Finále italské F4 v Mugellu: Antonelliho výuční list

Finále italské F4 v Mugellu: Antonelliho výuční list

Podobně, jako před týdnem v Německu, cestoval Anrea Kimi Antonelli i k poslednímu podniku italského šampionátu F4 s velkým náskokem (64 bodů). 16letý Ital se ovšem nespokojil s pouhým „sbíráním bodů“ – titul mistra si vybojoval stylově klasickým zbůsobem: dalšími třemi prvními místy!

1. závod, sobota: Antonelli titul je „v suchu“

Již pátečních kvalifikací využil Antonelli opětně k tomu, aby demoralizoval konkurenci. Nejrychlejší byl sice jen o necelé 2 desetinky – ale bylo to prostě zase on, komu patřila „jednička“. Novopečený britský mistr Alex Dunne (US) směl vyrazit z druhého místa, za ním se kvalifikovali Antonelliho týmoví kolegové od Premy, černoch Ugo Ugočukwu a Charlie Wurz.
Do závodu vyrazil Antonelli pod hrozivě tmavou oblohou, ale na suché vozovce, výborně. Dunne se dokázal držet v jeho závětří jen pár kol a i po předlouhé neutralizaci v polovině závodu reagoval Antonelli perfektně. Dojel si pro 10. vítězství roku a zároveň předčasně pro titul italského mistra. Má prostě „vyučeno“ a je jistě připraven pod křídly Mercedesu dobýt i vyšší cíle.

Za Dunnem si pro jeden z nejlepších výskedků sezony dojel Nor Martinius Stenshorne (Van Amersfoort) – dokázal tak porazit borce Premy, Wurze s Camarou. Uspokojivý konec sezóny zažili v Mugellu i Brando Badoer, který dojel 10. a Emmo Fittipladi na 11. pozici.

2. závod, neděle: 12. triumf Antonelliho

Antonelli si i pro druhý závod víkendu připravil nejlepší výchozí pozici – a dominoval i za nedělního poledního slunečna v Toskáně. Na startu za ním stáli kolega James Wharton, dobrý Polák Kaszper Sztuka (US) a Dunne.

Závod, který zhatily dvě neutralizace, patřil od startu až do cíle novému mistrovi. O další místa na stupínku vítězů se za ním přetahovali především Dunne, Sztuka a Camara. Na pódium směli společně s Italem nakonec Ir a Brazilec, zatímco se Polák stal obětí pochroumaného spoileru a skončil čtvrtý. Pro bodík si dojel i Fittipaldi. Skončil 10., hned za Mayou Waug, rychlejším z dvojice děvčat v poli 41 monopostů.

3. závod, neděle večer: Kimiho hattrick

Poslední závod víkendu v Mugellu a tím i sezóny 2022 měl start v 18:00h a na trať začal padat soumrak. Jedinou nepatrnou kaňkou na Antonelliho senzačním „výučním listu“ při tom bylo, že mu pole position tentokrát o 3 setinky „vyfoukl“ týmový kolega Raffael Camara. Za třetím vozem Premy s Ugo Ugočukwem v kokpitu znovu číhal Sztuka.

Neutralizace na sebe tentokrát nechala po startu čekat jen několik sekund: Sztuka s Camarou se totiž neshodli hned v první zatáčce a závod pro ně skončil ve štěrku. Podobným dobrodružstvím se Antonelli dokáže jako zázrakem vyhnout – i to zněj udělalo velkého šampiona. Jakmile se dostal na špičku, tak jí již nedal z ruky a dojel si pro 13. vítězství sezóny. Tým Prema, který měl v Mugellu hodně fandů, mohl sezónu zakončit jaksepatří trojitým triumfem: za Antonellim dojeli Ugočukwu a Charlie Wurz. Sebevědomí pro ročník 2023 mohl 9. místem načerpat i Brando Badoer.

„A týmy se pak rozutekli domů do zimní přestávky…“ Takto se reportáž ovšem zakončit nedá. Hned s průjezdem cílem posledního závodu ročníku 2022 totiž začala sezóna 2023! Týmy v Mugellu zůstaly, aby zde v pondělí a v úterý testovaly nové jezdce a sestavy. Však se to v paddocku jen hemžilo nadšenými tatíky se svěžími ratolestmi a kufříkem peněz v ruce…

Celkové hodnocení italského šampionátu ACI formule 4 roku 2022:

  1. Kimi Antonelli, Prema 362 b.
  2. Alexander Dunne, US 258 b.
  3. Rafael Camara, Prema 239 b.
  4. Charlie Wurz, Prema 198 b.
  5. James Wharton, Prema 166 b.
  6. Kacper Sztuka, US 162 b.
  7. Martinus Stenshorne, Van Amersfoort 122 b.
  8. Barnard Taylor, PHM 103 b.
  9. Marcus Amand, US 94 b.
  10. Ugo Ugočukwu, Prema 84 b.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít