FIA přezkoumala Hamiltonův přechod přes trať

FIA přezkoumala Hamiltonův přechod přes trať

Mezinárodní automobilové federace zvažuje, zda by neměla zpřísnit tresty pro piloty, kteří vstoupí na aktivní závodní dráhu, jako to udělal Lewis Hamilton na VC Kataru po nehodě v prvním kole.

Lewis Hamilton dostal od komisařů pokutu 25 000 eur (v přepočtu 616 778 korun) a mimo jiné obdržel i podmíněnou pokutu ve stejné výši za vstup na závodní dráhu bez povolení traťových maršálů, když závod nebyl pozastaven a na trati byly stále přítomny ostatní monoposty. Britský závodník byl vyřazen ze závodu po kolizi s týmovým kolegou, Georgem Russellem, v první zatáčce.

Komisaři konstatovali, že Hamilton „přešel trať, na které v té době probíhala akce, a dosáhl okraje trati jen několik sekund předtím, než vůz 63 [George Russell – pozn. red.] přijel ve vysoké rychlosti po výjezdu z boxů“, a poté „pokračoval v chůzi podél trati, až nakonec trať opustil“.

Hamilton se na po závodním slyšení se sportovními komisaři za incident velmi omlouval. Mimo pokut dostal britský závodník i formální napomenutí.

Mezinárodní automobilové federace v dnešním prohlášení uvedla, že posoudí, zda by tresty za podobné incidenty neměly být přísnější.

„FIA přezkoumává incident, při kterém Lewis Hamilton během Velké ceny Kataru přešel trať, na které se stále nacházely monoposty. FIA bere na vědomí, že Lewis [Hamilton] se během následného slyšení stevardů za incident omluvil a uznal, že přechod byl vážným porušením bezpečnosti. Nicméně vzhledem k jeho statusu jako vzoru je FIA znepokojena dojmem, který jeho jednání mohlo vyvolat u mladších jezdců.“

Dnešní vývoj navazuje na incident v italské Franciacortě v rámci mistrovství světa v motokárách, který se stal ve stejný den jako incident na VC Kataru, a při němž si jeden ze závodníků vážně poranil nohu. Joe Turney byl sražen motokárou soupeře, když se snažil vrátit do závodu poté, co se roztočil při kolizi s Gabrielem Gomezem. Turney den poté musel podstoupit operaci pravé nohy.

V roce 2014 zemřel závodník sprintových vozů, Kevin Ward, poté, co ho během závodu v Canandaigua Motorsports Park srazil soupeřův vůz – řízený Tonym Stewartem. Ward vystoupil ze svého havarovaného vozu a gestikuloval na protijedoucí auta.

Sdílejte na:
Zavřít