F2: Výborný Juri Vips ovládl i nedělní závod v Baku

F2: Výborný Juri Vips ovládl i nedělní závod v Baku

Estonec Juri Vips přišel vyhrávání ve formuli 2 na chuť a po včerejším sprintu vyhrál v Baku i nedělní hlavní závod. Charouz Racing System tentokrát zůstal bez bodů, ohledně výkonu Davida Beckmanna ale mohla u čechů vládnout spokojenost: Němec se celý závod držel v top 10 a jen penalizace ho připravila o další bodík.

V nedělní poledne se za poněkud chladnějšího počasí v Baku Liam Lawson konečně dočkal: směl sklidit plody svého pátečního výkonu v kvalifikaci a postavit svou Hitech Dallaru na zaslouženou pole position. Hned vedle něj v první řadě ovšem číhal jeho rozjetý týmový kolega Juri Vips, který teprve včera odpoledene slavil své první vítězství ve formuli 2. Podceňovat nesměl maličký Novozélanďan ani jezdce bezprostředně za ním: druhou řadu tvořili junioři Renaultu a Sauberu, Oscar Piastri (Prema) s Théem Pourchairem (ART) a třetí řadu rychlý Brit Daniel Ticktum (Carlin) s Lawsonovým krajanem Marcusem Armstrongem (DAMS). Z českého hlediska byla výchozí pozice před závěrečným závodem F2 v Azerbajdžánu složitější: David Beckmann startoval ze 13., Guilherme Samaia z 20. místa.

„Vyhrát sprint do první zatáčky, během prvních kol vybudovat náskok a pak počkat, až se všechno kolem uklidní…“. tak shrnul svůj plán nedělního závodu na 28 kol poleman Lawson – plán, který mu vůbec nevyšel. Po zhasnutí startovních světel se prosadil senzačně naladěný Vips, a během prvního kola Lawsona předjel i Piastri. O několik zákrutů později strčil Ticktum do outu nejen Pourchaireho, ale i Armstronga, což mělo důsledkem trest pro Brita a  vyjetí safety caru. Ze situace těžil mimo jiné i Charouzův Beckmann. Chaosem startu prošel bez úhony a postoupil na bodované 9. místo, zatímco jeho kolega Samaia musel měnit rozpáranou zadní pneumatiku.

Po restartu o dvě kola později Lawson mnohé napravil tím, že se posunul před Piastriho zpět na druhé místo. V těsném semknutí jim následovali Boschung, Daruvala, Čou, Shwartzman, Drugovich a znovu velmi konkurenceschopný Beckmann.

Právě, když si Lawson připravoval Vipse k předjetí, tak ho stihla další pohroma: za blokování Pourchaireho po první zatáčce na něj ředitelství uvalilo 10 sekundovou penalizaci. Za nimi zatím polykal soupeře za soupeřem výborně naladěný Robert Schwartzman (Prema).

Výměny pneumatik absolvovala špička již během úvodních 10 kol, po kterých znělo pořadí Vips, Piastri, Shwartzman a Boschung. Beckmann sice držel dobré 9. místo, jeho zastávkou v boxech a i následující obranou akcí v první zatáčce se ovšem  zabývali komisaři. Nakonec rozhodli, že jezdce Charouz Racing Systemu „obdaří“ 5 sekundovou penalizací, což ho po padnutí šachovnicové vlajky odsunulo z 10.pozice „na trati“ na nebodované 12. místo hodnocení…

20letý Estonec Juri Vips udělal i po zbytek závodu vše správně. S přehledem kontroloval Piastriho za sebou, přičemž bojoval 5 sekudami penalizovaný Australan tak i tak virtuálně spíše proti Shwartzmanovi na 3. místě. Vips si dojel pro druhé vítězsví za sebou a v cíli mu jako jeden z prvních gratuloval Dr. Marko osobně. „Rychlost jsme měli již začátkem sezóny a jsem rád, že se to konečně promítá i na výsledcích,“ shrnul estonský talent, který vedle Piastriho a Shwartzmana patří s ohledem na celkový stav šampionátu mezi velké vítěze víkendu v Baku – o to méně spokojen byl s výletem do Azerbajdžánu lídr tabulky, Číňan Čou, jehož bodový náskok se ve velké míře rozplynul.

Charouz Racing System tedy zůstal ve třetím závodě víkendu poprvé bez bodů, čechy ovšem mohlo uspokojit, že Beckmann i dnes dokázal držet tempo s piloty předních týmů ART a UNI Virtuosi. Svou „formu“ bohužel udržel i Samaia ve druhém Charouzově voze: opět uklouzl z dráhy, opět bojoval pouze s konkurence neschopným Deleddou o zadní pozice…

Výsledek nedělního závodu F2 v Baku:

  1. Juri Vips, Hitech
  2. Oscar Piastri, Prema
  3. Robert Shwartzman, Prema
  4. Felipe Drugovich, UNI-Virtuosi
  5. Ralph Boschung, Campos
  6. Liam Lawson, Hitech
  7. Jehan Daruvala, Carlin
  8. Daniel Ticktum, Carlin
  9. Christian Lundgaard, ART
  10. Lirim Zendeli, MP

    12. David Beckmann, Charouz Racing System
    18. Guilherme Samaia, Charouz Racing System 

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít