Gasly podepsal s Alpinem víceletou smlouvu

Gasly podepsal s Alpinem víceletou smlouvu

Letošní přestupový kolotoč je jedno velké překvapení za druhým. Celou rošádu odstartoval Sebastian Vettel s Fernandem Alonsem. Když Pierre Gasly ucítil šanci vymanit se ze spárů Red Bullu, okamžitě ji chytil za pačesy a utekl.

Výkony Pierra Gaslyho z loňské sezony a probíhajícího ročníku jsou jak nebe a dudy. Zatímco vloni zářil a zajízděl velmi dobré výsledky, tak letos jakoby se jeho zapálení vytratilo a ve většině závodů je neviditelný. Zkrátka je vidět, že nejspíše ztratil motivaci, jelikož nějaký postup ze sesterské stáje Red Bullu byl v nedohlednu.

Jenže pak přišel naprosto chaos na truhu s jezdci, který odstartoval Sebastian Vettel svým oznámením konce kariéry. Následoval Fenrnado Alonso, jenž nečekaně odejde do Aston Martinu právě na Němcovo místo. Alpine si byl jistý, že pro ně bude tedy závodit jejich junior Oscar Piastri. Australan jim však dal košem a dal přednost McLarenu, kde nahradí krajana Daniela Ricciarda. Rodák z Perthu by měl údajně zaujmout pozici rezervního jezdce Mercedesu po Nycku de Vriesovi.

 

Aby toho nebylo málo, tak se začalo spekulovat, že by do Alpine mohl zamířít Pierre Gasly, který byl však vázaný obnovenou smlouvou s AlphaTauri. Přestože se to nezdálo příliš pravděpodobné, že se Francouzovi podaří ze spárů Red Bullu a utéct k Alpinu, kde by byl týmovým kolegou Estebana Ocona, se kterým zrovna nevychází, tak se tyto zvěsti staly skutenčostí.

Dva francouzští jezdci ve francouzském týmu – k tomu naposledy došlo v roce 1982, když pro Renault závodil René Arnoux a Alain Prost. Po 30 letech to bude Alpine s Oconem a Gaslym.

„Jsem opravdu rád, že se mohu připojit k rodině Alpine a začít novou kapitolu v mé kariéře v F1. Jezdit pro tým s francouzskými kořeny je něco velmi speciálního. Znám silné stránky Alpinu, jelikož jsem posledních pár let proti nim závodil, a je jejich pokrok a ambice jsou opravdu působivé,“ popisuje rodák z Rounu, jehož tým minulý rok prohrál s Alpinem boj o šestou příčku o 13 bodů.

Gaslymu jednoduše došla s Red Bullem trpělivost. Pravdou je, že jeho působnost u rakouské stáje měla jepičí život především kvůli tomu, že často chyboval. Proto jej v polovině sezony 2019 degradovali zpět do AlphaTauri (tehdy Toro Rosso). To Francouze ale evidentě nakoplo a ještě téhož roku získal v Brazílii druhé místo, přičemž předvedl fantastický boj o vítězství s Lewisem Hamiltonem. Jeho prozatímním vrcholem byla loňská sezona, když získal symbolicky na Monze své první vítězství a první výhru pro tým od famźního triumfu Sebastiana Vettela na mokru v roce 2008.

„Rád bych poděkoval Red Bullu, protože to znamená konec naší devitileté kariéry. Je to poděkování za jejich důvěru a podporu, které se mi dostali coby jezdec formule 1, a to, čeho jsme v posledních letech dosáhli, je velmi speciální. Když se podívám dopředu, chci ze sebe vydat maximum a využít všechy své zkušenosti k boji o stupně vítězů a nakonec přispět k budoucímu boji Alpine o tituly.“

100% procentně francouzský tým bude na startovním roštu minimálně další dva roky, jelikož platost Oconovy smlouvy vyprší příšti rok a Gasly podepsal víceletý kontrakt.

„Jsme hrdí na to, že můžeme představit plně francouzskou jezdeckou sestavu od roku 2023. Naše kořeny jsou ve Francii, a Alpine se narodil v Normandii, takže je to taková náhoda. Oba budou pohánět tým a skupidu vpřed a doufám, že je staneme pro Francii symbolem hrdosti,“ nechal se slyšet výkonný ředitel Renaultu Luca de Mao.

Šéf týmu Otmar Szafnauer dodal: „Ve formuli 1 je už osvědčeným talentem a těšime se, že jej využijetem. Náš tým má několik cílů pro nadcházející sezonu a já pevně věřím, že naše jezdecká sestava je skvělýn odrazem vysokých cílů týmu. Věřím, že Pierre a Esteban splečně dokážou motivovat tým, aby pokračoval v postupu směrem k těmto cílům. Chtěli bychom také poděkovat Red Bullu, že souhlasil s podmínkami, které dovolily Pierrovi udělat tento krok.“

Zároveň Larent Rossi, výkonný ředitel Alpine, zdůraňuje, že je „talentovaným a motivovavaným jezdcem, který pozitivně přispěje k našim cílům v F1. Pierre jde zcela v souladu s ambicemi a pokrokem, které byly doposud charakteristickým znakem projektu Alpine. Jako mladý, ale velmi zkušený a úspěšný závodník a je jeho směr je na stejně cestě jako náš, a těšíme se na náš společný růst.“

Sdílejte na:
Zavřít