Hamilton poprvé v kariéře bez jediného vítězství v sezoně

Pro britského závodníka letošní sezona neprobíhala podle představ. Zejména v první části sezony za Ferrari a Red Bullem značně zaostávali a často oba jezdci Mercedesu spíše bojovali se středopolovými týmy. Až ke konci ročníku došlo ke zlepšení a duo Lewis Hamilton – George Russell mohlo pomýšlet na vítězství.

Hamilton debutoval v roce 2007 s McLarenem. Od prvního závodu v Austrálii sbíral pódia, přičemž premiérového vítězství se dočkal už v šestém klání na okruhu Gillese Villeneuva v Kanadě. V následujících sezonách dokázal alespoň jednou stanout na stupínku nejvyšším.

Ovšem letošní ročník byl naprosto odlišný. Mercedes netrefil koncept. Zpočátku trpěl na velké vibrace a nestačil tempu, které nastavilo Ferrari s Red Bullem. Do Velké ceny Rakouska bylo jeho maximem třetí místo, stejně na tom byl i jeho týmový kolega Russell, který dvakrát získal pole position, a to v Maďarsku a v brazilském sprintu. Přičemž se mu podařilo fantastický výkon z kvalifikace přetavit ve vítězství v závodě.

V Abú Zabí se šance na vítězství pro Hamiltona rozplynuly v úvodním kole po souboji s Carlosem Sainzem v šesté zatáčce, když přeletěl přes obrubník. Posléze si stěžoval na poškození auta. Jak se ukázalo, opravdu měl problém s hydraulikou.

Šéf stáje Toto Wolff si nemyslí, že by Hamiltona trápil fakt, že přerušil svoji dlouholetou šnůru triumfů, ale zároveň si je vědom, že za tento neúspěch může technika, kterou měl k dispozici.

„Nemyslím si, že tento konkrétní rekord je pro něj důležitý. Ale musíme mu příští rok poskytnout auto, které bude schopno bojovat o vítězství a titul, to je to nejdůležitější.“

Kromě toho, že 37letý rodák ze Stevenge nezískal poprvé ani jedno vítězství, tak od roku 2013 získal nejméně pódií a v konečném hodnocení mu patří až šesté místo, což je jeho zatím nejhorší umístění v kariéře v královně motorsportu.

Pro Hamiltona bylo i páté místo jako vítězství

Jak zhodnotil sezonu Hamilton? „Dal jsem do toho všechno, ale sečteno podtrženo probíhal poslední závod jako celá sezona. Patřičně to shrnuje celou sezonu. Proto jsem šťastný, že je to za mnou.“

„Samozřejmě by bylo pěkné získat vítězství. Ale jedno vítězství stejně nestačí, ne?“ potvrzuje slova Wolffa zklamaný Brit, který však podotýká, že vzhledem k potížím s vozem měli ze začátku radost i z pátého místa: „Když jsme letos poprvé skončili na pátém místě, bylo to jako vítězství. Stejně tak první čtvrté místo a první umístění na stupních vítězů.“

Jeho maximem bylo druhé místo, na kterém skončil celkem pětkrát. „A z těchto druhých míst jsem měl také pocit, že jsme něčeho dosáhli. Proto se držím těchto druhých míst.“

Ačkoliv se může zdát, že právě letošní sezona byla pro Hamiltona tou nejnáročnější, tak tomu tak není. Dle jeho slov to byl ročník 2021, kdy bojoval v Abú Zabí do poslední zatáčky posledního kola s Maxem Verstappenem o titul.

Závodník s číslem 44 potřetí ve své kariéře skončil v Šampionátu jezdců za svým týmovým kolegou. V roce 2011 nestačil na Jensona Buttona, v roce 2016 na Nica Rosberga a letos jej porazil krajan Russell.

O sezoně 2022 říká, že „to nebyl nejlepší rok“, ale řadí ji mezi nejhorší tři. „Pro mě osobně to byl hodně silný rok, a to s ohledem na práci s týmem, jak jsme drželi pospolu. Také letos bylo pár pozitivních věcí.“

Na otázku, co očekává od sezony 2023 odpověděl: „Momentálně myslím na zimu.“

Těší se především na čas strávený s rodinou, a doufá, že bude moci se svou neteří a svým synovcem stavět sněhuláka. „Strávím také čas s mojí mamkou, chci si dobře popovídat, trénovat a jíst zdravě. Na to se těším,“ uzavřel sedminásobný mistr světa.