Druhý sprint F2 v Bahrajnu: Velká arabská noc Piastriho

Druhý sprint F2 v Bahrajnu: Velká arabská noc Piastriho

Také druhý sobotní sprint F2 v Bahrajnu znamenal zlatý pohár pro nováčka: tentokrát se prosadil úřadující mistr FIA-F3, Oscar Piastri (Prema) z Austrálie před zkušenými borci Čouem a Daruvalou. Charouz Racing System a David Beckmann znovu nezklamali. Předvedli pohotovou taktiku a 6. místem opět bodovali.

Od letošní sezony si FIA umínila, že obohatí již jen osm velkých cen F1 rámcovými závody F2. Za to se o tyto víkendy pojede o body hned třikrát. Místo hlavního závodu v sobotu a sprintu v neděli jako doposud, se pojedou v sobotu dva sprinty a hlavní, delší závod až v neděli před Grand Prix. Za umělého osvětlení tedy smělo 22 vozů formule 2 poprvé v historii moderní F2 nastoupit v Sachíru do druhého sobotního sprintu.

Nejlepší výchozí pozici při tom měl Juri Vips (Hitech). Dvacetiletý Estonec v barvách Red Bullu dojel dopoledne desátý, a proto se směl postavit do čela pole před Lirima Zendeliho (MP), Daniela Ticktuma (Carlin) a Kuan-Jü Čouem (UNI-Virtuosi). Jeden z hrdinů prvního závodu dne, David Beckmann (Charouz Racing System) si brousil zuby na další body z 8. pozice, jeho týmový kolega Guilherme Samaia startoval po překvapivě konkurenceschopném výkonu dopoledne ze slibného 12. místa.

Vips prošel všemi myslitelnými dorosteneckými formulemi Evropy a potřeboval opravdu všechny nabyté zkušenosti, aby po startu udržel první pozici před výborně reagujícím Zendelim. Za nimi torpédoval ve skrumáži první zatáčky Švarcman Ticktuma – oba byli eliminováni a první sobotu sezony 2021 si „za rámeček“ nedají… Další obětí Rusovy nezralé akce se stal i Beckmann, který ztratil čas při vyhýbacím manévru záchytnou zónou. Na trať tedy vyjel poprvé safety car Aston Martin a vedl za sebou špičku v pořadí Vips, Zendeli, Čou, Lundgaard, Piastri, Lawson, Drugovich a Beckmann. Druhý Charouzův jezdec Samaia držel 14. místo.

Restartu ve 4. kole využil Čou pohotově k předjetí druhého Zendeliho a i Beckmann jaksi marně hledal rytmus: rychle ztratil dvě místa vůči Viscaalovi a Petecofovi. Němcova Charouz-Dallara byla pravděpodobně úvodním incidentem poškozena a propadala se dále polem… Málo štěstí měl i další jezdec s „Charouzovým backroundem“ (vyhráli spolu šampionát F4) Lirim Zendeli: Lundgaard mu rozpáral zadní pneumatiku a poslal ho do autu. Dán za to byl penalizován 10 sekundami.

V mnohem lepším rozpoložení za to byl Číňan Čou. Hned v dalším kole za sebou nechal dosavadního lídra Vipse a rychle se od něj dokázal rekordními koly odpoutat.

Po polovině z 23 kol závodu byl Čou o 2 sekundy před Vipsem, jemuž v menších ostupech následovali Vips a Lawson s Drugovichem a Lundgaarden „na kufru“. Beckmann se Samaio drželi bezcenné 11. a 17. místo.

Osm kol před cílem pobavili (televizní) diváky hezkým trojbojem Lundgaard, Drugovich a Lawson. Skončil srážkou Brazilce s Novozélanďanem. Dopolední vítěz byl poté mimo, na trať znovu vyjel safety car a několik jezdců (mezi nimi i Beckmann) využilo neutralizace k přezutí na měkké pneumatiky.

Naplno se znovu mohlo jet až 6 kol před závěrem. Čou při tom vyrazil do rozhodujícího finiše před Drugovichem, Armstrongem, Viscaalem a Vipsem. Zatímco Čou držel vedení, brzdil Drugovich na čas vozy za sebou – Armstrong, Vips a Piastri ho ovšem rychle nechali za sebou. Také Beckmann zachoval chladnou hlavu a přehled. Postoupil na bodované osmé místo a když zpomalil Vips, patřila mu dobrá sedmá pozice.

Závěrem závodu byly pneumatiky čínského lídra v koncích a nováček Oscar Piastri (Prema) ho v posledním kole ve vedení vystřídal. Úřadující mistr FIA F3 a junior Renaultu poté slavil „pod dozorem“ mentora Marka Webbera a šéfa Alaina Prosta sladké vítězství před Čouem, Daruvalou a senzačním Nizozemcem Richardem Verschoorem (MP). David Beckmann dokázal šikovně těžit z pohotové strategie týmu Charouz Racing System a 6. místem znovu hezky zabodoval. Angažmá buclatého Němce je pro český tým skutečně velkým přínosem… Také kolega Samaia zdárně finišoval a skončil na dobrém jedenáctém místě. Pro první bodík kariéry F2 si za Marinem Satóem dojel mladý Matteo Nannini – synovec bývalého vítěze GP Japonska Alessandra a rockové hvězdy Gianny.

O „velké“ body se pojede zítra v hlavním závodě od 11:50. Z pole position vyrazí Kuan-Jü Čou a David Beckmann bude mít z 9. startovního místa znovu body na dosah ruky…

1.

Oscar Piastri

Prema

2.

Guanyu Zhou

UNI Virtuosi

3.

Jehan Daruvala

Carlin

4. Richard Verschoor MP
5.

Theo Pourchaire

ART

6.

David Beckmann

Charouz Racing System

7. Marino Sato Trident
8.

Matteo Nannini

HWA

11.

Guilherme Samaia

Charouz Racing System

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít