F2 v Yas Marině: Na závěr Verschoor s bodíkem pro Charouze

F2 v Yas Marině: Na závěr Verschoor s bodíkem pro Charouze

Nejen formule 1 se dnes loučila na Yas Marina Circuitu se sezónou 2021, také formule 2 absolvovala v Emirátech poslední závod roku. Svěží mistr Oscar Piastri ji zakončil stylově 6. triumfem a i v českém Charouz Racing Systemu se mohli tešit: díky 10. pozici Nizozemce Verschoora se vracejí domů s bodíkem.

Novopečený šampion Piastri směl startoval do derniéry jak se patří – z pole position. Velkým překvapení kvalifikace byl pilot stojící na druhém místě. Byl jím Jack Doohan, který se tedy po debutu před týdnem v kokpitu MP-F2 opravdu výborně zabydlel. Jakoby symbolicky následovali na gridu oba „velcí poražení ročníku 2022“, Kuan-jü Čou (UNI-Virtuosi) a Robert Shwartzman (Prema).  Piloti Charouz Racing Systemu Robert Verschoor a Guilherme Samaia šli do posledního závodu roku z pozic 16 a 21.

Hned od prvních metrů po startu demonstroval Piastri svou převahu a snadno ujel Doohanovi se Čouem. Číňan s Australenem si hned rozdali ostrý souboj stejně tak Shwartzman s Lawsonem hned za nimi. Koncem prvního kola ovšem oba protinožci neudrželi své vozy na trati. Doohan skončil v hrazení a Lawson ztratil po „hodinách“ a zastávce v boxech několik pozic. Charouzův dobrý Verschoor využil chaosu ke skoku na 12. místo, Samaia byl po úvodu 17.

Po ukončení následující neutralizace vedl Piastri svým nenápadným, očividně ale neodolatelným způsobem a před třetinou závodu měnil na svěží pneumatiky. Stejně tak udělali i Čou se Shwartzmanem a oba jezdci Charouz Racing Systemu.

Ani po zbytek závodu si Piastri nedovolil chybičku a korunoval svůj mistrovský rok 6. vítězstvím. Za ním dojel Čou jasně druhý a v trojboji o třetí pozici se prosadil Drugovich před Pourchairem a Shwartzmanem.

Statečný vítěz ze Silverstone, Verschoor ještě 4 kola před koncem držel bodované 10. místo, Daruvalu s Vipsem na odklišné strategii a na svěžejším obutí za sebou ale nemohl udržet. Štěstěna se na tým ze Žebráku ale nakonec přeci jen usmála: Liam Lawson odstoupil a Ind Daruvala obdržel za přílišnou rychlost v boxové uličce penalizaci – 10. místo a bodík na konec sezóny pro Verschoora a Charouz Racing System!

A další dobrá zpráva na konec: Jezdec Charouz Racing Systemu Enzo Fittipaldi mohl opustit nemocnici v Saúdské Arábii a odletěl domů do Severní Karoliny, kde bude dále léčit svou pravou zlomenou patu.

O tom, že by se mladému US-Brazilci někdo omluvil, nebo dokonce, že by FIA převzala zodpovědnost za jeho hororový crash před týdnem na Corniche Circuitu, je ovšem ze strany světového svazu, pořadatelů a závislých médií „ticho o pěšině“. Jen jeho děda Emerson Fittipaldi popsal, jakou hrůzu prožil a jak silně mu nehoda vnuka připoměla Montreal 1982. Toto nepěkné porovnání jsme zde ovšem již tématizovali před týdnem z vlastních vzpomínek…

Výsledek hlavního závodu F2 v Yas Marině:

 1. Oscar Piastri, Prema
 2. Kuan-jü Čou, UNI-Virtuosi
 3. Felipe Drugovich, UNI-Virtuosi
 4. Theo Pourchaire, ART
 5. Robert Shwartzman, Prema
 6. Marcus Armstrong, DAMS
 7. Dan Ticktum, Carlin
 8. Juri Vips, Hitech
 9. Ralph Boschung, Campos
 10. Richard Verschoor, Charouz Racing System

16. Guilherme Samaia, Charouz Racing

Celkové hodnocení šampionátu – jezdci:

 1. Oscar Piastri 252,5 b.
 2. Robert Shwartzman 192 b.
 3. Kuan-jü Čou 183 b.
 4. Daniel Ticktum 151,5 b.
 5. Theo Pourchaire 126 b.

Celkové hodnocení šampionátu – týmy:

 1. Prema Powerteam 409,5 b.
 2. Carlin 264,5 b.
 3. UNI-Virtuosi Racing 255 b.
 4. Hitech Grand Prix 219 b.
 5. ART Grand Prix 176 b.

      10. Charouz Racing System 27 b.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít