Hauger na pole position F3 před silným Schumacherem

Hauger na pole position F3 před silným Schumacherem

Po odřeknutí comebacku Velké ceny Holandska roku 2020 se “nového Zandvoortu” konečne dočkali nejen piloti F1. Na mnoha místech silně modifikovanou trať s její spektakulární klopenou cílovou zatáčkou se dnes smělo vydat i 30 talentů FIA formule 3.

Při dopoledním volném tréninku si autodromu, který leží bezprostředně na břehu Nordzee, mladíci ovšem příliš neužili. Trénink byl hned dvakrát přerušena červenou vlajkou. Nejdříve Američan Crawford zaneřádil “výletem mimo” asfalt šotolinou, podruhé kvůli nehodě domácího Van der Helma. Většina jezdců proto ujela jen málo nad 10 měřených kol a nakonec to byl Jak Crawford (Hitech), kdo byl před Rusem Smoljarem, Dánem Vestim (oba ART) a lídrem celkového hodnocení Haugerem (Prema) z Norska nejrychlejší. Trojice jezdců Charouz Racing Systemu patřila bohužel mezi ty, kteří se nizozemským okruhem dopoledne nedokázali příliš spřátelit. Zkušený Logan Sargeant byl o 1,4 sekundy pomalejší, než Crawford, což znamenalo jen 20. pozici, nováčci Hunter Yeany a Zdeněk Chovanec ztráceli ještě více.  Ani Roman Staněk (Hitech), který před týdnem ve Spa poprvé směl na stupínek prvních tří, nestačil na spičkový čas.

Odpolední kvalifikace se dlouho odehrávala ve znamení duelu Haugera s překvapivě rychlým Davidem Schumacherem (Trident) a o dodatečné napětí se postaral Charouzův Rookie Yeany, když 5 minut před koncem zůstal stát na trati. Znamenalo to přerušení. Kvalifikace tedy kulminovala v závěrečných 4 minutách, pro které si každý připravil svůj poslední útok. Ostřílený a chladný junior Red Bullu, Dennis Hauger šel do tohoto nerváku nejlépe naladěn a dokázal Schumacherovi v poslední sekundě vyrvat pole position. Podobně dobře finišoval junior Renaultu Victor Martins (MP) a zajel 3. čas. Haugerův velký soupeř v ohledu na boj o titul, Australan Doohan se posunul kupředu na 4. místo, za ním budou v neděli startovat z výhodných pozic Novalak, Collet, Crawford a Smoljar.

Logan Sargeant nakonec vykouzlil na trať alespoň 11. čas, ostatní zástupci “českých barev” ale nevykročili do “víkendu u moře” zrovna slibně: Staněk stačil jen na 20. místo a nováčci Charouz Racing Systemu Yeany s Chovancem budou nedělní startovní pole pouze uzavírat. Nastoupit uprostřed sezóny do rozjetého šampionátu je prostě velmi složitá záležitost…

Výsledek kvalifikace F3 v Zandvoortu:

  1. Dennis Hauger, Prema                                          1:24,580s
  2. David Schumacher, Trident                                 1:24,715s
  3. Victor Martins, MP                                                1:24,885s
  4. Jack Doohan, Trident                                            1:24,939s
  5. Clement Novalak, Trident                                     1:24,961s
  6. Caio Collet, MP                                                        1:25,031s
  7. Jak Crawford, Hitech                                             1:25,274s
  8. Alexander Smoljar, ART                                        1:25,345s
  9. Aymu Ywasa, Hitech                                              1:25,403s
  10.  Arthur Leclerc, Prema                                         1:25,422s

     11. Logan Sargeant, Charouz Racing System          1:25,556s
     29. Hunter Yeany, Charouz Racing System            1:27,507s
     30. Zdenek Chovanec, Charouz Racing System     1:27,726s

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít