Druhý sprint F2 v Baku: První triumf Vipse, Beckmann druhý

Druhý sprint F2 v Baku: První triumf Vipse, Beckmann druhý

Své první vítězství ve formuli 2 slavil v sobotní odpoledne v Baku 20letý Estonec Juri Vips z týmu Hitech. Po vítězství sahal i David Beckmann ze stáje Charouz Racing System – nakonec dojel jako výborný druhý pro nejlepší výsledek české stáje tohoto roku.

Je to výsledek dopoledního sprintu, co rozhoduje o postavení na startu v sobotu odpoledne – a tak se směl na pole position těšit desátý z prvního závodu dne, Bent Viscaal (Trident). Pravidlo o obráceném pořadí prvních deseti vítali jistě i u Charouz Racing Systemu, znamenalo přeci, že směl David Beckmann vyrazit jako druhý před Vipsem (Hitech), Armstrongem (DAMS), Boschungem (Campos) a Pourchairem (ART).

Obrýlený nizozemský poleman na startu sice nezaváhal, výborně naladěný Beckmann ovšem pojal úvod mnohem agresivněji. Hned lídra atakoval a po několika zákrutech „na hraně nehody“ se podařilo: převzal vedení! Piloti poté měli možnost „zchladit hlavy“, protože se po strkanicích a výpadcích Čoua, Zendeliho, Boschunga a výměny nosu Pourchaireho na dvě kola neutralizovalo.

Po povedeném restartu se za Beckmannem s Viscaalem seřadili Vips, Daruvala, Armstrong a Shwartzman. Guilherme Samaia ve druhém monopostu Antonína Charouze držel slibné 14. místo. Ve čtvrtém kole změnilo „nebezpečí v Beckmanově zpětném zrcátku“ podobu: Juri Vips totiž převzal od Viscaala druhou pozici.

Po dalších třech kolech ovšem vyjel na trať znovu safetycar: Roy Nissany totiž strčil Richarda Verschoora do bariéry. Beckmannův tvrdě vypracovaný náskok 1,5 sekudy tím byl vymazán, Vips s Viscaale nyní číhali na Němcovo zaváhání bezprostředně v jeho závětří. 20letý jezdec Charouz Racing Systemu v minulých letech ve formuli 3 ovšem několikrát demonstroval, že dovede dovést ze špičky  závod vítězně do cíle. Ani tentokrát neukázal nervy a pojal restart na výbornou, zatímco se za ním poprali Vips a Daruvala s Viscaalem. Dále vzadu poslal Drugovich do svodidla Lundgaarda a i Armstrong se zavrtal do safety-bariéry. Další neutralizace…

Beckmann se poté znovu „probudil“ jako první a vyjel si nakrátko sekundový náskok na Vipse. Také Estonec ve službách Red Bullu ale měl „svůj den“ a po deseti kolech Beckmanna čistým manévrem ze závětří na cílové rovince předjel.

Do závěrečné třetiny závodu vjel Beckmann s odstupem 1,7 sekundy na lídra Vipse. Daruvala, Viscaal a Shwartzman ovšem byli nebezpečně blízko v jeho závětří. Asi nejslibnější ze současných juniorů Red Bullu, Juri Vips si poté dojel s náskokem 3,2 sekundy pro své první vítězství ve formuli 2. I u Charouzů ale bylo co slavit: Beckmann neztratil klid a nepustil si indicko-nizozemsko-ruský vláček za sebou příliš k tělu. Jeho druhé místo znamenalo po 21 kolech nejlepší výsledek Charouz Racing Systemu sezóny. Pozitivní „ázerbájdžánskou náladou“ u Charouzů se Samaia bohužel nenechal strhnout. Chyboval na stejném místě jako ráno a dojel jen 14.

Do hlavního závodu v neděli odstartuje formule 2 v 10:45 našeho času.

Výsledek odpoledního sobotního sprintu F2 v Baku:

  1. Juri Vips, Hitech
  2. David Beckmann, Charouz Racing System
  3. Jehan Daruvala, Carlin
  4. Bent Viscaal, Trident
  5. Robert Shwartzman, Prema
  6. Daniel Ticktum, Carlin
  7. Liam Lawson, Hitech
  8. Oscar Piastri, Prema
  9. Theo Pourchaire, ART
  10. Felipe Drugovich, UNI-Virtuosi

    13. Guilherme Samaia, Charouz Racing System

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít