Frédéric Vasseur: Monopost na rok 2024 bude z 95 % nový

Frédéric Vasseur: Monopost na rok 2024 bude z 95 % nový

Podle šéfa týmu Ferrari Frédérica Vasseura bude jejich vůz formule 1 pro rok 2024 z 95 % nový. Vůz SF-23 se v minulé sezóně ukázal jako problematický a italská stáj skončila na třetím místě v Poháru konstruktérů.

Začátek sezóny Ferrari neprožívalo zcela slibně. Vůz SF-23 byl nekonkurenceschopný a velmi nespolehlivý, ale po úpravách se výkony pilotů Charlese Leclerca a Carlose Sainze začaly zlepšovat. V posledních pěti velkých cenách se italský tým čtyřikrát umístil na pódiu.

Piloti se převážně potýkali s nepředvídatelným řízením a špatnou degradací pneumatik, což vedlo k velkým výkyvům formy v jednotlivých závodech. Silné stránky vozu spočívaly v brzdění, rychlosti na rovinkách a výkonu v krátkých zatáčkách. Frédéric Vasseur tvrdí, že téměř všechny díly budou před odhalením nového vozu, které proběhne 13. února 2024, přepracovány.

„Revoluce, nevím, jestli je to správné slovo, protože už tři roky po sobě máme stejný předpis, který nemůže výrazně změnit situaci. Opět je to otázka desetin sekundy. To znamená, že jde o všechno, o co se snažíme, o 0,1 % nebo 0,2 % výkonu. Není to pět procent. Určitě musíme udělat nějaký krok, a ten já nepodceňuji. Měníme 95 % komponentů vozu. Možná to můžete považovat za revoluci.“

Carlos Sainz již řekl, že vůz pro rok 2024 se chová jinak než při prvních jízdách na simulátoru. Frédéric Vasseur se také domnívá, že Ferrari se musí přes zimu soustředit na vlastní zlepšení a věří, že tým dělá dobrý krok vpřed. Poté musí počkat na předsezónní testy v Bahrajnu, aby zjistilo, jak si stojí v porovnání se svými soupeři.

„Nyní se očekává, že se budeme soustředit sami na sebe. Děláme dobrý krok vpřed. Ale nakonec je to vždycky otázka srovnání. Můžete se zlepšit o 100 %, ale pokud se ostatní zlepšují o 120 %, budete vypadat hloupě. Pokud se oni zlepšují o 80 %, budete vypadat jako superhrdina. Zatím je nejdůležitější pokračovat v posunu, pokračovat ve vývoji, mít piloty v projektu a plně je zapojit do vývoje. Myslím, že zatím jdeme správným směrem. Nevím, jak na tom budou ostatní. Uvidíme v Bahrajnu.“

Sdílejte na:
Zavřít