DTM po Hockenheimu: O mistrovi rozhodne až Norisring

DTM po Hockenheimu: O mistrovi rozhodne až Norisring

Do předposledního podniku Deutsche Tourenwagen Masters v Hockenheimu nastoupil junior Red Bullu Liam Lawson (AF Corse-Ferrari) s náskokem 11 bodů na Wittmanna (Walkenhorst-BMW), 13 bodů na Kelvina Van der Lindeho (Abt-Audi) a 21 bodů na Maxiho Goetze (HRT-Mercedes).

K předčasnému rozhodnutí o titulu nedošlo. Naopak: po vítězství van der Lindeho v sobotu a Auera v neděli je situace před velkým finále na Norisringu ještě pořád vyrovnaná…

Sobota: Van der Linde a jeho pobočník Rockenfeller kralovali Motodromu

Jihoafričan Kelvin van der Linde a jeho stáj Abt-Audi si očividně včas vzpoměli na svou výbornou formu ze začátku sezóny a do Hockenheimu přijeli senzačně připraveni. V kvalifikaci si Kalvin zajistil 4. pole position roku před Lucasem Auerem, velkým konkurentem v boji o titul, Liamem Lawsonem a Daniele Juncadellou. Výborně se 10. časem předvedl debutant Marvin Dienst (Muecke-Mercedes), zatímco hvězdný Lucas di Grassi slavil svůj návrat do vozu GT s týmem Abt jen z 18. startovní příčky.

„Nebude lehké ho udržet, v tréninku byl o tolik rychlejší,“ prorokoval směrem van der Lindeho před startem Lawson – a měl pravdu. Startovalo se za naprosto optimálních podmínek – slunečno a 20 stupňů Celsia. Sobota totiž nepatřila van der Lindemu jen dopoledne, ale i v závodě. Po zhasnutí startovních světel se dobře ubránil před Auerem a při prvním průjezdu vracečkou na konci Paraboliky mu na pomoc přišel i zcela přemotivovaný Arjun Maini. Ind tam totiž brzdil příliš pozdě a „sestřelil“ nešťastného Auera…

Po následující neutralizaci zvládl van der Linde restart opět naprosto suverénně, za ním se seřadili Goetz a Lawson.

Zatímco lídři absolvovali své výměny pneumatik relativně brzy, byli to dva jiní jezdci, stavějící v boxech později, komu patřila druhá polovina závodu: novopečený pilot Williamsu Alex Albon a van der Lindeho týmový kolega Mike Rockenfeller.  Oba závěrem s velkým úspěchem postupovali kupředu – Anglo-thajec poskočil na druhou pozici díky výborně načasované zastávce, Němec díky tvrdému sportu na trati.

Wittmannův BMW odpadl krátce před koncem – a to byla fáze, kdy v Hockenheimu začal na čerstvém obutí „kouzlit“ zkušený Rockenfeller. Rychle „vyřídil“ šestého Juncadellu, pak i Mutha, aby se 2 kola před koncem s úspěchem vrhl na Goetze. V posledním kole se v krásném duelu prosadil i vůči Lawsonovi. Jejich vozy se při tom několikrát dotkly – prostě sport jako za nejlepších časů DTM!

Rockenfeller tím kolegovi van der Lindemu pomohl do čela tabulky – jeho akce viděl maličký Lawson v cíli samozřejmě poněkud kritičtěji… Výsledek znamenal, že Jihoafričan měl na kontě v sobotu odpoledne 188 bodů stejně tak jako Novozélanďan. Následovali Wittmann s Goetzem – rovněž se stejným počtem bodů, 165!

Debutant Dienst dojel po dobrém závodě 11. a i obě děvčata v poli, Floerschová a Hawkwyová předvedla na místech hned za ním relativně konkurenceschopné výkony.

Výsledek DTM v Hockenheimu – sobota:

 1. Kelvin van der Linde, Abt-Audi
 2. Alexander Albon, AF Corse-Ferrari
 3. Mike Rockenfeller, Abt-Audi
 4. Liam Lawson, AF Corse-Ferrari
 5. Maximilian Goetz, HRT-Mercedes
 6. Esteban Muth, T3-Lamborghini

Neděle: Auer vedl do cíle „armádu penalizovaných“

Výborná hockenheimská forma van der Lindeho neopustila ani přes noc. Demonstroval to v neděli dopoledne svou druhou pole position víkendu znovu před Auerem. Třetí čas zajel „zlý muž soboty“ (byl ovšem za trest posunut o 5 míst dozadu) Arjun Maini před Lawsonem. Zbývající dva adepti na titul si nepřipravili právě výhodné výchozí pozice: Goetz směl vyrazit z 8. místa, Wittmann jen z 10. pozice.

Scénář startu tedy měl na špičce stejné protagonisty, jako v sobotu – jeho průběh ovšem byl odlišný. Van der Linde se tentokrát agresivnímu Auerovi neubránil a Maini brzdil ve vracečce včas. Rakušan se tedy z prvního kola vrátil jako první, zatímco se za ním rozpoutala královská bitva mezi oběma lídry šampionátu van der Lindem a Lawsonem. Honička a strkanice s „výměnou laku“ na nejvyšší úrovni! Stewartové to ovšem viděli jinak a uvalili na Jihafričana 5 sekundovou penalizaci. Smůlu měl Kelvin i v boxech, kde jeho mechanici nepředvedli právě „perfect job“. Chyboval ovšem i Lawson, když při výjezdu z boxů přejel bílou čáru …

A tak vedl po úvodních 30 minutách na trati Auer jasně před Lawsonem. Za nimi se van der Linde nemohl dostat před Goetze, s ohledem na jeho penále ovšem byl i za Ellisem a Albonem.

Koncem závodu bylo jasné jen jedno: synovec Gerharda Bergera, Lucas Auer si dojel pro jasné druhé vítězství sezóny před Lawsonem. Za nimi ovšem přibylo tolik různých penalizací, že přehled o pořadí zachoval již jen počítač časomíry. A ten vykalkuloval, že bronzový pohár dostane Goetz. Van der Linde sebral v neděle jen bodík, Wittmann se s další nulou z boje o titul pravděpodobně rozloučil.

Za týden na Norisringu tedy bude v Německu nesmírně populární Liam Lawson obhajovat náskok 14 bodový náskok na van der Lindeho. „Domácí“ Maxi Goetz je po Hockenheimu třetí s odstupem 26 bodů.

Výsledek DTM v Hockenheimu – neděle:

 1. Lucas auer, Winward-Mercedes
 2. Liam Lawson, AF Corse-Ferrari
 3. Maximilian Goetz, HRT-Mercedes
 4. Philipp Ellis, Winward-Mercedes
 5. Daniel Juncadella, GruppeM-Mercedes
 6. Alex Albon, AF Corse-Ferrari

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít