F2 v Baku: Lawson vyrazí z pole position v neděli

F2 v Baku: Lawson vyrazí z pole position v neděli

Jen dva týdny po Velké ceně Monaka doprovází šampionát FIA F2 svou „velkou sestru“ formuli 1 znovu do ulic: startuje v metropoli Ázerbájdžánu, v Baku. Také zde čeká piloty městský okruh – i když s dlouhou rovinkou – a tak by měli být všichni po dobrodružství v Monte Carlu na úzké a pomalé zákruty dobře připraveni.

Ohledně obsazení kokpitu došlo k jediné změně: Mladý Ital Matteo Nannini, který po prvním podniku roku opustil německou stáj HWA „aby se soustředil na F3” zakotvil u týmu Campos Racing, kde vystřídal Gianluciu Petecofa. Brazilec nebyl se servisem španělů očividně příliš spokojen…

Ve volném ranním tréninku dokázal na svou překvapivě dobrou formu z Monaka navázat především outsider Ralph Boschung. Pilot týmu Campos byl dlouho nejrychlejší a teprve těsně před nedobrovolným koncem tréninku ho na špičce vystřídal Juri Vips (Hitech). Trénink totiž musel být předčasně ukončen po havárii Izrealce Nissanyho (DAMS), protože jeho vůz blokoval trať. Vepředu byli i další “mistři ulic”: dobré výsledky z Monaka potvrdili špičkovými časy jak Theo Pourchaire, tak i Oscar Piastri. Mezi ně se vloudil Robert Shwartzman. Z pohledu Antonína Charouze bylo 8. místo jeho jedničky Davida Beckmanna jistě příjemnou podívanou – zvláště proto, že Němec na této exotické trati startoval poprvé. Druhý vůz Charouz Racing Systemu s Brazilcem Guilherme Samaiou v kokpitu, zajel 18. čas.

Kvalifikace se jela již o 3 hodiny později a konala se bez Nissanyho, jehož vůz mechanici nedokázali včas opravit. Po tradiční první sérii pokusů o rychlé kolo, tedy před přezutím na čerstvé pneumatiky, se na špičce srovnali Marcus Armstrong (DANMS), Christian Lundgaard (ART), Theo Pourchaire (ART), Liam Lawson (Hitech) a Juri Vips. Piloti Antonína Charouze nedokázali držet s nejrychlejšími krok: Beckmann visel na 14., Samaia na 18. pozici. Němec při tom na provizorní pole position ztrácel jen 0,8 sekundy. S čerstvými válci Pirelli P Zero na jeho Red Bullem sponzorované Hitech Dallaře to byl Liam Lawson, kdo vyrval Vipsovi první místo a překvapilo, ze se již nikomu nepodařilo jeho čas 1:54,217 zlepšit. Maličký chlapec z Nového Zélandu tedy v nedělním hlavním závodě dostane příležitost odplaty za diskvalifikaci po vítěztví v monackém sprintu. Juri Vips ho doplní v kompletní první stratovní řadě Red Bull Hitechu, za nimi budou před dlouhým sprintem do první zatáčky číhat Oscar Piastri s Théem Pourchairem a Daniel Ticktum s Marcusem Armstrongem. David Beckmann se dokázal lehce polepšit na 13. pozici, zatímco jeko kolega Samaia porazil pouze chronického zametače pole, Itala Alessia Deleddu.

Do prvního sprintu zítra v 9:25  našeho času ovšem vystartuje 10. dnešní kvalifikace – a tím je Robert Shwarztman, který si od této sezony sliboval zcela jiné výsledky….

Výsledek páteční kvalkifikace F2 v Baku:

 1. Liam Lawson, Hitech                                                1:54,217s
 2. Juri Vips, Hitech                                                       1:54,355s
 3. Oscar Piastri, Prema                                                1:54,508s
 4. Theo Pourchaire, ART                                             1:54,639s
 5. Daniel Ticktum, Carlin                                              1:54,830s
 6. Marcus Armstrong, DAMS                                       1:54,914s
 7. Ralph Boschung, Campos                                       1:54,962s
 8. Guanyu Zhou, UNI-Virtuosi                                      1:55,112s
 9. Jehan Daruvala, Carlin                                             1:55,122s
 10. Robert Shwartzman, Prema                                    1:55,161s
  13.  David Beckmann, Charouz Racing System           1:55,336s
  20.  Guilherme Samaia, Charouz Racing System       1:57,793s 

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít