Formule 2 na Red Bull Ringu: Kdo si zaslouží kokpit F1?

Formule 2 na Red Bull Ringu: Kdo si zaslouží kokpit F1?

V sobotním sprintu F2 v Rakousku sice zazářil budoucí jezdec F1, Oliver Bearman – nedělní hlavní závod ale ovládl Gabriel Bortoleto, který je zatím bez vyhlídek na kokpit v hlavní sérii. Další budoucí pilot F1, Kimi Antonelli na Red Bull Ringu naprosto zklamal. Jakou hodnotu tedy vlastně mají výsledky F2?

Pátek: Norská radost v rozpáleném Rakousku

Volný trénink za pátečního poledního vedra potvrdil „barcelonskou formu“: Nejrychlejší byl Isack Hadjar před Paulem Aronem, Jakem Crawfordem a Dennisem Haugerem. Celé pole při tom dělila jediná sekunda! U Tridentu mohli být nakrátko spokojenější než před týdnem ve Španělsku. Staněk (10.) a Verschoor (11.) se vrátili alespoň do středu pole.

Za ještě vyšších odpoledních teplot vyšel první pokus o rychlé kolo nejlépe Hadjarovi, za kterým se seřadili Aron, Hauger a Bortoleto. Za svůj silný čas ovšem jezdec Campos Racingu zaplatil kapitální explozí motoru. Verschoor se Staňkem pojali kvalifikaci jízdou v tandemu, což ovšem málo pomohlo. Před výměnou pneumatik jim patřila pouze místa 17 a 18.

Druhé sérii pokusů Hadjarův čas samozřejmě neodolal. Pole-position si vybojoval Hauger před senzačním Dürksenem z AIX Racingu, Bortoletem, Colapintem, Aronem a Barnardem, který tak zdokonalil vynikající výsledek týmu AIX Racing pod vedením Boba Vavříka. Na Francouze Hadjara zbylo jen 7. místo, zatímco se pro Staňka opakovala sportovní katastrofa z Barcelony v podobě posledního času.

Výsledek kvalifikace F2 ve Spielebergu:

 1. Dennis Hauger. MP 1:15,487s
 2. Joshua Dürksen, AIX 1:15,495s
 3. Gabriel Bortoleto, Invicta 1:15,601s
 4. Franco Colapinto, MP 1:15,648s
 5. Paul Aron, Hitech 1:15,721s
 6. Taylor Barnard, AIX 1:15,807s
 7. Isack Hadjar, Campos 1:15,828s
 8. Josep Marti, Campos 1:15,893s
 9. Oliver Bearman, Prema 1:15,900s
 10. Kush Maini, Invicta 1:15,911s
 11. Roman Staněk, Trident 1:16,462s

Sobota: Sladký sprint pro budoucího pilota F1

O sobotním poledne zdravilo jezdce tropické vedro. Obrácené pořadí top 10 kvalifikace znamenalo pole-position pro Kushe Mainiho před Bearmanem, Martim, Hadjarem, Barnardem a Aronem. Nejlepší reakci na startu ovšem měl Bearman a před Mainiho se ve druhé zatáčce vtěsnal i Marti. Za nimi absolvovali první kolo Barnard, Aron a Colapinto. Budoucí jezdec Haasu-F1, Bearman  poté šikovně hájil sekundový náskok před Martim a Mainim. Mělo se mu to podařit před dobrým Španělem a Estoncem Paulem Aronem až do cíle.

Na opačném konci výsledkové listiny „visel“ Roman Staněk. Bojovat o poslední místo s chronickým „backmarkerem“ rázu Villagomeze jistě neodpovídá talentu a nárokům vítěze Melbournského sprintu. Morávákově trpké sobotě „nasadilo korunu“, když ho 3 kola před koncem Mexičan předjel…

Výsledek sprintu F2 ve Spielbergu:

 1. Oliver Berman, Prema
 2. Josep Marti, Campos
 3. Paul Aron, Hitech
 4. Gabriel Bortoleto, Invicta
 5. Dennis Hauger, MP
 6. Jak Crawford, DAMS
 7. Kush Maini, Invicta
 8. Joshua Durkasen, AIX

 

 1. Roman Staněk, Trident

Neděle: Je Bortoleto lepší, než Bearman s Antonellim?

Pro polemena Haugera začal závod jako noční můra: jeho vůz se na startu do zaváděcího kola nerozjel! Stejné trápení potkalo i Crawforda. A tak se na pole-position ocitl Joshua Dürksen ze stáje AIX. Pilot z Paraguaye vyrazil bez chyby a po prvním kole vedl před Bortoletem, Colapintem, Aronem a Hadjarem. Ve 4. kole se ovšem Jižní Amerika prosadila před Střední a první místo převzal Brazilec Gabriel Bortoleto. O dvě kola později byl na druhém místě další Jihoameričan: Dürksena předjel i Franco Colapinto. Výměny pneumatik absolvovala špička již o čtvrtinu závodu, přičemž jen Colapinto volil odlišnou strategii. Roman Staněk jel stejnou taktiku jako Colapinto, neuspořilo mu to ale obnovný boj s Villagomezem o červenou lucernu. Moravák ho ukončil tím, že Mexičana poslal v bývalé Krainerově zatáčce do štěrku, za což fasoval penalizaci 10 sekund.

Po polovině ze 40 kol tedy byl na špičce Argentinec, nejrychlejším jezdcem na trati ale byl Bortoleto, který nechal Martiho s Hadjarem relativně daleko za sebou.  13 kol před cílem pustil Marti Hadjara před sebe, ten ale nedokázal Bortoletův náskok patřičně stáhnout.

Pořadí na trati se srovnalo 8 kol před cílem, kdy pneumatiky měnil i Colapinto. Na trať se vrátil jako 8. a se svěžím obutím postupoval kupředu. Závod vyhrál bezchybný Bortoleto před Colapintem, který těsně před koncem předjel oba vozy Campos Racingu.

Pro AIX-Racing znamenala také neděle povedeného rakouského víkendu bodový zisk: Dürksem dojel 7. a Barnard 9.

Roman Staněk za to musí zachovat klid, což jistě není po dalším dojezdu na chvostu klasifikace lehké…

Výsledek závodu F2 ve Spielbergu:

 1. Gabriel Bortoleto, Invicta
 2. Franco Colapinto, MP
 3. Isack Hadjar, Campos
 4. Josep Marti, Campos
 5. Enzo Fittipladi, Van Amersfoort
 6. Paul Aron, Hitech
 7. Joshua Dürksen, AIX
 8. Amaury Cordeel, Hitech
 9. Taylor Barnard, AIX
 10. Zak O´Sullivan, ART

 

 1. Roman Staněk, Trident

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít