F3 v Zandvoortu: Hauger si připravil tři mečboly

Zlaté poháry mistrovství FIA F3 si na renovované trati v Zandvoortu rozebrali Dennis Hauger, Arthur Leclerc a Victor Martins. K finále šampionátu v Soči ovšem pocestují za tři týdny s realistickou nadějí na zisk titulu mistra již jen Nor Dennis Hauger a Australan Jack Doohan. Doohan by ovšem musel dohnat ztrátu 43 bodů…

Sobotní sprinty: Zatím nejlepší výsledek Charouz Racing Systemu v F3

70 000 nadšených nizozeských fandů potešila formule 3 již v sobotu dvěma zábavnými závody. Dopoledne viděli 24 kol trvající duel o vítězství mezi polemanem Arthurem Leclercem (Prema) a senzačně konkurenceschopným vozem Charouz Racing Systemu s Loganem Sargeantem v kokpitu. Bratr pilota Ferrari F1 byl nakonec v cíli těsně před Američanem a Japoncem Iwasou (Hitech), přesto se jednalo o jeden z nejlepších výkonů české stáje ve této třídě vůbec. Zdeněk Chovanec ve druhém z vozů Antonína Charouze se učil na 26. pozici, čímž se klasifikoval přesně před pilotem Hitechu Romanem Staňkem. Hunter Yeany závod po nehodě nedokončil.

Charouzova spolehlivá jednička Saergant dojel na bodech i odpoledne – i když tentokrát jen jako desátý. Chovanec si polepšil na 20. pozici a Roman Staněk skončil 15.

Své první vítězství ve FIA F3 za to slavil francouzský junior Renaultu, Victor Martins na voze domácí stáje MP. Prosadil se při tom v dalším napínavém závodě jen o 0,4s před krajanem Clementem Novalakem (Trident).

S pohledem na celkovou tabulku ovšem zajímaly především výsledky Dennise Haugera (Prema) a Jacka Doohana (Trident). Svou bodovou ztrátu dokázal Australan dopoledne nepatrně dotáhnout tím, že dojel bezprostředně před Norem jako šestý. Odpoledne oba nebodovali po „nervozních“ představeních vůbec.

Nedělní závod: Hauger blíže k titulu

Jak známo, má pochybná snaha FIA o vyumělkované vyvolání napětí v neděli svého konce: Dobré startovní pozice se nerozdávají dle „u zeleného stolu vymyšleného klíče“, ale na základě časů, dosažených v páteční kvalifikaci.

Směrem Tarzanovy zatáčky proto hleděl z pole position Dennis Hauger a jeho velký konkurent Jack Doohan stál za Davidem Schumacherem a Victorem Martinsem na čtvrtém místě. S jezdců s „vazbou na český sport“ měl naděje na body vlastně zase jen 11. Logan Sargeant. Američanovy sobotní výkony potvrdily, že jeho tvrzení „jsme tu mnohem konkurenceschopnější, než prozrazuje výsledek kvalifikace“ nebylo pouhým tlacháním do větru nedaleké Norzdee. Úkolem tedy bylo, Charouzovi potřetí za sebou vylepšit bodové konto.

Hauger hned na startu předvedl, že to se ziskem titulu myslí naprosto vážně a nekompromisně blokoval agresivního Schumachera. Nor si tak udržel první místo před Němcem, Martinsem, Novalakem, Smoljarem a Doohanem, který nevyrazil právě nejlépe. Saergantovi patřila po souboji s Crawfordem a Colletem počátečně 9. pozice, Staněk držel 15. místo.

Na tomto pořadí se v první polovině závodu nic nezměnilo. Hauger dokázal těžit ze skutečnosti, že se Schumacher s Martinsem, Novalakem, Smoljarem a Doohanem navzájem potýkali a vybudouval si 2 sekundový náskok.

7 kol před cílem měl Saergant jízdy za krajanem Crawfordem dost a čistě ho vybrzdil v první zatáčce. O čtyři kola později měla i Martinsova trpělivost se Schumacherem konce. V převýšené vracečce za boxy do Němce vrazil a poslal ho do svodidla – sám si tak vysloužil 10 sekundovou penalizaci. Závod skončil za neutralizace vítězstvím Haugera před Novalakem, Smolyarem a Doohanem. Logan Sargeant zaokrouhlil svůj silný víkend pěkným 6. místem za Colletem. Roman Staněk byl klasifikovaný jako 13., ostatní dva jezdci Charouz Racing Systemu dojeli na pozicích 22 (Yeany) a 24 (Chovanec).