F1 chce experimentovat: Kvalifikační závod a převrácený startovní rošt

F1 chce experimentovat: Kvalifikační závod a převrácený startovní rošt

Letošní sezóna by měla odstartovat začátkem července, na programu by měly být hned dva závody v rakouském Spielbergu. Pro druhý závodní víkend by formule 1 mohla připravit odlišný formát – jeden kvalifikační závod a převrácený startovní rošt pro hlavní (nedělní) závod.

Formule 1 si delší dobu pohrává s myšlenkou změny formátu závodního víkendu. Nejčetnějšími jsou zmínky o dvoudenním programu (tj. v pátek by se nejezdilo, celý program by se vměstnal do dvou dní), hovoří se ale i o detailech, které by mohly show zpestřit.

Během posledních let sem tam v éteru zazní zmínka o převráceném startovním roštu. Nejzajímavější je pak varianta s kvalifikačním závodem, jehož výsledky by v převráceném pořadí určovaly startovní rošt hlavního závodu.

Ross Brawn se vloni netajil svým přesvědčením, že by se některé závodní víkendy mohly odjet stylem „pokus – omyl“. S nápadem ale nepochodil, avšak současná situace nabízí přeci jen možnost podobnou strategii vyzkoušet.

V Rakousku a ve Velké Británii by se měly konat rovnou dva závody. Ten druhý by mohl sloužit jako pokusný králík. Nápad převráceného startovního roštu a dodatečného závodu chce prosadit vedení F1 a FIA.

Závodní víkend by se odjel v obdobném formátu jako dnes. Všechny tréninky by se konaly jako obvykle, místo běžné kvalifikace by ale jezdci absolvovali 30minutový kvalifikační závod, jehož startovní rošt by byl sestaven dle pořadí mistrovství světa.

Po kvalifikačním závodě by vozy spadaly pod pravidla parc fermé. Penalizace odsunu na roštu by jezdec dostal až v hlavním závodě. Kontroverzní by ovšem byl způsob, jakým by bylo určeno pořadí na roštu hlavního závodu – jezdci by se sestavili do startovních slotů dle převrácené výsledkové listiny kvalifikačního závodu.

Mercedes je proti

Nápad musí schválit všechny týmy. FIA sice zavedla „60% pravidlo“, což v praxi znamená, že pokud se shodne většina, je novela pravidel schválena. Tento způsob hlasování se dá ale aplikovat jen tehdy, je-li schválení považováno za urgentní.

Převrácený startovní rošt je ovšem nápad, jehož schválení není pro chod formule 1 důležité. Je tedy potřeba souhlas všech. Mercedes se ale vůči nápadu ohradil.

Stříbrné šípy byly jediné, které svůj nesouhlas daly jednoznačně najevo, naopak Ferrari vyjádřilo podporu. Některé týmy si zažádaly o čas na rozmyšlenou.

Během týdne by se o změně mělo znovu hlasovat. Mercedes bude nadále v opozici, zástupci týmu uvedli, že nebudou souhlasit se zavedením lstivých pravidel.

Dvojitých závodů může být více

Dosud se v souvislosti s dvěma závody hovoří pouze o Red Bull Ringu a o Silverstonu. Je ovšem možné, že dvojitých (nebo dokonce trojitých) závodů bude více. Některé destinace by mohly být v průběhu sezóny opětovně navštíveny, budou-li jiné země kvůli covidu-19 přísnější v uvolňování restrikcí.

Jedním z návrhů je také dvojitý závodní víkend v Bahrajnu. Blízký východ by měla formule 1 navštívit ve finální části sezóny. Počítá se s dvěma lokacemi – Bahrajn a Abú Zabí.

Sdílejte na:
Zavřít