé, když do sportu vstoupí tolik výrobců. Potvrzuje to růst,“ naráží CEO McLarenu Zak Brown na fakt, že pro rok 2026 se přihlásilo šest dodavatelů motorů – Alpine, Audi, Ferrari S.p.A., Honda Racing Corporation, Mercedes-AMG High Performance Powertrains Ltd. a Red Bull Ford.

Nicméně Brown s šéfem týmu Andreou Stellou to „v současnosti společně zkoumají. Nejsme však pod žádným časovým tlakem a jsme s Mercedesem velmi spokojeni. Uvidíme, co se stane příští rok. Někdy nastane bod, kdy se budeme muset rozhodnout.“

Red Bull Hondě zavařil

To, že „manželství“ Hondy s Red Bullem skončí, bylo asi všem jasné, když se spekulovalo o příchodu Porsche. Jenže s německou automobilkou se nedohodli na podmínkách, nakonec přeci jenom našli nového parťáka v podobě Fordu. Tudíž se stali Japonci volnými hráči. Dokonce kolují zvěsti, že by mohlo dojít ke kooperaci s Aston Martinem.

Na čem ale ztroskotal vzah s Red Bullem? „(Vyjednávání) Neselhala. Nikdy jsme to jako selhání nevnímali. Coby technologický partner jsme byli s Red Bullem ve stálém kontaktu. Je spoustu témat, o kterých mluvíme, a mnoho jsme jich už probrali. Nezávisle na těchto jednáních jsme se rozhodli neprodloužit po roce 2025 naše partnerství. Pro rok 2026 ještě není nic pevně daného. Tak jednoduché to je,“ uzavřel Watanabe.

Sdílejte na:
Zavřít