F1 chce měnit harmonogram, týmy jsou proti

F1 chce měnit harmonogram, týmy jsou proti

Cílem je snížit náklady zkrácením víkendu. Limitovány také mají být možnosti upravovat nastavení vozů před kvalifikací a závodem.

Vedení Formule 1 ve spolupráci s Mezinárodní automobilovou federací navrhuje pro rok 2021 zásadní změny týkající se závodních víkendů. Týmům se ale příliš nelíbí.

Jeden z nápadů by znamenal posun pátečních tréninků na pozdější časy, tak aby se technická přejímka dala zvládnout v pátek ráno. Týmy by tak nepotřebovaly na vozech pracovat již ve čtvrtek, což by mohlo vést ke snížení nákladů nebo dalšímu rozšíření kalendáře.

Páteční tréninky by navíc byly zahrnuty do podmínek “parc fermé”, což by znamenalo zákaz řady úprav nastavení vozů mezi nimi a zbytkem víkendu.

V součastnosti musí týmy před kvalifikací odevzdat listinu s nastavením zavěšení. Po kvalifikaci jsou vozy uvedeny do parc fermé, což znamená zákaz řady změn.

Provádět se smějí pouze základní úkony jako odvzdušnění brzdového systému či dobití akumulátorů. Změnit se smí také nastavení předního křídla, ne však jeho design.

Výjimku dostává také oprava poškození, jejíž rozsah však musí odsouhlasit technický delegát FIA.

F1_leclerc_ferrari_canada_2019

“Z formátu parc fermé z pátka na sobotu nejsme nadšení,” říká ale šéf Mercedesu Toto Wolff. “Neexistuje žádný motorsport, ve kterém byste během víkendu nesměli sáhnout na auto a já si nemyslím, že by s tím měla začínat F1, vrchol motorsportu.

Jenom si zaděláme na problémy, přijdou penalizace, protože auta budou končit ve zdi, budeme je muset opravovat.

Cílem je dosáhnout větší variability, nepředvídatelnosti, více aut se rozbije, dosáhneme jenom opaku. Budeme investovat více času a peněz do virutálního světa, protože budme vědět, že je (auta) tři dny nebudeme smět rozebrat.”

Šéf Toro Rosso Franz Tost dodává: “Nemyslím si, že tohle něco změní. My se musíme snažit zlepšit show, snížit náklady, férověji rozdělovat peníze. To jsou ty nejdůležitější body. Parc fermé je naprosto sekundární.”

Sdílejte na:
Zavřít