F1 doufá, že vyšetřování Hornera skončí co nejdříve

F1 doufá, že vyšetřování Hornera skončí co nejdříve

Formule 1 doufá, že vyšetřování šéfa týmu Red Bull Christiana Hornera ohledně obvinění z nevhodného chování bude ukončeno dříve, než začne sezóna. Sama však nemá pravomoci na to, aby proces jakkoliv urychlila.

Christian Horner se stal předmětem vyšetřování, které zahájila mateřská společnost na výrobu energetických nápojů Red Bull v souvislosti s blíže nespecifikovanými obviněními. Ta proti němu vznesla jedna ze zaměstnankyň F1 týmu Red Bull. Horner jakékoliv obvinění popřel a nedávno čelil dlouhému výslechu nezávislého advokáta, kterého společnost Red Bull pověřila, aby celou záležitost prošetřil. Zatímco Red Bull případ analyzuje, Horner zůstává ve své funkci.

Minulý týden dostal šanci promluvit při představení nového vozu pro rok 2024, které se odehrálo v domovské továrně týmu v Milton Keynes. Očekává se také jeho účast na předsezónním testování v Bahrajnu, které proběhne 2. března.

Zájem o Hornerovu aféru, stejně jako o příčiny obvinění, v posledních dnech roste a pravděpodobně ještě zesílí, až se paddock F1 sejde v Bahrajnu na zahájení letošní sezóny. V neděli vydali držitelé komerčních práv F1 krátké prohlášení, v němž vyjádřili naději, že celá záležitost bude co nejdříve vyřešena, což lze považovat za jasný vzkaz Red Bullu, aby nenechal kauzu protahovat a zastínit tak začátek sezóny.

„Vzali jsme na vědomí, že Red Bull zahájil nezávislé vyšetřování interních obvinění v Red Bull Racing,“ uvádí se v prohlášení F1. „Doufáme, že tato záležitost bude po spravedlivém a důkladném procesu při nejbližší příležitosti objasněna, a v tuto chvíli ji nebudeme dále komentovat.“

F1 sice doufá, že se situace rychle vyřeší, ale nemá žádnou formální pravomoc, která by mohla urychlení vynutit, ani se zapojit do jakýchkoli kroků proti týmu nebo Hornerovi, pokud by to považovala za nutné. To spadá do kompetence FIA, která se může rozhodnout zasáhnout, pokud existují důkazy o jakémkoli pochybení, které je v rozporu s normami, jež dodržuje.

Článek 12.2.1f Mezinárodního sportovního kodexu považuje za přestupek: „Jakákoli slova, činy nebo písemnosti, které způsobily morální újmu nebo ztrátu FIA, jejím orgánům, členům nebo výkonným činitelům a obecněji zájmům motoristického sportu a hodnotám hájeným FIA.“

Prohlášení F1 o Hornerově situaci přišlo několik dní poté, co budoucí partner Red Bullu, společnost Ford, uvedl, že situaci bedlivě sleduje. Mark Rushbrook, globální šéf Ford Performance Motorsport, v rozhovoru pro Associated Press uvedl, že automobilový gigant očekává, že Red Bull dodrží určité standardy. „Jako rodinná společnost, která se řídí velmi vysokými standardy chování a integrity, očekáváme totéž od našich partnerů,“ řekl Rushbrook.

„Zdá se nám, a bylo nám to i řečeno, že Red Bull bere situaci velmi vážně. A samozřejmě se obávají i o svou značku. A proto nechali zahájit nezávislé vyšetřování, a dokud neuvidíme, co je na tom pravdy, je pro nás příliš brzy na to, abychom se k tomu všemu vyjadřovali,“ dodává Rushbrook.

Při představení vozu minulý týden Horner uvedl, že vyšetřování jeho chování tým rozptylovalo, ale trval na tom, že to nebude mít vliv na jeho soustředění na trati. „Nevyhnutelně došlo k rozptýlení, ale tým je velmi semknutý. Všichni se soustředí na nadcházející sezónu. Takže to bylo do značné míry normální. Podpora byla fantastická.“

Sdílejte na:
Zavřít