ePrix Saúdské Arábie: Úvodní noční show vyhrál de Vries

ePrix Saúdské Arábie: Úvodní noční show vyhrál de Vries

V první kvalifikaci letošní sezony s novým formátem to bylo velmi vyrovnané, avšak pole position nakonec vybojoval Stoffel Vandoorne. Úradující mistr světa Nyck de Vries startoval až ze třetího místa za Jakem Dennisem. Závod ovládl Mercedes, který získal double.

Kvalifikce

Od letošního roku je nový formát kvalifikace, kdy jsou jezdci rozděleni do dvou skupin, ze kterých se postupně dostávají do finále.

V první dvanáctiminuté fázy skupiny A na trať vyjelo prvních 11 jezdců – Frijns, Bird, Vandoorne, Rowland, di Grassi, Wehrlein, Vergne, Sette Camara, Askew, Turvey a Buemi. Po prvních pokusech se v čele usadil Frijns před Birdem a di Grassim, kde se udržel až do konce. Do části duelů se dostal také Bird, Varndoorne a Rowland.

Ze skupiny B byl nejrychlejší de Vries. Do dalšího kola kvalifikace se dostal dále Cassidy, Dennis a Lotterer. Mortara nezvládl svůj monopost a v první zatáčce skončil v bariéře a byly vyvěšeny žluté vlajky.

V prvním duelu se utkal vítěz skupiny A Frins se čtvrtým Lottererem ze skupiny B, který porazil Frijnse o více jak desetinu vteřiny a postoupil do semifinále.

Druhý duel byl ve znamení boje mezi Dennisem a Birdem, ve kterém jako vítěz vyšel Dennis, avšak nebyl rychlejší než Lotterer.

Ve třetím duelu se proti sobě postavili Vandoorne a Cassidy. Ačkoliv se zdálo, že vše hraje ve prospěch Cassidyho, tak poslední sektor se podařil lépe jezdci Mercedesu, čímž si pojistil postup.

V posledním duelu poměřili síly Rowland a de Vries. Nizozemec vydělal na Rowlandově chybě a stal se poslendím účastníkem semifiálne.

V semifinále proti sobě nastoupil Lotterer s Dennisem a Vandoorne s de Vriesem.Lotterer s jasným náskokem šesti desetin postoupil do finálního rozstřelu o pole position. Zatímco v interním souboji Mercedesu se podařil lépe start de Vriesovi, avšak posléze chyboval, díky čemuž se do finále dostal o čtyři desetiny Vandoorne.

Po pětiminutové pauze došlo na velké kvalifikační finále. Jako první na trať vyjel Dennis a ujal se prozatimního vedení. Avšak de Vriesovi se jeho kolo povedlo mnohem lépe a s náskokem tří desetin si pojistil start z pole position a s tím i dva mistrovské body.

Závod

Vandoorne si v klidu ubránil první pozici, zatímco za ním jednoucí Dennis v první zatáčce ztratil místo na úkor druhého mercedesu de Vriese. Brzký konec potkal da Costu, jehož monopost byl po startu poškozen, kvůli čemuž musel odstoupit. Po prvních pár kolech bylo pole stále těsně za sebou. V pátém kole jako první využil útočného módu di Grassi a předjel čtvrtého Lotterera. Němce posléze následovali s aktivací  i další jezdci. Přesto se v čele pořadí nezměnilo.

Téměř v půlce závodu vyjel na trať safety car poté, co havaroval Rowland s Frijnsem, přičmež skončil Rowland v 17. zatáčce v bariéře. Závod byl restartován se zbývajícími 27 minutami. Duo Mercedesu mělo pohodlný dvouvteřinový náskok, zatímco se za nimi musel Dennis bránit před Lottererm. Oba opět aktivovali útočný mód. Stejně tak činili i jezci v čele. Ovšem Vandoorne netrefil útočnou zónu a ztratil tak pozici na úkor de Vriese.

Lotterer nakonec díky útočný mód překonal a svoji pozici tvrdě bránil. Dennis si později stěžoval, že Lotterer dvakrát změnil stopu. Přesto Němec zůstal před ním. Nicméně o pár kol později Dennis zajútočil, ale nedobrzdil a ocitl se mimo trať, kvůli čemuž se propadl za Birda. Mezi tím se náskok de Vriese a Vandoorna navýšil na více jak šest vteřin.

Deset minut před koncem se v 18. zatáčce dostal Dennis před Lotterera, avšak neobešlo se to bez kontaktu. Dennis si stěžoval na defekt pneumatiky, přesto před Němcem ubránil. Ten se naopak musel dívat za sebe, jelikož jej dojížděli Bird, di Grassi a Cassidy. V samotném závěru se Lotterer propadl za všechny tři jmenované.

Tři minuty před koncem přidalo vedení závodu ještě dalších 5:15 minuty navíc, což je nové pravidlo, kdy se přidává čas za safety carem. Lotterer se propadal stle hlouběji, zatímco Dennis téměř dojel oba Mercedesy, které bojovaly o vítězství. Nicméně stále na ně ztrácel přes tři vteřiny.

Obrázek

 

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Barbora Goldmannová)
Sdílejte na:
Zavřít