Hamilton o sedmém titulu: V posledním kole jsem málem nezvládl emoce, v F1 chci zůstat

Hamilton o sedmém titulu: V posledním kole jsem málem nezvládl emoce, v F1 chci zůstat

Lewis Hamilton se dnes opět zapsal do historie, když si na tureckém Istanbul parku dojel pro vítězství, kterým si zajistil sedmý titul mistra světa a vyroval tak rekord legendárního Michaela Schumachera.

Hamilton dokázal zvítězit v chaotické a napínavé VC Turecka a 3 závody před koncem sezóny získal sedmý titul mistra světa. Jezdec Mercedesu tak vyrovnal rekord Michaela Schumachera.

První titul získal v roce 2008, tedy ve druhé sezóně svého působení v F1. Dlouhých 6 let čekal na titul druhý, který získal až po přestupu z McLarenu do Mercedesu. S týmem z Brackley vyhrál nejdříve titul v letech 2014 a 2015. V roce 2016 jej o 5 bodů porazil týmový kolega Nico Rosberg, který po konci sezóny ukončil kariéru. Od té doby získal Hamilton všechny možné tituly mistra světa.

https://twitter.com/F1/status/1327944508277919744

 

„V posledním kole jsem málem ztratil kontrolu nad emocemi.“

Na tiskové konferenci po závodě Hamilton řekl, že v monopostu málem neudržel emoce. „Velmi zřídka se mi stává, že bych ztratil kontrolu nad svými emocemi, v posledních kolech jsem s tím musel bojovat. Samozřejmě jsme vedli diskuzi, zda pojedeme do boxů, a já jsem si jen říkal: ‚Drž to pohromadě, Lewisi, máš to.‘

Cítil jsem, jak se to blížilo a věděl jsem a říkal jsem si: ‚Pokud skončím tam, kde jsem teď, vyhraju šampionát.‘

Takže všechny tyhle emoce šly skrze mě a já jsem se to snažil zastavit, protože jsem přemýšlel nad celou svou kariérou – když mi bylo 5 let a v motokárách jsme vyhráli náš první britský šampionát. Jak jsme s tátou jeli domů a zpívali jsme ‚We Are The Champions‘ a já snil, že se sem dostanu.

A bylo to tady, byl jsem od toho jen pár minut. Když jsem přejel cílovou čáru, opravdu mě to dostalo a začal jsem brečet, brečel jsem snad celou cestu do boxů.

Potom jsem opravdu nemohl vylézt z auta, protože jsem tomu nemohl uvěřit.

Podle mě jsem byl velmi silný, ale nemohl bych to udělat bez skvělého muže, který stál za mnou, tedy bez mého otce, který ve dnech, kdy jsem si nemyslel, že jsem dost dobrý nebo se nedařilo, mě postavil a držel v chodu.

Myslel jsem na něj, myslel jsem na svou mamku, svou nevlastní mamku Lindu, mého bratra – všichni za mnou stáli.“

 

„Chci ve Formuli 1 zůstat, abych mohl změnit svět.“

Lewis s týmem zatím jedná o nové smlouvě a jeho budoucnost je nejistá. Nicméně říká, že by ve formuli 1 rád zůstal, jelikož chce změnit svět.

Hamilton řekl, že pro setrvání v F1 je pro něj důležitá touha za její větší udržitelnost, boj proti rasismu a nedodržování lidských práv.

Ohledně své budoucnosti Hamilton na tiskové konferenci řekl: „Cítím se, jako bych sotva začal. Je to velmi zvláštní. Cítím se fyzicky ve skvělé kondici. Mentálně byl pro mě rok 2020 náročný a nevěděl jsem, jak se s tím vypořádat.

Ale díky skvělým lidem okolo mě, díky pomoci od mého týmu, díky týmu LH, jsem dokázal udržet hlavu nad vodou a zůstat soustředěný, takže jsem opravdu plný naděje pro lepší, následující rok.

Rád bych zůstal. Cítím, že tady mám před sebou spoustu práce. Víte, že jsme sotva začali. Chci prosadit, abychom si jako sport udrželi odpovědnost, abychom si uvědomili, že musíme čelit a neignorovat otázky ohledně lidských práv, které se týkají zemí, do kterých jedeme.

Je to způsob, jak můžeme s těmito zeměmi jednat, pomoci jim a umožnit jim, aby udělali více pro skutečné změny, ne za 10 ani za 20 let, ale teď. Chci pomoci F1. Chci na této cestě pomoci Mercedesu.

Také jako sport musíme být udržitelnější. Chci se pokusit zjistit, zda toho mohu být součástí, alespoň v počáteční fázi, o něco déle.“

 

Toto Wolff: „Hamilton si upevnil pozici mezi sportovními velikány“

„Kam se řadí?“ zeptal se Wolff na otázku o Hamiltonově úspěchu.

„Myslím, že se umístil mezi nejlepší, protože vyrovnal Michaelův rekord v počtu jezdeckých titulů a je absolutním rekordmanem v počtu pole position a vítězství.

Dnes, jak mohu říci, si upevnil svoji pozici mezi nejlepšími světovými sportovci všech dob.“

Wolff také řekl, že pro Hamiltona bylo těžké zvítězit v sezóně, kterou ovlivnila pandemie covidu-19 a s ní spojené restrikce.

„Myslím, že to pro něj bylo velmi obtížné, protože zůstat v bublině v jeho bytě jen s Angelou (jeho fyzioterapeutkou – pozn. redakce) a snažit se zajistit, aby mohl dokončit šampionát, rozhodně není snadné.

Ale bylo to důležité, a také dnes, i když kvůli velkému schématu věcí absolutní výsledek pro jeho šampionát moc neznamenal, zůstal hladový, nedělal vůbec žádné chyby a dokazuje, jak je oddaný. Držel disciplínu, když zůstal doma, přišel sem a prostě předvedl skvělý výkon.“ 

Sdílejte na:
Zavřít