Hamilton odolal Verstappenovi a vítězí

Hamilton odolal Verstappenovi a vítězí

Lewis Hamilton si dojel ve Velké ceně Monaka pro čtvrtý letošní triumf, když na opotřebovaných pneumatikách odolal útokům Maxe Verstappena.

Po včerejším zisku pole position nenašel Lewis Hamilton přemožitele ani dnes a stylem start-cíl si ve Velké ceně Monaka dojel pro čtvrté letošní prvenství.

Ačkoli ale Brit strávil na čele všech 78 kol, rozhodně neměl během závodu „na růžích ustláno“. Pilota Mercedesu totiž potrápila vysoká degradace jeho měkčí směsi pneumatik. Tu nazul během svého pitstopu v 11. kole, kdy se k mechanikům odebrala po výjezdu safety caru celá vedoucí čtveřice.

Z tohoto opotřebení dokázal těžit zejména Max Verstappen, který se po většinu závodu svého soka držel. Po řadě náznaků se však Nizozemec odhodlal k pokusu o předjetí pouze jednou během 76. kola v šikaně za tunelem, který ovšem namísto úspěchu skončil pouze kontaktem mezi ním a lídrem závodu.

Ani tento incident ovšem Hamiltona nezastavil a i navzdory původním obavám ze druhé zastávky v boxech a ke své dvojici prvenství v Monackém knížectví z let 2008 a 2016 tak dokázal přidat třetí.

Verstappen sice proťal cílovou pásku jako druhý, přesto se ale pilot Red Bullu ze stupňů vítězů radovat nemohl. Po zastávce v boxech byl totiž svými mechaniky vypuštěn do cesty Valtterimu Bottasovi, za což byl potrestán penalizací pěti sekund a ta jej v konečném účtování srazila až na 4. místo.

Na druhou pozici tedy povyskočil původně třetí Sebastian Vettel, jenž tak jako první narušil letošní sérii dvojitých vítězství „stříbrných šípů“, a třetí příčku obsadil Valtteri Bottas, jehož ztráta na Lewise Hamiltona v průběžném pořadí po dnešku narostla na 17 bodů.

Fin do závodu vyrážel ze 2. příčky a udržel se na ní i v úvodních okruzích. Po zastávce v boxech se ale po Verstappenově nebezpečném vypuštění propadl za 21letého závodníka a navíc mezi nimi došlo ke kontaktu. Po něm Bottas políbil zeď a způsobil si tak pomalý defekt, kvůli kterému musel o kolo později stavět ještě jednou a propadl se tak na 4. příčku.

Za Verstappenem se ve výsledkové listině umístil na 5. příčce jeho stájový kolega Pierre Gasly, který si kromě 10 bodů odváží z Monte Carla ještě jeden navíc za nejrychlejší kolo.

Šesté místo a vítězství mezi „zbytkem světa“ vybojoval pilot McLarenu Carlos Sainz, jehož následovala dvojice pilotů Toro Rosso. Druhé body v řadě získal sedmý Daniil Kvjat a osmou příčku vybojoval jeho týmový kolega Alexander Albon.

Loňský vítěz Daniel Ricciardo sice do závodu vyrážel ze 6. příčky a v úvodních metrech se navíc dokázal posunout na 5. místo, nakonec ale doplatil na špatné načasování pitstopu a musel se spokojit se dvěma body za 9. místo. Na poslední bodované 10. příčce se umístil Romain Grosjean a rozšířil tak své bodové konto o další příspěvek.

Bodovat se však nepodařilo Francouzovu týmovému kolegovi Kevinu Magnussenovi, jenž podobně jako Ricciardo doplatil na brzký pitstop a po startu z 5. pozice nakonec projel pod šachovnicovou vlajkou jako 12.

Letošní ročník Velké ceny Monaka si vyžádal pouze jednoho odstoupivšího, kterým se ke smůle domácích fanoušků stal Charles Leclerc. Pilot Ferrari zahajoval po včerejším kvalifikačním nezdaru závod až jako 15. a v úvodních kolech se mu dařilo postupovat kupředu, když se posunul na 12. pozici.

V 9. kole ale skončil neúspěchem jeho odvážný útok na 11. místo Nica Hülkenberga v zatáčce La Rascasse, kde o kolo dříve dokázal pokořit Romaina Grosjeana. Monačan totiž s pilotem Renaultu kolidoval a přivodil si defekt pneumatiky, po kterém zůstaly na závodní dráze žmolky a na trať musel být vyslán zpomalovací vůz.

Leclerc se později sice dokázal do závodu vrátit, při své jízdě s defektem si ovšem poškodil aerodynamiku vozu a z důvodu jeho neovladatelnosti později své snažení vzdal.

V potížích se pak ocitli v zatáčce La Rascasse také Antonio Giovinazzi s Robertem Kubicou, když Ital v 15. kole poslal pilota Williamsu do smyku a ten pak na chvíli zablokoval trať. Nakonec se ale Polák dokázal vrátit zpět do závodu a výjezdu zpomalovacího vozu tak nebylo zapotřebí. Giovinazzi byl později za incident potrestán penalizací 10 sekund.

Sdílejte na:
Zavřít