Formule 1 schválila radikální změny, znevýhodní vítěze

Formule 1 schválila radikální změny, znevýhodní vítěze

Týmy formule 1 odsouhlasily radikální změny pravidel, které vejdou v platnost od příštího roku. Týkají se např. změny v rozpočtovém stropě, nebo omezeného počtu hodin v aerodynamickém tunelu dle výsledků v poháru konstruktérů.

Po dlouhých týdnech diskusí mezi týmy, FIA a šéfy F1 došlo k elektronickému odhlasování nových pravidel.

Z různých zdrojů (Autosport, BBC) bylo potvrzeno, že se změnami souhlasila většina týmů. Původní rozpočtový strop stanovený na 175 milionů dolarů ročně bude od příštího roku snížen na 145 milionů dolarů, o rok později na 140 a od roku 2022 bude stanoven na pouhých 135 milionů dolarů.

S radikálním snižováním rozpočtového stropu nesouhlasilo především Ferrari, které vyhrožovalo „prosazováním své DNA v jiné motoristické závodní sérii“, jednoduše řečeno odchodem. McLaren by naopak schválil rozpočet stanovený na pouhých 100 milionů dolarů ročně.

Do rozpočtového stropu nebudou zahrnovány komponenty, které navrhují a vyvíjejí velké týmy, ale následně je prodávají soukromým týmům.

Kromě rozpočtového stropu budou zavedeny změny také v testování v aerodynamickém tunelu. Bude nastaven systém, ve kterém budou zvýhodňovány pomalejší týmy – tzn. mistři světa z předchozího roku budou testovat nejméně hodin, naopak tým, který skončil na chvostu startovního pole, bude mít k dispozici čas na víc. Daný čas se bude procentuálně odvozovat od referenčního času.

Nová pravidla musí schválit už jen Světová rada motorsportu FIA. Stejně jako v případě hlasování o změně pravidel mezi týmy, vedením F1 a FIA by se mělo jednat o elektronické hlasování. Online schůze by měla zasedat v polovině června.

Sdílejte na:
Zavřít